ÖZPAŞ AÇILDI -2
Akyazı Söve
YIldız Konutları
Akyazı Belediyesi Banner
Akyazı Emlak

Kekiğin Faydaları Saymakla Bitmiyor

02-12-2016 10:00:38 - YAŞAM
1731 OKUNMA | 1927 HİT
Kekiğin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Dünya mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılmakta olan kekik aynı şekilde sağlık açısından da sayısız fayda sağlamaktadır

Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Kekik içerdiği bitkisel besinler, mineraller, bileşen ve vitaminler yardımcıyla sağlığımıza çok fazla katkıda bulunmaktadır. Kekik Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Kekiğin yaprakları ve çiçekleri mutfaklarda tüketilir. Kekik sağlığımız için gerekli olan temel mineraller ve vitaminler ile doludur.

Kekik potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum açısından zengin bir kaynaktır. Bu bitki ayrıca B-kompleks vitaminleri, beta karoten, C vitamini, A vitamini, K vitamini, E vitamini ve folik asit gibi vitaminlerin kaynağıdır. 

KEKİĞİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Kekik çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir. Cilt sağlığından, yüksek tansiyonai kolesterolden, saç sağlığına ve kalp sağlığından akciğer sağlığına kadar çok geniş bir alanda sağlığımızı korumaktadır. Kekiğin sağlığa olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

YÜKSEK VE HİPERTANSİYON KEKİĞİN FAYDALARI: Kekik hipertansiyon ve yüksek tansiyon dengesini sağlıklı bir seviyede tutmayı başardığı için bu tür hastalıklarla mücadele eden kişiler tarafından yaygın olarak kullanılır.

KEKİK KOLON KANSERİNİ ENGELLEYEBİLİR: Son zamanlarda obezite ve hareketsizliğe bağlı olarak sindirim sisteminde meydana gelen hastalıklar ve özellikle kolon kanserine karşı etkili bir besin kaynağıdır. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR: Yine son yıllarda sayısı iyice artan meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Kekik meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını düşürebilir.

MAYA ENFEKSİYONUNA KARŞI KEKİK: Candida albicans ağız ve vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olabilen ortak bir mantardır. Aynı zamanda “pamukçuk” olarak bilinir ve kekik içerdiği uçucu yağlar yardımıyla bu hastalıkları tedavi edebilir.

KEKİK CİLT SAĞLIĞINI KORUR: Kekik aynı zamanda akne gibi cilt sorunlarını da tedavi edebilir. Bakteriler üzerinde etkilidir, kekik suyu ile yüzünüzü yıkamanız sorunu büyük ölçüde giderebilir. Ayrıca sivrisinek sokmalarından dolayı meydana gelen cilt hastalıklarına karşı da kekik etkili olabilir.

KEKİK BRONŞİTE İYİ GELİR: Kekik genel anlamda solunum yolu sistemi için sağlıklıdır. Soğuk algınlığı, öksürük, ateş, balgam gibi sorunları ortadan kaldırabilir. Bunun yanında bronşite iyi gelir, bronşları rahatlatıcı özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı astım ve solunum yolu problemleri yaşayan kişiler de tüketebilirler.

KEKİK SAÇ SAĞLIĞINI KORUR: Diğer otlarla kombine edildiğinde saç sağlığı için mükemmel katkılar sağlayabilir. Kekik saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu gibi, saçların dökülmesine de engel olabilir.

KALP SAĞLIĞI İÇİN KEKİK:Kekik antioksidan özelliklere sahiptir. Anti-enflamatuar etkileri ile birlikte, farklı türde kalp hastalığına yol açan kronik enflamasyon gibi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için kullanılabilir.

SOLUNUM YOLLARINI AÇAR: Kekik solunum sağlığını korur.Bir bardak sıcak suda bir miktar kekik demleyerek içmeniz, şiddetli öksürük, göğüs ağrıları, bronşit ve solunum yolu problemlerini giderebilir. Kekik Kemikleri Güçlenirir Demir Deposudur: Demir eksikliği anemisi, yorgunluk, zayıf bağışıklık sistemine neden olabilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak kekik tüketimi bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır. Bunun dışında kekik zengin miktarda K vitamini içermektedir ve K vitamini sağlıklı ve güçlü kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Besin Deposu Kekik: Çok etkili bir antioksdian olan kekik,bol miktarda potasyum, manganez ve demir içermektedir. Bu yüzden kalp sağlığı için çok faydalıdır, kan akışını hızlanıdır, kan hücrelerinin sağlığını korur, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve aldıkları hasarları giderir, böylece bir çok açıdan sağlığa katkıda bulunur.

KEKİK STRESİ GİDERİR: Kekikin içerdiği B-6 vitamini beynizmide GABA düzeyini sağlıklı seviyede tutar ve bu durum stresle mücadele etmemizi arttırır, aynı zamanda sinir sistemi sağlığını korur. Stres kaynaklı olumsuz düşüncelere engel olur. KEKİK GÖZ SAĞLIĞINI KORUR: Kekik yağda çönünen A vitamini içermektedir ve bu mukus dağlığı yanında göz sağlığını da korumaktadır. Akciğer ve Ağız Kanerini Önler

KEKİĞİN SAĞLIK AÇISINDAN DİĞER FAYDALARI: Kekik A vitamini ve beta-karoten gibi flavonoidler açıdından zengindir. Kekik tüketimi akciğer ve ağız boşluğu kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır.

ALZHEİMER HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR: Kekik genel anlamda beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına ve beyinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getrimesie yardımcı olabilir. Bunun dışıda özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir.

UYKUSUZLUK SORUNU İÇİN KEKİK: Uyku sorunu çekenler için de kekik alternatif tedavi olabilir.Kekiğin sisnir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğundan dolayı uykusuluğa neden olabilecek sorunları ortadan kaldırır.

Kekiği birde böyle deneyin
 
Hamsi başta olmak üzere tüm beyaz ve kırmızı ette kullanılmaktadır.
 
1 kg. Hamsi
4 kaşık mısır unu
2 kaşık kekik
1 t.kalşığı tuz
 
Temizlenen hamsiler yıkanıp suyunun suzulmesini beklenir. Bir poşetin içine mısır unu , tuz ve kekik eklemip suyu süzülen balıklar poşete konup ağzı sıkıca kapatılıp iyice çakalanır daha sonra balıklar tavada pişirilir. Yapanlara afiyet olsun
Karaktem Halı Yıkama
Kekiğin Faydaları Saymakla Bitmiyor
Karaktem Halı Yıkama
Kekiğin Faydaları Saymakla Bitmiyor

YORUM YAZ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.Üye değilseniz üye olmak için tıklayınız.Giriş yapmak için tıklayınız
InvestAZ Yatırım Menkul Değerler'in Yeni Reklam Yüzü Ramil Guliyev Oldu
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
Yoğun İstek Üzerine Stoktan Son Satışlar
1 / 15
Gülistan Kreş Ana okulu Akyazı
Akyazı Haber Akyazı'nın Bir Numaralı Haber Sitesi Sakarya Haber

AKYAZI / Türkiye

Aylık Namaz Vakitleri

İMSAK
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama