NETWORKS
ÇAĞRI OTOMOTİV
Ellidört Park

Zorunlu trafik sigortası zamlandı

12-08-2022 16:02:16 - TÜRKİYE
Zorunlu trafik sigortası zamlandı

Özgür Adımlar

Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, 25 milyonu ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında, maliyetleri ortalama olarak yüzde 18 oranında primlere yansıttıklarını dile getirdi.

Zorunlu trafik sigortalarına ilişkin SEDDK tarafından yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bloomberg HT yayınına katılan Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eroğlu, son dönemde kur ve enflasyon ile artan maliyetin primlere yansıtılması zorunluluğu doğduğunu belirterek, sigorta şirketlerinin yazdığı zararı önlemek amacıyla maliyetlerin belli bir oranda primlere yansıtıldığını dile getirdi.

Yedek parça kaynaklı maliyetlerin hızla arttığını, asgari ücrete yapılan yüzde 35'lik artışla da sigorta şirketlerinin ödediği hasar miktarlarının yükseldiğini ifade eden Eroğlu, sigorta şirketlerinin de fedakârlık yaptığını, bu artışların bire bir değil ortalama yüzde 18 oranında primlere yansıtıldığını belirtti.

Eroğlu'nun yaptığı değerlendirmelerde öne çıkan noktalar şunlar oldu:

Resmi Gazete'de yayımlanan fiyat ve diğer düzenlemeler 25 milyon araç sahibini ilgilendiriyor. Zorunlu trafik sigortasında sigorta şirketleri bu ürünleri satmak, karayollarında araç kullananlar da almak zorunda. Karayollarındaki trafikte üçüncü şahıslara verilen zararlara ilişkin mali sorumluluk sigortası ile sigorta şirketleri sattıkları ürünle üçüncü şahıslara verilen zararlardan 10 yıl boyunca sorumlu oluyorlar. Kârlı bir branş değil.

"2 milyar liralık zarar oluştu"

Otorite bu branşı, motorlu araç sahipleri için çok maliyet oluşturmayacak şekilde, sigorta şirketlerine de zarar oluşturmayacak şekilde fiyatlamak ister. Amaç kârlılık ile bu branşın devamını sağlamak. Şimdi hızlı enflasyon oldu. Son dönemde bazı sigorta şirketleri maliyeti karşılayamıyor.

2 milyarlık liralık bir zarar oluştu. Bilanço kârları negatife dönüştü.

Bizim görevimiz, otorite olarak çift taraflı bir sürdürülebilirlik sağlamak durumundayız. Primleri sigorta şirketlerinin zarar etmeyeceği ama aynı zamanda poliçe alan kişinin de ödeyebileceği bir miktarda tutmaya çalıştık.

Şirketlerin ödediği yaklaşık 16 milyar liralık bir tazminat söz konusu. Bunun 9 milyar liralık kısmı maddi, yani yedek parça, 6 milyar liralık kısmı da işçilikten geliyor. Yüzde 70'e yüzde 30 gibi bir oran söz konusu.

Asgari ücretteki artışın tamamını yansıtmayacak şekilde bir düzenleme yapıldı. Sigorta şirketleri ellerini taşın altın koydu.

Marmara Göz

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Mehmet 2 yıl önce2022-08-13 14:42:43

Kusura bakmayın ama sigorta şirketleri ve servisler şişirmece iş yapıyorlar. Arabanın 5.000 TL masrafını 20.000 TL yapıyorlar.Bu dolandırıcı işini Türkiyede bilmeyen yoktur.

1
-0
ÖTV’siz otomobilde kısıtlama yolda!
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

MAZHAR