Marmara Göz
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Yargıtay, Türk vatandaşı Suriyelinin ikinci evliliğinin iptalini onadı

23-01-2023 15:08:49 - TÜRKİYE
Yargıtay, Türk vatandaşı Suriyelinin ikinci evliliğinin iptalini onadı

YAKICI MOBİLYA
Yargıtay, Türk vatandaşı olan ve 2 eşi bulunan Suriyeli adamın Türk Medeni Kanunu gereği ikinci evliliğini iptal eden mahkeme kararını onadı. Karara bir hakim ret oyu verdi.
 
 
Yargıtay, Türkiye'de vatandaşlık alan çok eşli Suriyelileri ilgilendiren emsal bir karara imza attı.
 
Suriye'deki iç savaştan kaçan Beşar Daboul, 2 eşi ve çocuklarıyla birlikte İstanbul'a yerleşti.
 
'2 eşli olamazsın' davası
Bir süre sonra işini kuran Beşar Daboul, vatandaşlık başvurusu kabul edilerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu.
 
Daboul'un 2 eşi bulunması nedeniyle, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine, Türk Medeni Kanunu’nun 145/1'inci maddesinde yer alan, 'Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması' hukuki sebebine dayalı olarak, 'evliliğin iptali' davası açıldı.
 
İkinci evliliği iptal oldu 
İlk derece mahkemesi, 'Türk vatandaşı olarak evli olan birinin, ilk evliliğinin sona erdiğini ispatlamadan yaptığı ikinci evliliğinin iptali'ni düzenleyen 'Türk Medeni Kanunu'nun ilgili hükmü gereği Daboul'un ikinci evliliğinin iptaline karar verdi.
 
İstinaf mahkemesi olarak dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 38'inci Hukuk Dairesi de kararı onadı.
 
Yargıtay araya girdi
Daboul, kararı temyiz etti ve dosya Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi’ne geldi.
 
Daire heyeti dosyayla ilgili temyiz incelemesini tamamladı.
 
Hüküm onandı 
Yargıtay, oy çokluğuyla temyiz başvurusunun reddi ile hükmün onanmasına karar verdi.
 
2'nci Hukuk Dairesi üyesi hakim Çetin Durak, karşı oy kullandı.
 
Karşı çıkan hakimin gerekçesi 
Durak gerekçesinde, tarafların Suriye vatandaşı iken tabi oldukları milli hukuka göre evlilik akitlerini gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Kendi milli hukuklarına uygun yapılan ve hukuken geçerli olan bir evliliğin sonradan kazanılan vatandaşlık nedeniyle Türk mevzuatlarına göre 'butlan' nedeniyle iptal edilmesine ilişkin yasal bir düzenleme mevcut değildir.
 
'Başka bir dava açılmalı'
Suriye vatandaşı iken aynı zamanda sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanan davalıların somut durumu gereğince ikinci evliliklerinin Türk kamu düzenine aykırılığı ileri sürülüyor ise de iş bu davanın genel hükümlere göre asliye hukuk mahkemesinde nüfus kaydının düzeltilmesi davası olarak görülmesi gerekir.” dedi. 
 
Emsal bir karar...
Avukat Selahaddin Demir ise Yargıtay'ın kararının Türkiye'de bulunan çok eşli Suriyelileri ilgilendirdiğini ve emsal niteliğinde olduğunu söyledi.
 
Demir, “Kendi milli hukuklarında bazı ülke göçmenlerinin birden fazla evliliğinin önü açıktır. Ülkemize gelip vatandaşlık kazanan göçmenlerin ilk evliliğinden sonraki evliliğine dair ne olacağı sorusuna bir zemin oluşturmuştur bu karar. Karar ülkemize vatandaşlık kazanmış ya da kazanma ihtimali bulunan göçmenleri doğrudan etkilemektedir. Bu karar aslında ülkemizde sosyolojik bir problemin de önünü açmıştır.
 
Göçmenlerin ilk evlilikleri hükümsüz hale gelecek
Bu karar ile birden fazla evli olan göçmenlerin ilk evliliklerinden sonraki evlilikleri hükümsüz hale gelecek ve bu kişiler hakkında nüfus kaydının düzeltilmesi davasının açılmasının önü açılmıştır. Birden çok evliliği olan göçmenlerin vatandaşlık kazanması ile birlikte artık ilk evliliklerinden sonraki evliliklerinin hükümsüzlük ile sona ereceği bu karar ile birlikte emsal niteliği kazanmış ve Yargıtay içtihatlarına yerleşmiştir.” diye konuştu.
Ürdüç
Yargıtay, Türk vatandaşı Suriyelinin ikinci evliliğinin iptalini onadı
Ürdüç

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Kamu borç yapılandırması teklifi, komisyonda kabul edildi
1 / 15
Akyazı Restoran

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

NS Bilişim