Marmara Göz
10 K Grup
Batakköylü Düğün Salonu

Yargıtay'dan emsal deprem kararı

26-02-2023 10:56:21 - TÜRKİYE
Yargıtay'dan emsal deprem kararı

Depremde yıkılan binalara yapı ruhsatında imzası bulunan belediye başkanlarıyla alakalı Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı.

Özgür Adımlar
Yüksek Mahkeme, deprem neticesinde yıkılan binanın yapı ruhsatını onaylayan Belediye Başkanı olan sanığın eyleminin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna hükmetti.
 
Depremde yıkılan binaların inşaatında ihmali bulunanlara yönelik operasyonlar hız kesmeden sürüyor. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2011 Van depreminde yıkılan binaya yapı ruhsatı veren ilçe belediye başkanını suçlu buldu. İki kişiye mezar olan binanın inşaatında kusuru bulunanlar Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Mahkeme, bazı sanıkların cezasının zamanaşımı sebebiyle düşürülmesine hükmetti. 'Görevi kötüye kullanmak' ile suçlanan belediye başkanı için verilen düşme kararı cumhuriyet savcısı tarafından Yargıtay'a taşındı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.
 
Kararda şöyle denildi:
 
"Söz konusu apartmanının yıkılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetmiştir. Yapılan otopsi işlemleri sonucu ölenlerin göçüğe (depreme) bağlı olarak hayatlarını kaybettiklerinin tespit edildiği ortadadır. Ağır Ceza Mahkemesi, bina sahibi ve müteahhidi olan sanıkla, inşaatın teknik uygulama sorumluluğunu üstlenen inşaat mühendisinin (fenni mesul) sanık ve yapının inşaat ustasının sanık hakkında ayrı ayrı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarını vermiştir. Dosya çerçevesinden, binanın yapım yılı tam olarak bilinmemekte olup, 22.12.2000 tarih ve 2000/56 numaralı yapı ruhsatının verildiği ancak yapı kullanma izin belgesinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Apartmanın yapım yılına göre, 1997 yılından sonra inşa edildiğinden 1997-Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik çerçevesine girdiği, apartmana ait mimari, statik ve elektrik tesisat projelerinin tam olarak mevcut olmadığı, ancak zemin etüt raporunun bulunduğu ortadadır. 1997 yılında yayımlanan Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelikte belirtilen minimum beton sınıfı olan C16'dan daha düşük olduğu, birinci ve ikinci derece deprem bölgelerindeki binalarda C20 veya daha yüksek dayanımlı beton kullanılmasının zorunlu olduğu ibaresinin bulunduğu ortadadır. İçişleri Bakanlığı da sanık belediye başkanı hakkında soruşturma izni vermiştir. En son ruhsatı onaylayan ve mühürleyen kişinin ise Belediye Başkanı olduğunun anlaşıldığı, ilgili imar mevzuatı gereği yapı ruhsatı ekinde bulunması gereken belgelerin olup olmadığını kontrol etmeden önüne gelen evrakı imzalayarak onaylayan sanığın, görevinin gereklerini yapmakta ihmal göstermesi nedeni ile bu sanığın eyleminin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğu ve anılan suçun zamanaşımına uğradığı görülmektedir. Yapılan yargılama sonunda, sanık belediye başkanı hakkında açılan davanın, suç tarihinden karar tarihine kadar süre içinde zamanaşımının dolduğu gerekçeleri gösterilerek mahkemece düşmesine karar verilmesinde isabetsizlik bulunmadığından, sanık müdafinin sanığın beraatine karar verilmesi gerektiğine, mahalli cumhuriyet savcısının ise sanık hakkında taksirle öldürme suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerektiğine ilişkin temyiz itirazlarının reddiyle, hükmün onanmasına oy birliği ile karar verilmiştir."
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Hüseyin yıldız 1 yıl önce2023-02-27 01:09:48

Siz böyle devam edin ölüme teşebbüs eden sanıkların cezasını düşürmeye devam edin savcı hakim yargılar nasıl olsa allahın kanunu daha ğstğndür yarın obürgün başınıza geldihindede mezarda karar verirsiniz

0
-0
Vatandaş Kemal 1 yıl önce2023-02-26 23:56:04

Yargı üzerindeki siyasi baskıyı kaldırmadan münferit oranda kararlar göreceğiz. Kararı alan mahkeme heyetini tebrik ederim

0
-0
Akyazılı 1 yıl önce2023-02-26 20:41:28

İnsanlar ölmeden denetleme yapılsın inşaat sektöründe sadece mütahit suçlu değil en üst düzeyde suçlu akyazıda kaç mütahit nasıl belge aldı galericide mütahit oldu sanayicide parası olan mütahit kesildi başımıza bide ev satarken 1 . Sınıf işçilik diye hava atarlar

1
-0
Karayazi 1 yıl önce2023-02-26 14:28:39

Muteahhitten başkana kadar kimlerin imzası varsa hepsi suçlu olmalı.

1
-0
Abdurrahim Tan 1 yıl önce2023-02-26 11:41:16

Bana fay hattı var diye izin vermeyip hemen yanıma,sağıma soluma, önüme, arkama ruhsat verenler düşünsün....

1
-0
Muhalif 1 yıl önce2023-02-26 11:19:33

Görevi kötüye kullanmaktan yargilansa ne olur yargilanmasa ne olur. Kaç belediye başkanı görevini kötüye kullanmadan hizmet ediyor. Daha ağır suc isnat edilmeli. İnsanlar ölüyor.

0
-0
Cezaevinden izinli çıktı cinayete kurban gitti
1 / 15
BELLONA (AVN Center)

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Ellidört Park