Beşkardeşler online alışveriş
ETÇiM
Whatsapp iletişim
Kuzuluk Emlak

Uyarıda bulundu 10 kural sıraladı

11-05-2020 11:16:55 - TÜRKİYE
3390 OKUNMA | 5648 HİT
Uyarıda bulundu 10 kural sıraladı

Kuaför ve berberlere gidecek vatandaşlar için önemli uyarılar.

Özgür Adımlar
Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz, kuaför ve berberlere gidecek vatandaşlar için önemli uyarılarda bulundu.
 
Korona virüs tedbirlerinde alınan normalleşme kararının ilk adımlarından olan berber ve kuaförlerin açılışına ilişkin uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz, bugün açılacak kuaför salonlarına karşı uyarıda bulundu, 10 kural sıraladı.
 
"Kuaför salonlarının çok fazla sosyalleşilen ve bulaşıcılığın yüksek olacağı mekânlardan" olduğunu belirten Prof. Dr. Uludüz, "Dolayısıyla çok dikkat etmek gerekiyor" dedi ve yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
 
1- Gitmeden mutlaka telefon edip sandalye kapasitesini sorun. Örneğin sandalye sayısı 10 ise 5 kişiden fazla müşteri almaması gerekir.
 
2- Randevunuza yakın bir saatte gidin ki diğer müşterilerle beklemeyin. İçeride 30 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterin.
 
3- Gittiğinizde insanlarla 1.5 metreden yakına gelmemeye dikkat edin. Kuaförünüzle de 1.5 metre uzaklıkla görüşün.
 
4- Mümkünse saçınızı evde yıkayarak kuaföre gidin.
 
5- Maske takarken saç kestirmek çok zor. Maskenizi işlem bitene kadar kulağınızdan çıkarıp elinizle ağız ve burnunuza tutmalısınız. İşlem sonrası hızlıca ellerinizi yıkamalı veya dezenfekte etmelisiniz.
 
6- Fön makinelerinde hava sirkülasyonu tıpkı klima gibi çok fazla olduğundan virüsü toz halinde kaldırma riski var. Mesafeli de olsa fön risk teşkil edecektir.
 
7- Oturduğunuz sırada da yüzeylere dokunmayın ve sık sık ellerinizi yıkayın.
 
8- Her ne kadar maske takılsa da ağda işlemi sırasında fiziksel mesafeyi korumak zor olacağından ısrarla ağda yaptırılmamasını öneriyorum.
 
9- Makyaj, kaş ve bıyık alma, manikür gibi işlemler de doğrudan yüz yüze temasa sebep olduğundan hem siz hem de çalışan için riskli. Pedikür, 1.5 metre kuralına uyuyorsa yapılabilir.
 
10- Kuaför salonları, her müşteri sonrası en az 15 dakika temizlik yapmalı, sandalyeleri, makas, diğer aletleri alkol veya çamaşır suyuyla sulandırılmış su ve bezlerle temizlemelidir. Gereklilik halinde enfeksiyon kaynağını bulmak ve filyasyon sistemini başlatmak için gelen her müşteri ismi kaydedilmelidir.Randevunuza yakın bir saatte gidin ki diğer müşterilerle beklemeyin. İçeride 30 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterin.
Pizza Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
İşte Akyazı Sağlık Kampüsü'nün görseli
1 / 15
Murat Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama