Marmara Göz
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Ellidört Park

Sebze fiyatları düşüyor

20-04-2024 10:14:35 - TÜRKİYE
Sebze fiyatları düşüyor

TZOB Başkanı Bayraktar, sera ürünlerindeki fiyat düşüşlerini ve çiftçilerin belediyelerden beklentileri ile ilgili bir açıklama yaptı.

Lonca Doğalgaz
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, örtü altı sebze ürünlerinde önemli fiyat düşüşleri görüldüğünü kaydederek; "Çiftçinin ürettiği yok pahasına satılmaması için pazarlama sorunu çözülmeli" dedi.
 
TZOB Başkanı Bayraktar, Türkiye'de örtü altı üretimini, sera ürünlerindeki fiyat düşüşlerini ve çiftçilerin belediyelerden beklentileri ile ilgili bir açıklama yaptı.
 
Seracılık dünyada önemli bir sektör hâline geldiğini kaydeden Bayraktar; "
 
Seracılık ülkemizde de son yıllarda hızla atılım ve gelişme göstermiş olup, dünyada dördüncü, Avrupa’da ise İspanya’nın ardından ikinci sırada yerini aldı. Ülkemizde 73 ilde, toplam 764 bin 207 dekar alanda örtü altı üretim yapılıyor.
 
Antalya ve Mersin illerinde bulunan Ziraat Odalarımızdan alınan bilgilere göre, bayram sonrasında örtü altı sebze ürünlerinde önemli fiyat düşüşleri görülüyor.
 
Bu illerde son 15 günde biber ortalama 45 liradan 15 liraya, salatalık ortalama 17 liradan 3 liraya, domates 21 liradan 15 liraya, patlıcan 27 liradan 6 liralara kadar düştü.
 
Bu fiyatlarla çiftçilerimiz zarar ediyor.
 
Mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen hava sıcaklığıyla sera üretiminde artan verim ve ürünlerin erken hasat olgunluğuna gelmesiyle arzda artış görülüyor.
 
Arzda yaşanan artışın yanı sıra, bu günlerde ihracata giden ürünün azalması ve özellikle Ramazan Bayramı nedeniyle zincir marketlerin alımlarında görülen azalmayla fiyat düşüşleri yaşanıyor.”
 
“Çiftçimiz her zaman olduğu gibi üreterek ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak adına gereğini yapıyor. Ancak, zaman zaman ürettiği ürün çiftçilerimize sorun oluyor.
 
Özellikle yaş sebze ve meyve çabuk bozulduğu için pazarlama sorunu daha fazla yaşanıyor" diyen Bayraktar şöyle devam etti:
 
"Bu nedenle yaş sebze ve meyve pazarlamasının ayrı bir önemi bulunuyor. Çiftçinin ürettiği yok pahasına satılmaması için pazarlama sorunu çözülmelidir.
 
Örtü altı üretimin yaygın olduğu illerde yaş sebze ve meyve pazarlanmasına yönelik üretici birlikleri ve kooperatifler mevcut olsa da, bu birliklerin piyasayı etkileyecek ve düzenleyecek gücü bulunmuyor.
 
Ürün pazarlamaya yönelik örgütlerin mali ve idari yönden güçlenmesi ve tarımsal pazarlamada etkin olması için mevzuatlarda gereken düzenlemeler yapılmalıdır.”
 
Çabuk bozulabilen sebze ve meyvelerde arzda dönemsel yaşanan yoğunluklarda çiftçilerin zarar etmemesi ve yetiştirilen ürünlerin heba olmaması için, belediye adına alımlar yapılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik hükümlerinde pazar yerlerinin en az yüzde 20’sinin özel satış yeri olarak üreticilere ayrılması hükmü bulunuyor.
 
Ürettiği ürünü doğrudan semt pazarında satmak isteyen üreticimize tüm belediyeler yer ayırmalı ve ayrılan alan yüzde 20 ile sınırlandırılmamalıdır.
 
Bu sınırlama özellikle ürün arzındaki artış nedeniyle kendi ürününü pazarda satmak isteyen üreticilerimize engel teşkil ediyor.
 
Yine belediyelerce belirlenecek günlerde sadece üreticilerimizin ürettiği ürünü halka doğrudan sunabileceği üretici pazarlarının her il ve ilçede kurulması sağlanmalıdır.
 
Gıda fiyatları üzerinden haksız kazanç elde etmeye yönelik hareketler konusunda belediyelerde denetimlerini artırmalı, piyasa üzerinde bozucu etkisi olanlara ceza uygulamalıdır.”
 
“Belediyeler ilinde ilçesinde üretim yapan çiftçisine destek vermelidir”
 
Yerel seçimler öncesi 6360 Sayılı Kanunla Büyükşehir belediyelerinin tarım sektörüne yönelik sorumluluklarının arttığını, çiftçilerin belediyelerden beklentileri olduğunu dile getirdiklerine dikkat çeken Bayraktar, "Bugün tekrar ifade etmek istiyorum ki Belediyeler ilinde ilçesinde üretim yapan çiftçisine her türlü desteğini yapmalıdır” diye konuştu.
Akgün Restoran Çorba

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Doğrucu 1 ay önce2024-04-21 22:12:13

Bayraktarlar bulundukları yerlere 404 ile yapışmışlar Eleştiri yapmaktan başka yaptıkları hiç bir şey yok..

0
-0
Sıradan bir vatandaş 1 ay önce2024-04-21 11:05:33

Zaten halka pahalıya geliyor siz ziraat odası başkanı çiftçiye bu zamana kadar yardımcı olmadınız hepsi halka enson alıcıya yüklendi palalılıktan alıp yiyemiyoruz hala ucuzmuş gibi konuşuluyor bu halk ne kadar dayanıklı alım gücünü kimse görmüyor ezilen hem üretici hem yiyense aradaki fark Kı kimin cebine

0
-0
Komik 1 ay önce2024-04-20 20:17:42

45 liraya domates alıyoruz üretici batmasın diye 200 e mi alalim

0
-0
Kerem 1 ay önce2024-04-20 15:59:43

Konuşacağına iş yap. Bu işler senin işin değil mi? Senin başkanlığın döneminde tarım ve hayvancılık battı. O koltukta oturan adam şikayet edeceğine iş yapacak. Gerçi bu ülkede hangi meslek odası iş yapıyor.

0
-0
Halkci 1 ay önce2024-04-20 12:26:10

Bu hukumet neye onlem aldi

1
-0
Nazim 1 ay önce2024-04-20 12:06:55

Pandemi de lokantacılara acıdık, sonuç ortada. Çiftçi de biberi 70 liraya sattığı zamanda kazandıklarını saysın. Acımak yok, beter olsunlar.

0
-0
Akyazılı HD 1 ay önce2024-04-20 11:13:28

Sayın Bayraktar Google haritaya bir girip bakın akbalık erdoğdu köylerinden öteye binlerce dönüm tarlalar kavak ekili siz buna bir çözüm bulun Koltugunuzun hakkını vermiyorsunuz.

0
-0
AHMED 1 ay önce2024-04-20 10:29:27

NASIL ÖNLEM ALINMALI YETKİLİLERE NASIL ANLATILMALI EKEN BİLİR ONA GÖRE ÖNLEM ALLINSIN

0
-0
SAMEK’in el emeği göz nuru eserleri görücüye çıkıyor
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Aytaş Home 4