NETWORKS
ÇAĞRI OTOMOTİV
Akyazı Panjur

Pandemi cezalarına iade kararı

24-05-2023 09:54:08 - TÜRKİYE
Pandemi cezalarına iade kararı

Lonca Doğalgaz
Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karar bağlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre, idari para cezalarını ödeyenler geri talep edebilecek.
 
Corona virüs pandemisi döneminde kesilen cezalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itirazın karar metni Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Anayasa Mahkemesi kararına göre, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek.
 
Kararda, "Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE oyçokluğuyla karar verildi" denildi.
 
Para cezaları iptal edilmişti
Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
 
Tahsilat tebliğine göre, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silindi.
 
Buna göre, 9 Kasım 2022'den önce yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti. 
Akgün Restoran Çorba
Pandemi cezalarına iade kararı
Marmara Göz

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Öğrenci 1 yıl önce2023-05-24 13:06:03

İşte böyle tarafsız isimli cahillerle uğrasıyo insanlar yav sana niye hastalık enjekte etsinler gerizekalı demiyorum hakaret olacak geri düşünceli gereksiz insan

0
-0
Tarafsız 1 yıl önce2023-05-24 10:21:19

Birde baskı yapılarak ası yaptılar o ne olacak kim bilir hangi hastalığı enjekte ettiler

0
-0
ÖTV’siz otomobilde kısıtlama yolda!
1 / 15
BELLONA (AVN Center)

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

ALPER