MRC Yapı
PEYNİRCİ RAŞİT
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Nişanı atan doktora dava açmıştı, yargıdan emsal karar

05-02-2021 10:52:41 - TÜRKİYE
4507 HİT
Nişanı atan doktora dava açmıştı, yargıdan emsal karar

Tıp Fakültesi öğrencisiyken nişanlanan genç, iddiaya göre doktor olunca nişanı bozdu.

Özgür Adımlar
Tıp Fakültesi öğrencisiyken nişanlanan genç, iddiaya göre doktor olunca nişanı bozdu. Hayatının şokunu yaşayan genç kız çektiği acı, ızdırap ve elem sebebiyle nişanı atan doktora manevi tazminat davası açtı. Yıllar süren davayı son noktayı koyan Yargıtay, nişan bozulması nedeniyle doğal olan üzüntü sebebi için manevi tazminata hüküm edilemeyeceğine karar verdi.
 
Özel bir şirkette çalışan genç kız ile tıp fakültesi öğrencisi olan genç aile arasında yapılan bir törenle nişanlandı. İddiaya göre; okulu bitirip doktor olan genç adam, genç kıza telefon mesajı atarak nişanı bozduğunu iletti. Adeta dünyası başına yıkılan genç kız soluğu mahkemede aldı.
 
5. Aile Mahkemesi'ndeki davada ifade veren nişan mağduru genç kız, nişanı gelenek ve görenekler gereği ailesinin yaptığını, nişan döneminde davalının tıp öğrencisi, kendisinin ise işte çalıştığını dile getirdi.
 
BAŞKASIYLA İLİŞKİSİ VAR
 
Davalının doktor olduğunda hiçbir kusuru ve kabahati olmadığı halde nişanlılığı bir telefon mesajı ile bitirdiğini, facebooktan yeni bir ilişkisinin başladığını bildirmesi üzerine başka biri için ayrıldığını anladığını söyledi.
 
Davacı genç kız, nişan masrafı ve davalıya verilen harçlık için 10 bin TL maddi ve çektiği acı, ızdırap, elem ve davalının başkası ile birlikte olması nedeniyle 40 bin TL manevi tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verilmesini istedi.
 
Mahkemede savunma yapan davalı doktor ise nişan töreninin yapılmadığını sadece aile arasında söz kesildiğini, söz töreninde mutad dışı masraf yapılmadığını, evlenmeyi Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) kazandıktan sonra düşündüğünü kaydetti.
 
YARGITAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU
 
Kusurun davacıda olduğunu, manevi tazminat şartları oluşmadığı gibi miktarının da fazla olduğunu, nişanlısından ayrıldığı için kendisinin de üzgün olduğunu, üzüldüğünden dolayı kazanmak istediği sınava hazırlanamadığını belirterek davanın reddine karar verilmesini talep etti.
 
Mahkeme, davanın kısmen kabulü ile bin 566 TL maddi tazminat ile 20 bin TL manevi tazminatın davacıya ödenmesine hükmetti. Kararı davalı temyiz edince devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, nişanın bozulması nedeni ile doğal olan üzüntü sebebi ile oluşan menfaat ihlali için manevi tazminata hükmedilemeyeceği gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu.
 
EMSAL KARAR
 
5. Aile Mahkemesi bozmaya uyularak yapılan yargılama neticesinde davacının manevi tazminat talebinin reddine hükmetti. Kararı taraf avukatları temyiz etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.
 
Kararda; “Davacının tüm, davalının sair temyiz itirazlarının reddi ile nişanın bozulması nedeni ile doğal olan üzüntü sebebi ile oluşan menfaat ihlali için manevi tazminata hükmedilemeyeceği, ancak nişanın bozulması nedeni ile fahiş bir zarar doğmuştur. Bu nedenle kişilik hakları da saldırıya uğramış ise bu durumun ispatı halinde manevi tazminata hükmedilebileceği, temyize konu uyuşmazlıkta davalının sebep göstermeden nişanı bozduğunun anlaşılmıştır. Bu hali ile davalının, davacının kişilik haklarına saldırarak doğal üzüntüyü aşan şekilde manevi zarara (objektif zarar) yol açtığından söz edilemeyeceği, bu itibarla manevi tazminat koşullarının somut olayda bulunmadığı tespit edilmiştir. Mahkeme hükmünün onanmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi. 
Akyazı Hafriyat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
eleman 2 ay önce2021-02-14 02:20:00

kız nişan dediği süreçte damat adayına harçlık vermiş, sonuçta hem ayrılık olması hem de damadın yeni aşkını face den ilan etmesi olayı mahkemeye taşımış. bu dava kız tarafına bir kazanç sağlamasa da bekarlara bir ders niteliğinde.

0
-0
Elif deniz 2 ay önce2021-02-10 12:37:21

Dava açan adına utandım. Nişanlılık dönemi, tarafaların birbirlerini daha iyi tanımasına yarayan bir süreçtir. Evlenene kadar da niyetten dönülebilir. İyice şaşırdık artık milletçe, neredeyse kimse kimseye selam bile veremeyecek, ardından ne gelir bilinmez. El insaf.

0
-0
Vatandaş Kemal 3 ay önce2021-02-07 20:53:19

Ben mağdur olan kadının yanındayım. Hakim ben olsaydım nişanlı erkek büyük tazminat ödeyecekti.

0
-0
Alperen60 3 ay önce2021-02-06 16:13:28

Kardeşim nisanlanmis sonra vazgecmis illa evlencekmi insan vazgecebilir tazminat noluyoki millet nerden para yontabilur onu dusunuyo bu isler karsilikli olur bi taraf vazgeciyosa olay bitmistir 1 gun evli kalan bile olunceye kadar nafaka aliyor bu is para kapisi oldu

0
-0
s ile 3 ay önce2021-02-05 15:07:59

Benzer işler

0
-0
Vatandaş 3 ay önce2021-02-05 13:28:04

Davacı genç kız, nişan masrafı ve davalıya verilen harçlık için 10 bin TL maddi ve.... diye devam ediyor haber. Alınan ders: Belgesiz güven olmaz, dikkatli olmak gerekiyor.

0
-0
Estanbul Güzellik Salonunda Kampanya
1 / 15
İSTANBUL OUTLET
Akyazı Zirve Yapı

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

özmert baştan villas