15 temmuz 2024
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Marketlerde o ürünler için yeni dönem

24-02-2024 10:32:19 - TÜRKİYE
Marketlerde o ürünler için yeni dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı tüketiciyi yanıltan, kafasını karıştıran etiketlerİ mercek altına altına aldı.

Özgür Adımlar
Tarım ve Orman Bakanlığı tüketiciyi yanıltan, kafasını karıştıran etiketlerİ mercek altına altına aldı. Marketlerde etiketlere standart getirecek adım atılıyor. ‘… Tadında’, ‘… lezzeti’, ‘... keyfi ” gibi ifadelerle ürün satılamayacak. Tüketiciyi yanıltan etiketler kullanılmayacak.
 
Marketlerde yeni dönem başlıyor... Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tüketicilerin üst düzeyde korunması için gıda etiketlerinde yeni düzenleme getireceklerini söyledi.
 
Bakan Yumaklı, sağlıklı ve güvenilir gıda için Gıda Kodeksinde birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini belirterek “Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere, aynı punto aynı stil ve karakterde yazılacak. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.
 
ABARTILI YAZILARA İZİN YOK
 
Türkiye Gazetesi'nden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un haberine göre, içeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe, çilek görseli kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Mesela artık içinde muz aroması olan bir sütte ‘muzlu süt’ yerine ‘muz aromalı süt’ yazacak. Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, ‘… tadında’, ‘… lezzeti’, ‘... keyfi ” gibi ifadelere müsaade etmeyeceğiz. Bitkisel margarinde ‘tereyağı keyfi ’ veya ‘tereyağı lezzeti’ ifadelerine izin vermeyeceğiz. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymış gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, ‘dondurma keyfi ’, ‘dondurma lezzeti’ gibi ifadelerle satılamayacak” dedi.
 
ŞİKÂYETLERE 15 GÜNDE CEVAP
 
Bakanlığın en önemli görev alanlarından birinin de vatandaşların tarladan sofraya kadar güvenilir gıdaya ulaşımı olduğuna dikkat çeken Yumaklı “ALO 174 Gıda Hattı’mızı kurduk. İhbar ve şikâyete en geç 15 gün içinde cevap veriliyor. Halkımızın, şüphelendiği gıda ürünlerini ve yerlerini ALO 174 veya (0 501 174 0 174) olan WhatsApp İhbar Hattımıza bildirmeleri halk sağlığı açısından büyük önem arz ediyor” diye konuştu.
 
GIDA DENETÇİLERİ İŞ BAŞINDA
 
Üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde 7.500’den fazla gıda denetçisiyle mesai mefhumu gözetmeksizin denetim gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yumaklı, şunları söyledi: 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli gıda denetçilerimiz, halkımızın sağlığıyla oynayanların gözünün yaşına bakmıyor. Sahtekârlara göz açtırmayacağız.
 
“GÖNÜLLÜ GIDA DENETÇİSİ OLUN”
 
Bakan İbrahim Yumaklı, gıda güvenliğinin insan sağlığı için hayati önem taşıdığını belirterek sıkı denetimlerinde vatandaşların da yardımcı olmalarını istedi. Yumaklı, herkesi gönüllü gıda denetçisi olmaya çağırdı.
Marmara Göz

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Hakan şimşek 5 ay önce2024-02-24 15:53:55

Tarım ve Orman Bakanlığı neyi mercek altına almış acaba bir markete gidiyorsun 50 tl satılan ürün başka markette 70 80 tl denetletikleri bisey yok iş yapılsa faiş fiyatların önüne geçilir pazarda 1 kilo biber alım dedim 50 tl koy bakkalında 42 tl kilosu yüksek fiyattan ürün satanları ticaretten men edilmelidir para cezası ile bırakılmamalı

0
-0
Misafir00 5 ay önce2024-02-24 13:37:53

Ne denetimi kardeşim.Satılacak ürünlere tavan fiyat getirin.uymayanlara ağır yaptırımlar yapın bu iş bu şekilde çözülür.Özgurluk yok derler en özgür ülke bizim ülkemiz diğer ülkelerde fiyat tarifesi var fazla özgürlük disiplinsizlik getirir.

0
-0
Sahil güvenlikten denize girenlere müdahale
1 / 15
BELLONA (AVN Center)

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Allday (süvari)2