15 temmuz 2024
ÇAĞRI OTOMOTİV
Batakköylü Düğün Salonu

Kredi kartı kullanımında yeni rekor

15-03-2024 10:54:52 - TÜRKİYE
Kredi kartı kullanımında yeni rekor

8 Mart haftasında banka kartı ve kredi kartı işlem adetleri 324 milyonu aşarak Aralık ayının son haftasındaki son rekoru geçerek tarihi zirve yaptı.

Özgür Adımlar
Kartlı harcamalar son dönemde ekonomi kamuoyunun en çok odaklandığı alanlardan biri olurken, son veriler kartlı harcamalardaki ivmenin devam ettiğine işaret etti.
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, 8 Mart haftasında banka ve kredi kartı işlem adedi 324 milyonu aştı. Son rekor yılbaşından önce geleneksel olarak alışveriş haftası olan 29 Aralık haftasında kaydedilmişti.
 
Verilere göre en yoğun işlem yapılan segment 111 milyon adetle market ve alışveriş merkezleri oldu.
 
Harcama tutarlarında da yüksek seviyenin devam ettiği görüldü. TCMB verilerine göre 8 Mart'ta banka ve kredi kartı harcamaları 251,9 milyar TL oldu. Bir önceki hafta kartlı harcamalarda 262,6 milyar TL ile rekor kaydedilmişti.
 
Kredi kartlarına düzenlemeler başladı
 
Kredi kartlarıyla ilgili çalışmalar devam ederken, yerel seçim öncesi resmi bir düzenleme gelmeden, bankaların sınırlamaları hayata geçmeye başladı. BDDK’nın yetki alanındaki düzenleme ile ilgili resmi bir yazışma olmamakla birlikte, bankaların kredi kartı nakit avans limitlerinin şu an için kart limitinin yüzde 25’iyle sınırlandırdıkları belirtiliyor.
 
Bununla birlikte bankaların alışverişlerde kurumların yaptıkları taksite “ek taksit” uygulamasına da son verdikleri öğrenildi.
 
Bazı bankaların seçim sonrasında gelebilecek limit sınırlamalarına karşın önceden yaptıkları limit artışı uygulamasını sürdürmemeleri konusunda sözlü olarak uyarıldığı da vurgulandı. Limit artışlarının maaş beyanları ile sınırlı olmasının gerektiği hatırlatılırken, buna uymayan bankalara üstü kapalı uyarı gittiği de aktarıldı.
 
Seçim sonrasında yazılı olarak yapılacak düzenlemeyle birlikte kart harcamalarının kontrol altına alınması için farklı seçeneklerin de düşünüldüğü, ancak adımların kesinlik kazanmadığı belirtiliyor.
Marmara Göz

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Halk 4 ay önce2024-03-15 14:22:55

Kimse fakirim demesin. Alım gücü ayyuka çıktı. Herkes alma telaşında. Alalım alalım daha çok alalım herşey ihtiyaç herşey lazım

0
-0
Sahil güvenlikten denize girenlere müdahale
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Allday (süvari) 4