NETWORKS
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Ellidört Park

Fahiş fiyatla mücadele için etiketlere 'tavsiye fiyat' konulacak

24-04-2024 10:08:00 - TÜRKİYE
Fahiş fiyatla mücadele için etiketlere 'tavsiye fiyat' konulacak

Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki etiketlerin sürekli değişmesi konusunu mercek altına aldı.

Hardal Burger Akyazı
Bakanlık, tekeli ve stokçuluğu bitirecek adımları etiket üzerinden yapılan yeni ve köklü bir değişimle artırmayı planlıyor.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı fahiş fiyatı önlemek için piyasada oynanan oyunları tespit ederek tek tek üzerine gidiyor.
 
Bugüne kadar rafta ve kasadaki etiketlerin farklı olması denetleniyordu. Şimdi ise o ürünün tavsiye fiyatı belirlenecek ve ambalajın üzerine "tavsiye fiyatı" şeklinde konacak. Market bu fiyatı değiştirdiğinde tüketicinin itiraz etme ve şikayette bulunma hakkı doğacak.
 
Ambalaj üzerine tavsiye fiyatı yazılacak
 
Fahiş fiyatla mücadele için bu kez de ambalaj üzerine tavsiye fiyatının yazılması planlanıyor.
 
Etiketteki fiyatlar devamlı değişemeyecek
 
Bu karara göre, üretici-perakendeci ve toptancı ürünün fiyatını belirleyecek. Ürün o fiyattan rafa gelecek. Böylece sürekli fiyat etiketi değişimi yapılamayacak.
 
Tavsiye fiyatı tarafların kararı ile belirlenecek
 
Ambalaja eklenecek tavsiye fiyatı, üretici-perakendeci ve toptancının ortak kararı ile belirlenecek. Taraflar ürünün üzerine maliyet ve kârı ekleyerek bir fiyat çıkaracak.
 
Etikette tavsiye fiyat ve üretim tarihi olacak
 
Bu fiyat Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacak. Belirlenen fiyat, üretim tarihiyle birlikte ambalaja basılacak.
 
Satış fiyatı tavsiye fiyatını aşarsa tüketici şikayet edecek
 
Etikete basılacak fiyatın dışına çıkıldığında tüketicinin şikayet etme hakkı doğacak. Böylece tavsiye fiyatı, kendi arasında anlaşan marketlerin de tekeline son verecek.
 
Stokçuluk bitecek
 
Marketler aldıkları ürünü üzerine koydukları kârla satıyor, o ürünün fiyatı değiştiğinde elinde kalan kısmını zamlı olarak yeniden rafa koyuyordu. Tavsiye fiyatı ise ürün zamlansa da marketin elinde kalan malın fiyatı zamlanmayacak. Böylece stokçuluğun da önüne geçilmiş olacak.
 
Müşteriye fiyat kıyası yapma olanağı tanınacak
 
Müşteri, tavsiye fiyatı ile satış fiyatını kıyas yapabilme olanağına sahip olacak. Böylece marketler fahiş fiyat uygulamasına gidemeyecek. Bu durumda tüketiciye şikayet etme hakkı tanınacak.
 
"Ambalaj fiyatını düşürmek suç"
 
Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, 'ambalaj üzerine fiyat etiketi' uygulamasının fırsatçılara geçit vermeyecek çok önemli bir adım olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:
 
Geçmiş yıllarda şeker ve yağda stokçuluğu gördük. Şimdi ambalaj üzerine fiyat etiketi uygulaması devreye girerse ürünü saklayamazlar. Fakat rekabet ortamında perakendeci bunu yapmak istemeyecektir. Eğer tavsiye edilen fiyatta bir oynama ya da üzerine farklı bir fiyat yapıştırılırsa bu suç teşkil edecek.
Akgün Restoran Çorba

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Cesur 2 ay önce2024-04-25 00:02:05

Eskidende böyleydi Özal'ın zamanında serbes piyasa bir bırak tılar birdaha yakalayamadık piyasayı bence etiket fiyat her ürünün üzerinde olması mükemmel olu

0
-0
Yilmaz 2 ay önce2024-04-24 13:25:14

Ticareti bakanligi sadece görüntü olsun onu yapıyoruz bunu sıkı denetliyoruz mercek altında diyip duruyor milleti kandırmak dertleri mahalle bakkalından 1 paket makarna 16.50 tl satin aldım zincir marketlerde 1 paket makarna 20 tl satılıyor acaba neyi denetliyolar sormak isterim sürekli fiyat değiştiriyolar satılan ürünlerin üstüne sabit fiyat sistemi getirilmeli

0
-0
Vatandas 2 ay önce2024-04-24 12:13:15

Çok saçma olur.Adam ürüne indirim yapsa nasıl olacak.Bu seferde üründe ayrı kasada ayrı fiyat.Birde ürünler adetle gelmiyor ki kolili ürünler. Daha fazla stokculuk meydana gelir.Marketci reyona bir üründen iki koli koyacağına 1 koli koyar.Digerlerine zamlı fiyatı basar gönderir.

0
-2
Nuri 2 ay önce2024-04-24 11:10:02

Be mübarekler, madem öyle bir çözüm yolu var marketlerin oyunlarını bozacak, neden şimdiye kadar yapmıyorsunuz

3
-0
Kurban Bayramı'nın ikinci gününde 726 kaza yaşandı, 11 kişi hayatını kaybetti
1 / 15
BELLONA (AVN Center)

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

ALPER