Beşkardeşler Market
BALIKÇI HÜSEYİN
Kuzuluk Emlak

Domates fiyatlarının artış sebebi Iraka bağlandı

15-03-2019 09:40:05 - TÜRKİYE
424 OKUNMA | 617 HİT
Domates fiyatlarının artış sebebi Iraka bağlandı

Komşu ülkelerden yüklü miktarlarda domates ithal eden Irak’ın, İran’daki domatesi bitirip alım için yönünü Türkiye’ye çevirince Fiyatlar Arttı.

Akyazı Aktaş Sürücü Kursu
Antalya'nın Kumluca ilçesinde domatesin üretim fiyatı, bir gün içerisinde 4.5 TL'den 5.3 TL'ye yükseldi. Fiyatların belirlenmesinde kilit rol oynayan Kumluca Merkez Toptancı Hali'nde, ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldü.
 
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesinin sebebini, İran ve Irak pazarlarına bağladı.
 
IRAK'TAN GELEBİLECEK TALEBE BAĞLI
 
Özellikle domates fiyatlarının, son bir gün içerisinde yüzde 32'lere varan oranlarda arttığına işaret eden Tavşan, bu durumun, üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak'tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti.
 
Üreticilerin 12 Mart'ta, Kumluca Toptancı Hali'nde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 14 Mart'ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.
Oval ve Enjoy domatesin kilosu 4.5 liradan 5.3 liraya, Elika domates 3 lira 60 kuruştan 4 lira 20 kuruşa ve Salkito domatesin fiyatı da 5 liradan 5.5 liraya çıktı.
 
TEZGAHTA 13 LİRA OLUR
 
Tavşan, tarladan çıkan sebzenin şehre bir dizi maliyetle ulaştırılabildiğini belirterek, "Kumluca'da üretici sebzeyi 8 liradan satmışsa Ankara'da manav tezgahına düştüğünde en az 13 lira olur. Üstelik manav para kazanamaz. Onun da kârını ekleyip satması gerekiyor." dedi.
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Akyazıda şampiyonluk sevinci
1 / 15
AMASYA ALÜMİNYUM
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama