NETWORKS
İNOĞLU YAPI ÇELİK PREFABRİK YAPILAR
Toprak Turizm

Bakan Selçuk anlattı Eğitimde neler olacak

19-03-2020 12:38:40 - TÜRKİYE
Bakan Selçuk anlattı Eğitimde neler olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tedbirlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Lonca Doğalgaz
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Bakan Selçuk, okul tatilinin uzayıp uzamayacağına dair, ''Bu sürecin uzaması ya da uzamamasına ilişkin bizim hazırlıklarımız var, senaryolarımız var. Bütün vatandaşlar şundan emin olsun, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hukukunu her zaman koruruz. İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulu'nun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak." açıklamasını yaptı.
 
SINAV İÇERİĞİ NASIL OLACAK
Televizyonda eğitimle tam bir eğitimin söz konusu olamayacağını, bunun farkında olduklarını ve tedbirlerini almak zorunda olduklarını belirten Bakan Selçuk, "Okula hiç dönmemeye de yarın dönmeye de hazırlıklıyız. Öğrenciler yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de onlardır." ifadelerini kullandı.UZAKTAN EĞİTİM
Derslerin pazartesi günü başlayacağını belirten Bakan Selçuk, ders süresinin 20 dakika olacağını belirtti ve şu şekilde konuştu:
 
"Bütün ekip ve içerikler hazır, çekimler bitti.  Pazartesi 09.00'da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil, 20 dakika olacak. Diyelim çocuk izleyemedi, kaçırdı. Tekrar saatleri var. İlkokulun, ortaokulun, lisenin listesi ayrı. Bunların hepsi hazır. Televizyonda vereceğimiz eğitim aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacak. Ders ortamı gibi olmalı. Bir masa düzeni olabilir, ders izlerken veya çalışırken sürekli bir şeyin yenildiği, içildiği çok daha esnek bir ortam yerine daha ders ortamına benzer, sınıf ortamına odaklanmayı sağlayacak bir yaklaşım söz konusu olabilir.
 
SANAL SINIFLAR
Bunların takvimi, hangi ilde ne zaman, hangi saatte açılacak, bunların hepsi hazır ve yayınlanacak. Bizim elimizde şu anda 3 tane sınav paketi var. Bu hazır, ben desem ki 'Bu paketi 5 dakika sonra hayata geçirelim', geçirebiliriz.
 
DERDİMİZ SINAV YAPMAK DEĞİL
Biz 'Televizyondan izlediğiniz derslerden sınav yapacağız' diye bir yaklaşım içinde değiliz. Bizim derdimiz denetlemek değil, bizim derdimiz illa sınav yapalım da değil. Bizim derdimiz eğitimi, eğitim gibi yapmak.
 
EN İYİ ÇİN, SONRA TÜRKİYE
Dünyada en iyi Çin, sonra biz geliyoruz. Bunu ulusal düzeyde yapan nadir ülkelerden biriyiz.
 
LGS VE YKS ERTELENECEK Mİ
Eğer sağlık koşulları bunu gerektirirse ertelenebilir. Tercihim ertelememek, zamanında yapmak sınavı. Psikososyal destek paketimiz, 1-2 gün içinde devreye giriyor.
 
VELİLERE ÇAĞRI
Anne babalar sınavla ilgili endişeye sahipse bilsinler ki kitap okuyan çocuklar sınavlarda daha başarılı. Ortak okuma saatleri yapabilirler."
 
20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI
20 bin öğretmenin takvimiyle ilgili çalışılıyor. Tatil, virüs meselesinden dolayı biraz izliyoruz. Atama gibi takvimi de ilan edeceğiz."
 
OKULA GİTMEYEN ÖĞRENCİ SAYISI
Alınan tedbirler kapsamında okula gitmeyen öğrenci sayısına ilişkin verileri paylaşan Selçuk, "Dün itibarıyla 900 milyon öğrenci okulda değil. Bütün dünyada 1 milyara yakın öğrenci okula gitmiyor. Bu sayı artacak." dedi.
 
Ziya Selçuk, destekleme ve yetiştirme kurslarını, bu virüsten dolayı ortaya çıkan telafi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hale getiren program hazırladıklarını da sözlerine ekledi.
Ürdüç

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Pamukova'da orman yangını
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

MAZHAR