Yasin Emlak
Yön Yap
Mete Emlak

Araç alacaklara kötü haber

10-06-2023 11:21:36 - TÜRKİYE
Araç alacaklara kötü haber

Hardal Burger Akyazı
Döviz kurundaki önlenemeyen yükseliş ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı sıfır kilometre araçlarda yeni zam dalgası başlatırken, ikinci el otomobil piyasası da hareketlendi. Sektör temsilcileri, bayrama kadar kademeli olarak ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 6’ya varan artışlar olabileceğini söylüyor.
 
Son dönemin yatırım araçlarından biri haline gelen otomobilde zamlar durulmuyor. Bu hafta döviz kurunda yaşanan hızlı yükseliş, sıfır kilometre araçlarda yeni fiyat artışlarına neden oldu.
 
Ekonomi gazetesinin haberine göre; Oto Merkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş, "Kurdaki değişime bağlı olarak sıfır otomobillere gelen yüzde 7 ila yüzde arası zamlar, ikinci piyasasına da yansımaya başladı. Dijital bir piyasa olduğu için özellikle ilan sitelerine fiyat yansımaları artık 24 saati bulmuyor" diye konuştu.
 
YÜZDE 4 İLA YÜZDE 6 ARASINDA...
 
Muhammed Ali Karakaş, Kurban Bayramı’nın etkisi, yaz aylarına giriş, kiralama sezonunun açılması ve araç tedarikinde yaşanan problemlere paralel haziran ayının son haftasına kadar ikinci el otomobillerde yüzde 4 ila yüzde 6 arasında fiyat artışı öngördüklerini söyledi.
 
Karakaş, ikinci el piyasasında satışlara yönelik beklentilerini ve piyasayı şekillendirecek gelişmeleri şöyle özetledi:
 
"Yaz sezonu, kiralamanın artışı hızı, kurun artış hızı yatırım aracına dönüşe hizmet etmesi, gibi etkiler devam ederse ticaret hızlanır. Bu durumda doğal olarak ikinci el de adetler yükselmeye devam eder."
 
Diğer yandan, döviz kurunun seyrine bağlı olarak araç satışında farklı eğilimler olabileceğine de işaret eden Muhammed Ali Karakaş, "Kurdaki hızlı yükseliş devam ederse birçok kişi araç satışını askıya alıp beklemeye geçebilir" dedi.
Afrika Eli
Araç alacaklara kötü haber
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
harun 4 ay önce2023-06-10 21:16:25

amin ecmain kardeşim. selam ve dua ile

0
-0
Misafir 777 4 ay önce2023-06-10 19:09:03

Nasil gidio türkiye yüzyılı....

0
-0
EMEKLİ,,,,, 4 ay önce2023-06-10 13:33:27

AZ,,AZ,,AZ,,,,DAHA ÇOK ZAM,,DAHA ÇOK ZAM... ZAM,,,a,,,,ZAM YAPSINLAR.,,ZAM ZAM İLLEDE ZAM EKMEK TE ZAMLANSIN HER ŞEYE ZAM GELSİN.. AMA OLSUN AYASOFYA,YI AÇTIK YA,,,

1
-0
Keloğlan 4 ay önce2023-06-10 12:49:55

Ooooooohhhhhhhhh

1
-0
Servis şoförünü öldürmüştü, Gürcistan'da yakalanıp iade edildi
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Çarşı Pazar