ETÇiM
Kuzuluk Emlak

Ali Erbaş: Stokçuluk İslam'ın yasakladığı bir davranıştır

08-12-2021 15:55:15 - TÜRKİYE
Ali Erbaş: Stokçuluk İslam'ın yasakladığı bir davranıştır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, elinde ürün olduğu halde daha çok kazanma hırsıyla piyasaya sürmemenin, İslam'ın yasakladığı ve kabul edilemez bir d

Özgür Adımlar
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, elinde ürün olduğu halde daha çok kazanma hırsıyla piyasaya sürmemenin, İslam'ın yasakladığı ve kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlediği 40'ıncı İl Müftüleri İstişare Toplantısı sona erdi.
 
Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda Başkan Ali Erbaş, toplantının sonuç bildirgesini okudu.
 
Erbaş, insanlığın bir yanda israf, bencillik ve tüketim çılgınlığı, diğer yanda ise açlık, yoksulluk ve sefalet ile tasvir edilebilecek ciddi sosyal problemlerin kıskacında sıkıştığını söyledi.
 
Erbaş, "Terör, göç, şiddet, salgın hastalık ve tüm dünyayı kuşatan adaletsizlikler insanların kahir ekseriyetini çaresizlik ve umutsuzluk girdabında zor ve karamsar bir hayata mahkum etmektedir. Bu durum sosyal ilişkiler bakımından küresel ölçekte ve psikolojik boyutta ciddi kırılmalara zemin hazırlamakta, maddi ve manevi bunalımlara neden olmaktadır." dedi.
 
Erbaş, son dönemde gündemin önemli konularından biri olan stokçuluk ile mücadeleye de değindi.
 
"STOKÇULUK İSLAM'IN YASAKLADIĞI BİR DAVRANIŞTIR"
 
İslam'ın iyilik, isar, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma gibi erdemlerin toplumun tüm fertlerini kuşatacak bir anlayışla ikame edilmesini, birlikte yaşama ahlakına ve hukukuna özen gösterilmesini istediğini vurgulayan Erbaş, "Bencilce davranarak kişisel menfaat sağlamaya yönelik yaklaşımlarda bulunmak, elinde ürün olduğu halde daha çok kazanma hırsıyla piyasaya sürmemek yani ihtikara tevessül etmek, İslam'ın üstün ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan ve yasakladığı bir davranıştır. İnsaniyet açısından da kabul edilemez bir durumdur." diye konuştu.
 
"ŞİDDET ZİHNİYET BOZUKLUĞUDUR"
Erbaş, ailenin korunmasına, güçlendirilmesine ve desteklenmesine yönelik hizmetlerin hayati öneme sahip olduğunu, aileyi olumsuz etkileyen, zayıflatan ve işlevsiz hale getiren anlayış ve yaklaşımlara karşı kolektif bir duruş sergilemenin en temel görevleri olduğunu belirtti.
 
Erbaş, şiddetin hayatın her alanına sirayet eden küresel bir sorun haline geldiğini belirterek, "İnsan onuruyla asla bağdaşmayan şiddet, bir davranış ve zihniyet bozukluğudur. Sebebi ve kaynağı ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın şiddeti meşru gören anlayış, töre ve geleneğin karşısında durarak şiddetin her türlüsüyle kararlılıkla mücadele etmek, en temel insani ve dini görevdir." dedi.
 
"DİN İSTİSMARI GÜVENLİK MESELESİNE DÖNÜŞTÜ"
 
Erbaş, Diyanet'in gençlere yönelik dini rehberlik ve manevi destek hizmetlerine özel önem verdiğini söyleyerek, "Zira din istismarının aynı zamanda bir güvenlik meselesine dönüştüğü, istismarcı yapıların öncelikli hedef kitle olarak gençliği belirlediği bir ortamda, sahih dini bilgi ve medeniyet kodları ekseninde gençlerimize rehberlik etmek hayati öneme sahiptir." dedi.
 
"ALGI OPERASYONU MALZEMESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ÜZÜCÜ"
 
Özellikle sosyal medya mecralarında 'fetva' kavramı etrafında gelişigüzel tartışma ve paylaşımların dikkat çektiğini belirten Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun görüşü olarak gündeme gelen bazı konu ve metinlerin bağlamından kopartılarak ve çarpıtılarak tam bir algı operasyonu malzemesine dönüştürülmesi üzüntü vericidir. Aynı zamanda bu durum, dijital dünyada bilgiyi kullanma noktasında vahim bir dikkatsizliği ve kaygı verici bir ahlaki sorunu da ortaya koymaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızın dini bilgi, görüş ve fetva gibi konularda doğrudan başkanlığımızın eserlerini, iletişim kanallarını, sosyal medya hesaplarını kullanması veya müftülüklerimize müracaat etmesi büyük bir öneme sahiptir." diye konuştu.
 
"GÜNDELİK TARTIŞMALARIN İÇİNE ÇEKİLMEK ÜZÜNTÜ VERİCİ"
 
İslam'ın evrensel mesajları, ilkeleri ve ölçüleri hususunda toplumu aydınlatmak, dinin hüküm ile değerleri ekseninde milleti ve insanlığa hizmet etmenin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlık sebebi ve anayasal görevi olduğunu söyleyen Erbaş, "Bu doğrultuda, her türlü farklı görüş ve düşüncenin, ideolojik, etnik ve politik yaklaşımın üzerinde kuşatıcı bir anlayışla hareket etmek, başkanlığımızın en temel hassasiyetidir. Hal böyleyken başkanlığımızın zaman zaman gündelik tartışmaların içine çekilmesi, doğru olmayan bilgilerle kurumumuzun ve mensuplarımızın yıpratılması son derece yanlış ve üzüntü vericidir. Bu sebeple din ve diyanet ile ilgili yazan, konuşan ve paylaşım yapan herkesin hakikate bağlılık konusunda çok daha hassas olması gerekmektedir." dedi.
Nuray Gökçe photography

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Paşa 1 ay önce2021-12-09 21:49:31

Benim hakkımı suriyeliye vermek helalmi ?

0
-0
Erkan erman 2 ay önce2021-12-09 12:31:01

Faizde haram değilmi? Sigaralara sağlığa zararlı diye yazılıyor milli piyangolara haramdır neden yazmıyorsunuz? Diyanet bile faizden gelir elde ediyor yazık

1
-0
Emekli 2 ay önce2021-12-08 19:24:53

Hırsızlık yolsuzluk israf nedir birde şu TÜİK,e birşey deseniz bu kadar işçinin emeklinin uyduruk rakamlarla alacakları zammı az göstermek nedir

1
-1
Ercan 2 ay önce2021-12-08 18:53:30

Sen diyanet adamimisin siyaset adamimi siyaset adamiysan cikart cubbeyi

1
-4
Bilal demirbaş 2 ay önce2021-12-08 18:48:59

Bununla ilgili bir ayet veya hadis var mı yoksa malum kişi sözde reisine dayanarak mı söylüyor çünkü piyasada bulunmayan mal yok sadece devamlı zam gelen mal var marketcilerden veya bakkallardan mal tedarik edemiyoruz kelimesi duyan varmı yok o zaman stok yapılan mal varmı ki

1
-3
peki 2 ay önce2021-12-08 18:42:25

Suriyelilere vatandaşlık vermek

0
-4
alaman 2 ay önce2021-12-08 18:37:15

alamanyada stokçuluk yok. böyle bir kültür yok. stokçuluk haram diyen biri de yok. enflasyon yıllık yüzde 3-4 olduğu için ne satan ne alan böyle işin içine girmiyor. bu vesileyle tüm hemşerilerimi alamanyaya davet ediyorum. çalışkanlık, dürüstlük burada, hile hurda yok.

3
-0
Hmmm 2 ay önce2021-12-08 17:12:21

Bu haftaki cuma hutbesi.O zaman yeterli miktarda üretim yaptırın kimse fırsatçılık yapmaz.Firsatçılık sadece eldeki malda mı yapılıyor.Dolara altına euroya para yatıranlar ne oluyor????

0
-1
The İmam 2 ay önce2021-12-08 16:30:53

Hırsızlık Haramdır. Yolsuzluk Haramdır. Tecavüz Haramdır. Adam kayırma Haramdır. İhaleye fesat Haramdır. Yalan Söylemek Haramdır. Zulmetmek Haramdır. Rüşvet Haramdır. Bunlarla ilgili de açıklama bekliyoruz.

3
-0
Kemal S 2 ay önce2021-12-08 16:24:49

Yolsuzluk, Haram yemek, Halkı fakirleştirmek, Araplara kendi mallarını satmak, Üleknin geleçeğni yok etmek, Dünya kadar maaş almak Helal demi sayin Diyanet Başkani söylediniz 1 lafa kimse inanmiyor. Kuran ne diyorsa odur, senin sözlerin bizi sökmez yalanci

0
-1
Akyazı çarşı 2 ay önce2021-12-08 15:58:50

Süper konuşmuş diyanet başkanımız muslumanim diye geçinen hiç bi fırsatçılığı kacirmayanlar biraz vicdan biraz allah korkusu lütfen.

1
-0
tulamor 2 ay önce2021-12-08 16:54:38

mersedese binmek

1
-1
 Siz neredeyseniz, Efecan Tanzim Satış orada
1 / 15
BELLONA

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Yasin Emlak