Beşkardeşler Sonbahar Kampanyası 18112019
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun

Sosyal Medyada Küfür Hakaret Edenler Yandı

07-01-2018 17:44:19 - TEKNOLOJİ
3644 OKUNMA | 5018 HİT
Sosyal Medyada Küfür Hakaret Edenler Yandı

Sosyal Medyada küfür ve hakaret içerikli paylaşım yapan kişiler tazminat davalarıyla karşı karşıya kalıyor.

Özgür Adımlar

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle, günümüzde çoğu insan sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya diye tabir edilen sitelere üyeliği bulunmayan kişi neredeyse yok gibi. Kişilerin düşüncelerini özgürce ifade etmelerine olanak veren bu sosyal ağlar bazen kişilerin birbirlerine karşı hakaret ve tehdit içeren sözlerine de tanık olmamızı sağlıyor.

SOSYAL MEDYADA KÜFÜR VE HAKARET ETTİĞİNİZ KİŞİ PARA KAZANIYOR

Özellikle Gündem yaratan söylemleri ile sosyal medyanın ilgi odağı olan kişiler, şahıslarına yapılan küfür ve hakaret içerikli yazılara tazminat davası açarak, para kazanıyor. Açılan dava incelemesinde IP adresi belirlenen kişiler, para cezasına çarptırılıyor. Geçtiğimiz günlerde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Sosyal medya hesabından sporda “ şiddet” ve “ hakaret “ içeren paylaşımlar yaptığı tespit edilen 53 taraftara 300 lira ile 5 bin lira arasında adli ve idari para cezası uygulandı.

Bir başkasının Facebook şifresini çalarak ve kişiyi toplum nezdinde küçük düşüren ve Başkasının adına ünlü/ünsüz sahte hesap açmak ve bir başka kişiye hakaret eden kişi Türk Ceza Kanunu’nun 125.maddesine göre ‘’ Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.’’

Emren Bilisim Akyazi

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Çukur Oto Kuaför Hizmetinizde
1 / 15
Ala Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama