ÇAĞRI OTOMOTİV
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

SATSO Abhaz Acıkası'na Coğrafi İşaret Tescili aldı

26-02-2024 15:03:08 - SAKARYA
SATSO Abhaz Acıkası'na Coğrafi İşaret Tescili aldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, "Abhaz Acıkası” ile ilgili yapılan Coğrafi İşaret Tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından

Hardal Burger Akyazı
Abhaz Acıkası’nın da coğrafi işaret tescilinin alınmasıyla birlikte Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Sakarya için 13 coğrafi işaret tescilli ürün alınmış oldu.
 
Gelişmeyle ilgili açıklamada bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Göçlerle kurulmuş, 70’ten fazla milletin kültürel zenginlikleri ve bereketiyle şekillenmiş, her milletin kendi ürünlerini barındıran, güçlü bir yerel mirasa sahip Sakarya’mızın artık yeni bir coğrafi işaret tescili daha oldu.
 
Geçmişi kadar geleceği de aydınlık olan ilimiz geçmişinden gelen kültürünü de geleceğine taşımak için elinden gelen gayreti gösteriyor ve bu gayrette önde gelen kurumlardan biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  
 
Şehrimizin en çok coğrafi işaret başvurusu yapan ve alan kurumlarından biri olarak Adapazarı Dartılı Keşkek, Adapazarı Islama Köftesi, Adapazarı Kabak Tatlısı, Pamukova Ceviz Ezmesi, Pamukova Kavunu, Sakarya Abhaz (Abaza) Peyniri, Sakarya Kazımpaşa Köftesi, Taraklı Enginarı, Taraklı Uğut Tatlısı, Taraklı Şimşir Kaşık, Taraklı Şimşir Tarak ve Üre Tatlısı’nın ardından 13. Coğrafi işaret olarak da Abhaz Acıkası’nın coğrafi işaret tescilini aldık. Sakarya’nın bu kültür mirasını da tescillemiş olduk.
 
Ana malzemesi kapya biber ve baharat olan Abhaz Acıkası genelde kahvaltılarda sıklıkla tüketiliyor.
 
Bugüne kadar birçok tarihi ve kültürel yayın ile Sakarya’mızın kadim tarihini tanıtan Odamız coğrafi işaret tescili başvuruları ile de şehrimizin yerel ürünlerine sahip çıkmaya devam edecektir. İlimize ve Sakaryalılarımıza hayırlı olsun.”
Güven Yapı
SATSO Abhaz Acıkası'na Coğrafi İşaret Tescili aldı
UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Genç kadının yaylada cesedi bulundu
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Yakıcı Garden