Beşkardeşler 2008
BALIKÇI HÜSEYİN
Akyazı Emlak

SAKARYADAN İMAR BARIŞINA 66.589 BAŞVURU

07-08-2018 11:43:56 - SAKARYA
829 OKUNMA | 1105 HİT
SAKARYADAN İMAR BARIŞINA 66.589 BAŞVURU

Ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılan yapıların kayıt altına alınması ve İmar Barışının sağlanması amacıyla İmar Barışı düzenlemesi hayata geçirilmişt

AKYAZI PANJUR

T.C.
SAKARYA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

DAĞITIMLI

Sayı   :

67302496-621.05-E.12983

06/08/2018

Konu :

Basın Bülteni

 

 

BASIN KURULUŞLARINA

 

 

BASIN BÜLTENİ

 

            Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 03.08.2018 tarihli ve E.4666 sayılı yazıları ekinde gönderilen 'İmar Barışı' ile ilgili bülten ekte gönderilmiştir. 


        Kamuoyuna duyurulur.

 

 

SAKARYA VALİLİĞİ

 

 

 

SAKARYADAN İMAR BARIŞINA 66.589 BAŞVURU

Ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılan yapıların kayıt altına alınması ve İmar Barışının sağlanması amacıyla İmar Barışı düzenlemesi hayata geçirilmiştir.

8 Haziran tarihinde başlayan İmar Barışı başvurularında ilimizde bugüne kadar 66.589 bağımsız bölüm için başvuru yapılmış ve yapılan bu başvurular sonucu 19.661.213,00 TL bedel ilimizden tahsil edilmiştir.

İlimiz başvuru sayısı olarak ülkemizde 12. sırada yer almakta olup en çok başvuru İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla illerinde yapılmıştır.

İmar Barışı düzenlemesinden 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar faydalanmaktadır. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden vatandaşlarımızın TC Kimlik numaraları ve PTT'lerden temin edecekleri e-Devlet şifreleri ile gerçekleştirilmekte olup, son başvuru tarihi olarak da 31/10/2018 tarihi belirlenmiştir. Başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken "Yapı Kayıt Belgesi” bedelinin son ödeme tarihi olarak da 31/12/2018 belirlenmiştir.


Kendi kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile e-devlet sistemine giren vatandaşlarımız, İmar Barışına konu yapısı ile ilgili bilgileri başvuru ekranında bulunan formda doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Başvurusunu onayladıktan sonra ödemesi gereken bedel ilgili sayfasında görüntülenebilmekte ayrıca e-devlet sisteminde kayıtlı bulunan cep telefon numarasına ödenecek bedel ve ödeme noktaları ile ilgili mesaj gelmektedir. Belirtilen ücretin ödenmesinden sonra vatandaşlarımız e-devlet sistemine girip sistemdeki Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili sayfanda Yapı Kayıt Belgelerini görüntüleyebilecek ve ilgili kurumlara iletmek amacıyla yazıcıdan çıktı alabileceklerdir.

İmar Barışına başvurarak Yapı Kayıt Belgesi alan Vatandaşlarımız İskân belgesi olmaması sebebi ile abonelik alamadıkları yapıları için elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini yaptırabileceklerdir. İmar Kanununa göre yapıları için verilen yıkım kararları ve tahsil edilmeyen para cezaları iptal edilecektir. Yapı kayıt belgesi alınan yapılar için de iskân aranmaksızın "İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı” almalarını yolu açılmıştır. Kat Mülkiyet Tapusu bulunmayan yapılarımızda Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra bu belge ile Tapu Müdürlüklerine başvurarak kat mülkiyet tapusu çıkarmalarının da yolu açılmıştır.

Hazine taşınmazları veya Belediyeye ait taşınmazlar üzerinde bulunan yapılar da İmar Barışından faydalanabilmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımız yapı kayıt belgesini almasını müteakip bu arazilerin kendilerine satışını talep edebileceklerdir.

Başvuruların 31/10/2018 tarihinde sona erecek olmasından dolayı, vatandaşlarımızın bu yasadan faydalanmak için başvurularını bir an önce yapmalarında fayda bulunmaktadır.

 

Ekip İnşaat & Hafriyat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
AKYAZIDA YOLLAR SICAK ASFALT İLE BULUŞTU
1 / 15
ERC Cafe Bistro
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama