Marmara Göz
ÇAĞRI OTOMOTİV
Ellidört Park

Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme

30-01-2023 16:20:45 - SAKARYA
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme

Hardal Burger Akyazı

Büyükşehir Belediyesi, kuzeyde 62 kilometrelik arazide milyonlarca adet tibbi aromatik bitki ürettiği projeyi dünyaya tanıtacak bir projeyi hayata geçiriyor. 3 etaptan oluşan Sakarya Botanik Vadi projesi sosyal tesisleri, seraları, koleksiyon bahçesi ve teşhir ofisiyle şifa kaynağı ürünleri dünya pazarına sunacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimde Türkiye'ye hatta dünyaya örnek olarak vizyon projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Başkan Ekrem Yüce'nin geçtiğimiz günlerde müjdesini verdiği Sakarya Botanik Vadi Projesi'nin de detayları netleşmeye başladı. Kuzey bölgesinde Türkiye'nin en güçlü üretim potansiyelini taşıyan tıbbi aromatik bitki üretimi, hayata geçirilecek bu projeyle dünyaya tanıtılacak.

Koleksiyon bahçesi ve teşhir ofisi

62 kilometrelik "İstanbul Melen Hattı" arazisinde üretilen milyonlarca aromatik bitki, ilk günden bu yana tüm illere ve dünyanın birçok ülkesine ulaştırıldı. İnternet satışında ve satış ofislerinde büyük ilgi gören, soğuk sıkım-destilasyon yöntemiyle şifa veren ürünlere dönüştürülen bu bitkiler proje dâhilinde Sakarya Botanik Vadi Teşhir Ofisi'nde dünyaya sergilenecek. Başkan Yüce'nin yer verdiği detaylara göre proje içinde koleksiyon bahçesi, bisiklet yolları, aileleri ağırlayacak yürüyüş alanları ve sosyal bölümler yer alacak.

10’ar dekarlık 10 adet sera

Diri örtü teşhir alanı, tesisler ve dikim alanlarının bulunacağı projede, idari ofis, at konteyneri projelendirildi. Ön plana çıkan bölümün ise kurulacak üretim tesisi olacağı belirtildi. Bu tesiste 'herbaryum' ile 'uçucu ve soğuk sıkım' yağ üretim alanları, mikrobiyoloji analiz laboratuvarı, sabun ile kozmetik üretim alanı, paketleme bölümleri, 10'ar dekarlık 10 adet kurutma serası inşa edilecek.

Dünyanın üretim üssü

Üretim tesisiyle aromatik bitki üretimi konusunda büyük bir üs olması beklenen tesisteki milyonlarca adet bitki sosyal alanın tam ortasına kurulacak Sakarya Botanik Vadi Teşhir Ofisi'nde dünyanın dört bir yanından gelecek misafirlere tanıtılacak. Başkan Ekrem Yüce, Sakarya Botanik Vadi projesiyle Sakarya'nın bereketle geçen 4 ayrı mevsiminde elde edilen şifalı ürünlerini dünya pazarına sunmayı ve şehri 'tıbbi aromatik bitki üretim üssü' haline getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Projenin inşasına ise en yakın zamanda başlanacak.

Tarımda öncü şehir Sakarya

Başkan Ekrem Yüce, "Sakarya'yı tarımda öncü şehir haline getirmek, Allah'ın hediyesi olan bu bereketli toprakları en verimli şekilde kullanmak, aldığımız mahsulü dünya pazarlamak istiyorduk ve bunu başardık. Tarım ülkemizin, dünyanın geleceğinin anahtarıdır. Toprağı işleyebilirsek, söz hakkı oluruz ve adımlarımızı daha güçlü atarız. Sakarya Botanik Vadi projemiz de şehrimizin geleceği için çok önemli çalışma oldu" dedi.

Karbon nötr hedefi

Dünya çapında bir hedefe sahip olduklarına vurgu yapan Yüce, "Türkiye’nin en kapsamlı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler merkez üssünün Sakarya olması yönünde çok önemli bir adım atmış olacağız. Yetiştirme, hasat, kurutma, arıtma, paketleme, sevk etme aşamalarının tümünde karbon ayak izimizi azaltmak maksadıyla ürettiğimiz atığı, kullandığımız enerjiyi ve tükettiğimiz su miktarını azaltmak için uzun vadeli hedefimiz karbon nötr olmak ve sera gazı emisyonlarımızı minimumda tutmaktır" diye konuştu.

Doğaya ve çevreye duyarlı

Yüce, Sakarya Botanik Vadi'nin doğaya ve çevreye karşı sorumlu bir eser olarak "BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" projesinin parçası olmak istediklerini kaydederek şöyle konuştu: "Doğaya ve çevremize karşı sorumlu tutumumuz, kaynak tasarrufu, enerji verimliliği, iklimle ilgili emisyonlar, biyoçeşitlilik ve topraklarımızı koruma noktasında BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri doğrultusunda hem yerel hem de küresel sürdürülebilirliğin parçası olmak istiyoruz. Proje yaratacağı istihdam, ekonomik büyüme ve çarpan etkileri ile üst ve alt ölçekli planlardaki hedeflerin gerçekleşmesine katkı sağlayacaktır"

Marmara Göz
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Ürdüç
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme
Sakarya Botanik Vadi Projesi'nde yeni gelişme

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Eczacı 1 yıl önce2023-02-01 13:07:19

Tarımın sadece patates soğandan olduğunu düşünen dar görüşlü kardeşlerim, tıbbi bitkilerin pazardaki yerinden bihaber abilerim ablalarım biraz araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. O zaman gorecekseniz bu bitkilerin bizim için ne denli önemli olduğunu

0
-0
Sikkofield 1 yıl önce2023-01-31 20:49:33

Akpartili arkadaş, bir şey sorcam akp iktidari 20 yıl boyunca harika bir tarim politikası mi yürüttü sanki ,belediye baskanin politikasını eleştiriyorsun?

0
-0
Misafir 54 1 yıl önce2023-01-31 11:46:47

Domates mantar dedik lavanta eksikti tam oldu başkan bıktırdın vallahi bıktırdın ne meraklısin bu işlere vekili ne ki aynı

0
-0
Muhalif 1 yıl önce2023-01-31 07:58:26

Ülkenin muhalefet tarafından yönetilen şehirleri daha mutlu, daha huzurlu, daha güzel. Yanlışlıkla iktidara gelmiş sanattan, spordan, edebiyattan anlamayan karanlık zihniyet her hafta şehri bir şeyin merkezi haline getiriyor. Bu haftaki ilgimi çekmedi haftaya görüşürüz.

3
-0
Ak Partili 1 yıl önce2023-01-30 23:10:04

Bir akpartili olarak en boş büyük şehir icraatleri izliyoruz sakın başkanım tarım bakanlığında görev yapmasını tavsiye diyoruz belediyecilik hizmetini yanlışmı anladınız acaba şu tarlalardan çıkın çiftçiye yerlerinizi kiralayın şunu ekin diyin herkez işini yapsın yani kuzulukta sabahın 5 inde kalkıp ekmeğini sütünü hazırlayıp kuzuluk kaplıcalarda satmaya çalışan köylünün dibine süt evi yöresel evi koyup milletin cebinden gözünüzü çekin yazık günah

0
-0
Sikkofield 1 yıl önce2023-01-30 19:08:11

Bravo tarım cenneti sakaryamizda tıbbi aromatik ,topraksız tarım gibi boş işlerle tarım adına uğraşmak akp belediyesine yakışırdı, durmak yok yola devam ,çocukluğumuzda sakaryanin ülkenin patates ve kabak deposu olduğunu şimdi gençlere anlatsak inanmazlar ,şeker fabrikası felaketi ayrı konu ,ama bizim çok muhafazakar millî !halkımıza yakışır.....

0
-0
SAMEK’in el emeği göz nuru eserleri görücüye çıkıyor
1 / 15
Yakıcı Garden

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Aytaş Home 3