Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Foto Ferit Stüdyo

Lösemiyi yendi hastalara Umut olmak istiyor

06-11-2019 12:39:53 - SAKARYA
1245 OKUNMA | 1837 HİT
Lösemiyi yendi hastalara Umut olmak istiyor

22 yaşındaki Mert Can Buran, Lösemiyi yendi

Özgür Adımlar
Kaynarca ilçesinde çocuk yaşta lösemiye yakalanan 22 yaşındaki Mert Can Buran, tedavisinin yanı sıra annesinin verdiği destekle hastalığını yenerek sağlığına kavuştu. Öğretmenlik hayalini gerçekleştirmek için üniversite sınavına hazırlanan Buran, lösemiyle ilgili kuruluşlarda çalışıp hastalara yardımcı olmak istiyor.
 
Kaynarca ilçesinde yaşayan Mert Can Buran'a, 4 yaşındayken sarılık şüphesiyle götürüldüğü hastanede yapılan tetkikler sonucu lösemi tanısı konuldu. Hastalığı nedeniyle hastanede tedavi gören Buran'ın zor zamanlarında en büyük destekçisi, annesi Nurcan Buran oldu.
 
- "Her şeyin başında annem"
 
Mert Can Buran,yaptığı açıklamada, tedavi sürecinin zor geçtiğini, okula maskeyle gitmek zorunda kaldığı için kendisini dışlanmış hissettiğini anlatarak, o nedenle arkadaş ortamını pek yaşayamadığını söyledi.
 
KANSERDER'in desteğiyle yeni arkadaşlar edindiğini aktaran Buran, 2 yıllık tedavi sonunda hastalığı yendiğini ifade etti. Fotoğraflara baktığında bazen bunu nasıl başardığını düşündüğünü belirten Buran, "Annemin ve KANSERDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihal Akar'ın desteği sayesinde oldu." dedi.
 
Hastalığı yenmesine rağmen iş başvurularından olumsuz cevap aldığını dile getiren Buran, şunları dile getirdi:
 
"Şu anda üniversite sınavına hazırlanıyorum. Hayalimde üniversite okumak, öğretmen olmak var. Onun için sınava çalışıyorum. Düzenli bir işe girip güzel bir hayatımın olmasını istiyorum. İleride lösemi derneğini sık sık ziyaret ederek hastalara hediye almak istiyorum. LÖSEV'in hastaneleri, iş yerleri oluyor, oralara gidip yardım etmeyi, çalışmayı istiyorum."
 
Buran, hastalığı sürecinde kendisine en çok annesinin destek olduğunu vurgulayarak, "Onun sayesinde bu durumlara geldim, çok koşturdu peşimden. Hem çalıştı hem de bizimle ilgilendi. Her şeyin başında annem. Anne sözünü dinleyin, bir dediğini iki etmeyin çünkü en yakın destekçileri anneleri." ifadelerini kullandı.
 
- "Doktorların ve hemşirelerin desteğiyle bu süreci atlattık"
 
Anne Nurcan Buran da ikinci doğumunu yaptığı dönemde 4 yaşındaki oğlunun lösemiye yakalandığını öğrendiğini söyledi.
 
Hastalığı duyunca şok olduklarını, çocuğuna bu durumu konduramadığını dile getiren Buran, bir haftalık kızına bir süre yakınlarının bakmak zorunda kaldığını anlattı. Buran, oğlunun 3 ay Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gördüğünü kaydetti.
 
Lösemi hastalarını filmlerde gördüklerini, rahatsızlık hakkında bilgi sahibi olmadıklarını dile getiren Buran, "Sabır, bu da bir imtihan.' deyip her şeye boyun eğerek, evladımın yanında olmaya çalıştım. Zor günler geçirdik, doktorların ve hemşirelerin desteğiyle bu süreci atlattık. Düzenli olarak kontrollerine gittik, ihmal etmedik. Şükür bu yaşımıza kadar geldik, hastalığından yana bir sıkıntımız yok." diye konuştu.
 
Buran, lösemi geçirdiği için oğlunun askerlikten muaf tutulduğunu, kimyasal olmayan bir yerde çalışması gerektiğinden iş bulma konusunda zorluk yaşadığını aktararak, "Ufak yaşta bir hastalık geçirmiş olsa bile kaç yaşına gelirse gelsin önünde hep bir engel var. Bu engeli nasıl aşabiliriz? Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneği (KANSERDER) bize çok yardımcı oldu. Oğlumun iyi bir iş sahibi olmasını istiyorum. Kendi ayakları üzerinde dursun." ifadelerini kullandı.
 
Oğlunun 2 yıllık tedavinin ardından hastalığı yendiğini belirten Buran, "Geçmişe pek takılmak istemiyorum artık. Çok kötü süreçler atlattık. Kızımın büyüdüğünü göremedim, bir sene ayrı kaldık. Çok şükür artık bir aradayız, hep beraberiz. En başı sabır, tevekkül. Ailelerin çocuğunu iyi tanıması, doktorun verdiği tedaviye dikkat etmesi lazım. Çocuğun moralinin çok iyi olması lazım. Her şeyi istiyorlar. Çocuktur, adı üstünde ama en başta sabır gerekiyor." sözlerine yer verdi. 
Ekip İnşaat & Hafriyat
Lösemiyi yendi hastalara Umut olmak istiyor
Pizza Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Feci Kazada Hayatını Kaybeden Ali Kaptan Toprağa Verildi
1 / 15
Murat Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama