Efecan Tanzim Satış Akyazı
BALIKÇI HÜSEYİN
Foto Ferit Stüdyo

Kanalizasyona boşaltılan atıklar tehlikeli çıktı

10-06-2020 17:55:12 - SAKARYA
476 OKUNMA | 670 HİT
Kanalizasyona boşaltılan atıklar tehlikeli çıktı

Sakarya'da Şubat ayında vidanjörlerle yağmursuyu hattına dökülen kimyasalın tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

AKYAZI PANJUR
21 Şubat'ta Adapazarı, Erenler ve Arifiye'de dün yağmursuyu kanalına vidanjörlerle boşaltılan kimyasal madde bölgede kötü kokuya yol açmış. Paniğe yol açan olay nedeniyle bir özel okul tatil edilmişti. 
 
Yaşananlar üzerine araştırma başlatan yetkililer, KGYS görüntülerinden iki vidanjördeki kimyasal maddenin yağmursuyu ve kanalizasyon bacasına döküldüğünü tespit etmişti.
 
Valilik, kimyasal atıklardan alınan örneklerin sonuçlarını açıkladı.
 
 
Şehirde faaliyet gösteren bir vidanjör firması ile bir geri dönüşüm firmasına ait vidanjörlerden alınan numunelerin, tehlikelilik analizlerinin yapılması için TÜBİTAK-MAM’a gönderildiği kaydedilen açıklamada; "
 
Yapılan analiz sonucunda atıkların tehlikeli atık olduğu tespit edilmiştir. Tehlikeli atıkların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MOTAT Sistemi kullanılarak, atık taşıma lisans belgesi olan araçlarla taşınması ve bilgilerin sistemden doldurulması gerekmektedir. Ancak, söz konusu vidanjörlerin MOTAT Sisteminde kayıtlarının olmadığı ve atık taşıma lisans belgesi olmadan usulsüz atık taşıdıkları tespit edilmiştir.
 
Bu nedenle; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, tarafından; 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20. Maddesi (v) Bendini ihlal eden iki firmaya 1.106.367,00 TL. ve 2.212.734,00 TL. olmak üzere toplam 3.319.101,00 TL. idari para cezası uygulanmıştır" denildi. 
Sakarya Haber

Ekip İnşaat & Hafriyat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Aradığınız Tüm Lezzetler Afiyet Izgarda
1 / 15
İSTANBUL OUTLET
SİNAN USTA

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama