Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı

25-05-2023 16:02:25 - SAKARYA
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı

Özgür Adımlar
Büyükşehir Belediyesi, Sakarya’ya tarihi bir yatırım daha kazandırıyor. 3 milyar TL’ye mal edilecek Darıçayırı Barajı, 6 milyon kWh enerjiyle şehir ekonomisine yılda 750 milyon TL kazandıracak ve içme suyunda geleceğe nefes olacak. Kuzeydeki sel ve su baskınlarını da önleyecek projenin çalışmalarını butona basarak başlatan Başkan Ekrem Yüce, “İçme suyu, taşkınların önlenmesi ve enerji üretim potansiyeliyle Sakarya’nın yarınlarına nefes gibi gelecek” dedi.
 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, enerji üretimi ve içme suyu alanında tarihi bir projeye daha imza atıyor. Hacmi ve ekonomiye vereceği büyük katkı sebebiyle şehrin en büyük yatırımlarından bir tanesi olarak nitelendirilen Darıçayırı Barajı projesi yapıla törenle Sakarya’ya tanıtıldı.
 
3 milyar TL 4 yılda amorti edilecek
 
Tanıtım törenine Başkan Yüce’nin yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Lütfi Bayraktar ve Ertuğrul Kocacık, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, STK temsilcileri, muhtarlar, bürokratlar ve basın mensupları katıldı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, toplantıda proje alanına canlı bağlantı yaparak merak edilenleri tek tek anlattı. Dev projenin teknik detaylarını aktaran Başkan Yüce, Darıçayırı Barajı’nın 3 milyar TL maliyetle inşa edileceğini, yılda 6 milyon kWh (kilovat) enerjiden ve su temininden elde edeceği 750 milyon TL’lik gelir ile kendisini 4 yılda amorti edeceğini söyledi.
 
Kepçeler çalıştı: Yıllık 750 milyon TL
 
Büyükşehir’e yıllık 750 milyon TL gelir sağlayacak olan projenin kuzey ilçelerinin ve bölgedeki tüm sanayi tesislerinin içme suyunu sağlayarak Sakarya’daki doğal kaynakları koruyacağına dikkat çeken Yüce, projenin göl rezervuar alanı, isale güzergahları, terfi merkezleri, içme suyu depoları, içme suyu arıtma tesisi, hidroelektrik santrali, 70 metre yükseklikteki baraj gövdesi ve yardımcı yapılardan oluşacağını ifade etti.
 
Yüce, protokol üyeleriyle birlikte bölgedeki çalışmaları tek bir butona basarak başlattı. Karasu, Ferizli, Söğütlü ve Kaynarca’ya inşa edilecek 62 kilometre uzunluğundaki isale hattıyla 4 ilçeye su temin edecek proje, Sakarya’daki en büyük hidroelektrik üretim tesisi olacak. Ayrıca, bölgedeki tüm su kaynaklarını toplayacak olan baraj, iletim hattı görevi görerek kuzeyde yoğun olarak yaşanan taşkınların da önüne geçecek.
 
Uluslararası kalitede içme suyu
 
Hidroelektrik santrali ve dev barajın olacağı tesiste suyun uluslararası standartlara göre hazırlanarak hatta sunulacağına dikkat çeken Yüce, “Kuzeyde sürdürülebilir su yönetimi sağlamak için Karasu’da Darıçayırı Deresi’nden içme ve kullanma suyu temin edileceği baraj projemizi gerçekleştiriyoruz. Darıçayırı deresi üzerine temelden 70 metre yüksekliğinde olan baraj sayesinde saniyede 1200 litre su alacağız. Temin edilen bu suyun hemşerilerimize ve sanayi tesislerine uluslararası içmesuyu standartlarında arıtılarak iletilmesini sağlayacak olan İçmesuyu Arıtma Tesisi inşa edeceğiz” dedi.
 
3 milyar TL’lik yatırım
 
Projedeki yapılara dair bilgiler veren Yüce, “Suyun gücünden yararlanarak tükettiğimiz elektriği üretmek maksadıyla yılda 6 milyon kilowatt enerji üretecek Hidroelektrik Enerji Santrali de kuracağız. Karasu, Ferizli, Söğütlü ve Kaynarca’da toplam 62 kilometre uzunluğundaki isale hatları sayesinde yerleşimler ile tüm sanayi yatırımlarının içme ve kullanma suyunu karşılayacağız. İçindeki tüm yapılar ile birlikte projenin toplam maliyeti 3 Milyar TL’dir” ifadelerini kullandı.
 
Sel ve su baskınları önlenecek
 
Yüce, kendisini 4 yılda amorti edecek proje sayesinde bölgedeki sel ve su taşkınlarını önlemeyi hedeflediklerini kaydederek şöyle konuştu: “Toplam maliyetini 4 yılda amorti edecek olan bu büyük yatırım ile hemşerilerimize ve sanayi tesislerine sürdürülebilir, kesintisiz ve kaliteli içme suyu ve kullanma suyu temin etmenin yanı sıra amortisman süresi sonrasında Büyükşehir’e yıllık 750 milyon TL gelir sağlayacaktır. Darıçayırı Barajı sayesinde Sakarya’mızın; hidroelektirik enerjisini, suları belirli bölgede toplayarak taşkınların önlenmesini, sanayi için gerekli suyu düzenli olarak teminini, şehrin su ihtiyacını, tarım faaliyetleri ve sulama ihtiyacını karşılayacağız”
 
En büyük paydaş SATSO
 
Projenin en büyük paydaşı ise tüm OSB’lerin mutabakatında köprü olan ve ciddi bir fon desteği sağlayan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) oldu. Törende konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Hem sermaye hem de kamu bir arAya gelerek önemli bir yatırıma imza atacaklar. Darıçayırı barajı bölgede kurulacak organize bölgelerinin su ve enerji ihtiyaçlarını karşılayacak. Türkiye’de örneği olmayan bir proje” dedi. AK Parti Milletvekili Lütfi Bayraktar ise, “Bu proje için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Yaparsak kazanırız, kazanırsak dünyada söz sahibi oluruz” ifadelerini kullandı.
Güven Yapı
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı
Ürdüç
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı
Geleceğe nefes olacak Darıçayırı Barajı’nda kepçeler çalıştı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Doğrucu 1 yıl önce2023-05-26 01:55:35

Ballıkaya barajını hallettinizde sıra başka yerlere mi Geldi..

0
-0
Asadadas 1 yıl önce2023-05-25 21:47:46

Nası haber kanalı laa sabah koyduğu haber akşamı görmüyor

0
-0
En popüler bebek isimleri belli oldu
1 / 15
Yakıcı Garden

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Networks