Yağız Biryan İnşaat
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Batakköylü Düğün Salonu

Büyükşehir biberiye üretiminde 12 tona ulaştı

28-11-2022 16:56:15 - SAKARYA
Büyükşehir biberiye üretiminde 12 tona ulaştı

Büyükşehir Belediyesi'nin yoğun talep üzerine vites artırdığı biberiye üretiminde 2022 yılının hasat miktarı yaklaşık 12 tona ulaştı.

Hardal Burger Akyazı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin tarımsal üretimde dünya çapında bir performans ortaya koyuyor. Oluşturduğu üretim alanları, kullandığı tarım teknikleri ve uzman ekiple yaptığı çalışmalar Sakarya'yı bu konuda çok iyi bir seviyeye taşıdı.

Başkan Ekrem Yüce'nin talimatlarıyla başlatılan her proje, belirli periyotlarla kapasite artırımıyla çalışmaya başlıyor. Sakarya Botanik Vadisi, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, Uygulamalı Çiftçi Eğitim Merkezi (UTÇEM), Erenler Alancuma, Pamukova'daki çilek tarlaları, Sapanca Fidan Üretim Merkezi ve daha birçok proje şehrin potansiyelini dünya standartlarına ulaştırdı.

Yoğun talep var

Bu kapsamda kuzey bölgesinde 62 kilometre uzanan Sakarya Botanik Vadisi'nde yapılan biberiye üretimi de hedeflenen seviyeye ulaştı. Büyükşehir'in uzman üretim ekibi, Türkiye ve dünya pazarından yoğun talep alınması üzerine üretimde vites artırdı.

Yüce'nin talimatıyla şehrin tarımsal kalkınma hamlelerine güç katmak adına kurulan Sera A.Ş ve Fidan A.Ş'nin koordinesindeki 2022 yılı biberiye üretiminde 2022 hasadı yaklaşık 12 tona ulaştı. Bu hasadın 6 bin 247 kiloluk kısmını yaprak, 5 bin 507 kiloluk kısmını ise sap bölümü oluşturdu.

%90’ı yurt dışına ihraç edildi

Ürünlerin %90'lık kısmı yurt dışında faaliyet gösteren Martin Bauer firmasına ihraç edildi. %10'luk bölümü ise ürünlerin şifaya dönüştüğü Şifa Evi ve farklı ürünlerde işlenmek üzere Büyükşehir Laboratuvarı'na ayrıldı. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında, kanseri önlemede, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kas ve eklemlerin tedavisinde büyük rolü olan biberiyenin üretiminde sezon kapandı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Sakarya'mızda tarımın geleceğine yön vermek için başlattığımız üretim seferberliğimize her gün güç katıyoruz. Bu kapsamda yüzlerce çeşit tıbbi ve aromatik bitki türümüzden bir tanesi olan biberiye hasadını taleplere cevap verebilmek için yüksek performansla tamamladık. Cennet vadisi olarak bilinen Sakarya Botanik Vadimizde tarımsal kalkınma hamlesinde Türkiye'ye en güçlü desteği verebilmek anlamında üretmeye ve pazara katkı sunmaya devam edeceğiz" denildi.

Güven Yapı
Büyükşehir biberiye üretiminde 12 tona ulaştı
Güven Yapı
Büyükşehir biberiye üretiminde 12 tona ulaştı
Büyükşehir biberiye üretiminde 12 tona ulaştı
Büyükşehir biberiye üretiminde 12 tona ulaştı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Muhalif 2 ay önce2022-11-29 09:31:31

Yurt dışına ihraç dediği Firma muhtemel alman firması. Onlarda bizden aldığı ürünü işleyip başka bir ürüne de dönüştürüyor olabilir. Sonra bize geri de satıyor olabilir. Neyse merak ettiğim o fotoğraf çektirdiğiniz emekçilere bir tutam biberiye hediye ettiniz mi? Haberde yine bütün süslü kelimeler var ama gariban işçilerden tek kelime edilmiyor. Son soru, bu adeta ilaç bitkiden neden kendi yurttaşımız tatmiyor. Alman yiyor, Türk yiyemiyor.

1
-0
Vatandaş 54 2 ay önce2022-11-28 23:04:02

Siz tarım işi yapın doğalgaz alt yapı falan halk olarak biz yaparız. Akyazı ya 500 metre mesafede olup doğalgazı olmayan mahalleler var. Haberiniz yoktur mutlaka.

0
-0
Misafir 54 2 ay önce2022-11-28 18:55:24

Başkan bırak bu işleri çiftçi yapsin he ürettiğin domatesi mantarı vatandaşa ucuza satsan tamam oda yok o zaman asli görevin olan belediyecilige dön yani gel yol yap hizmet yap bırak mantar üretmeyi işini yap nedir bu milletin sizden çektiği köstebek yuvasina döndü yollar köylere beton yol yaptınız gidin bakın sene dolmadı yarıldı çöktü o yollara olur diyen bürokratlar i lütfen görevden alın veya o büyükşehir yaptı diye yazan tabelaları sökün çakıroğlu osmanlar mah ve güvenceler özellıkle

1
-0
Ali Gaffar Okkan rahmetle anılıyor
1 / 15
İstanbul Outlet Oturma Grupları

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

İstanbul Outlet