Ramazan Bayramı
Beşkardeşler online alışveriş
Aydın Metal
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun 2

Bu kurslara katılanlar bin 950 lira alacak

20-10-2018 00:41:26 - SAKARYA
4087 OKUNMA | 6925 HİT
Bu kurslara katılanlar bin 950 lira alacak

İŞKUR gelişmekte olan meslek alanları ile dijital dönüşüme yönelik kurs ve programlara katılacak gençlere bin 950 liraya kadar para verecek.

Özgür Adımlar
İŞKUR istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi için yeni istihdam programlarını hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak olan programların usul ve esasları belirlendi.  
 
Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, yeni istihdam programları hakkında açıklamalarda bulundu. 
 
Üniversite ve Meslek Yüksekokulu Mezunlarına “İşe İlk Adım Projesi” Desteği 
 
Projeyle yüksekokul ve fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek tecrübe kazanması ve istihdam edilmeleri hedefleniyor. 
 
İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay uygulanacak olan işbaşı eğitim programları ile gençlere günlük 61,65 TL, aylık da asgari ücret üzerinden katılımcı ödemesi gerçekleştirilecek. İşbaşı eğitim programları sonrasında gençleri program süresi kadar istihdam eden işverenlere net asgari ücretin yüzde 50’si İŞKUR tarafından ödenecek. Ayrıca, bu süreden sonra işveren tarafından gencin 12 ay daha istihdam edileceğinin taahhüt edilmesi halinde, bu seferde net asgari ücretin yüzde 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edilecek.  Söz konusu desteklerle gençlerin uzun süreli olarak istihdamda kalmaları hedeflendi.
 
 Kadın İstihdamına “İşte Anne Projesi” Desteği 
 
Ayrıca, sanayi ve imalat sektöründe düzenlenen mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2 ila 5 yaş arası çocuğu kreşe giden anneler, aylık 400 TL de bakım desteğinden yararlanacak. 
 
Gelişmekte olan meslek alanları ile dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla düzenlenecek kurs ve programlar için İŞKUR, 18-29 yaş arasındaki gençlere günlük 75 TL ödemede bulunacak. Söz konusu programların süresi 9 aya kadar düzenlenebilecek olup katılımcıların alacağı aylık ödeme de 1.950 TL’ye ulaşabilecek. 
 
Program uygulanacak alanlar, Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren işyerleri, Ar-Ge Merkezleri, Teknoloji Merkezleri, Tasarım Merkezleri, Bilgi İşlem sektöründe faaliyet gösteren işyerleri olarak belirlendi.
 
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, söz konusu yeni projelerin uygulamaya geçildiğini, program çeşitliliğinin arttırılması sonucu her iş arayana ve işverene uygun programlar oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. Kaya, “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında Sakarya’ da 01 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, 4 bin 31 gencimiz ve kadın işgücümüz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarından yararlandı. Önümüzdeki günlerde söz konusu kurs ve programlardan yararlanıcı sayısı daha da artacak" dedi. 
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Servet Ustanın yerinde Ramazan Pidesi Sadece 10 TL
1 / 15
KARAKTEM HALI YIKAMA AKYAZI
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama