Bilal Soykan ve Osman Karaoğlan ve Hasan Akcan, banner
RTE
İnoğlu Yapı
Toprak Turizm

Bakan Uraloğlu raylı sistem araçları teslim törenine katıldı

11-02-2024 16:35:34 - SAKARYA
Bakan Uraloğlu raylı sistem araçları teslim törenine katıldı

Bakan Uraloğlu

Özgür Adımlar
Arifiye'deki bir demiryolu araçları üretimi yapan firma tarafından İsviçre Devlet Demiryolları için Yeni Nesil Akıllı Demiryolu Bakım Araçları üretildi.
 
Araçların teslimi için tören düzenlendi.  Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, firma yetkilileri katıldı.
 
Törende konuşan Bakan Uraloğlu, son 22 yılda Türkiye'nin dört bir yanında çok sayıda yatırım ve proje gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Uraloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde demiryollarını 2002 yılından itibaren başlattığımız gelişim hamleleriyle öncelikli sektör olarak belirledik. Demiryolu hatlarımızın limanlara, havaalanlarına, lojistik merkezlere bağlantısını sağlayarak demiryollarımızı kombine taşımacılığa uygun yeni bir anlayışla ele aldık.” diye konuştu.
 
 
Uraloğlu, projelerle sadece doğu-batı hattında değil, kuzey-güney kıyıları arasında da demiryolu ulaşımını ekonomiye katkı sağlar hale getirmeyi planladıklarını söyledi.
 
DEMİRYOLU HAT UZUNLUĞUMUZU 28 BİN 590 KİLOMETREYE YÜKSELTECEĞİZ
 
Uraloğlu, 2002 yılında 10 bin 948 km olan demiryolu ağını 14 bin 165 kilometreye çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:
 
 "Ülkemizi sıfırdan hızlı trenle buluşturarak 2 bin 251 kilometre hızlı tren ağı inşa ettik. Ankara-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Karaman ve Ankara-Sivas Hızlı tren hatlarını hizmete sunduk. Şimdi de Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı projesini gündeme aldık ve ön proje çalışmalarını tamamladık. Süper hızlı tren hattımızın güzergâh uzunluğu 344 kilometre olacak. Saatte 350 kilometre hıza ulaşacak trenlerimizle seyahat süresini 80 dakikaya indirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Gebze’den Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçerek İstanbul Havalimanı’na ve son olarak Çatalca’ya ulaşacak Kuzey Marmara Hızlı Tren hattı projesini de planlarımız arasına aldık. 2053 Ulaştırma ve Lojistik ana planı ve yol haritamızla, hızlı tren hizmeti alan il sayımızı; Ankara-İzmir, Mersin-Adana-Gaziantep, Halkalı-Kapıkule gibi tüm hızlı tren projelerimizi tamamladığımızda 52'ye çıkartacağız. Demiryolu hat uzunluğumuzu da 28 bin 590 kilometreye yükselteceğiz."
 
 
KENDİMİZ ÜRETİYORUZ
 
Son 22 yılda ciddi bir ulusal demiryolu endüstrisi oluşturulduğuna işaret eden Bakan Uraloğlu, TÜRASAŞ’ı, Orta Doğu'nun en büyük raylı sistem araç üreticilerinden birine dönüştürdüklerini de belirterek, "Bugüne kadar geldiğimiz süreçte uluslararası standartlarda; Yeni nesil lokomotifler, dizel ve elektrikli tren setleri, yolcu vagonları, yük vagonları, cer konvertörü, cer motoru, dizel motor, tren kontrol yönetim sistemi gibi ana, kritik ve alt ürünleri kendimiz üretiyoruz." dedi.
 
 
Bakan Uraloğlu, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023 yılının ilk milli elektrikli tren setlerinin de hizmete alındığı, yüzde 70 yerlilik oranı ile üretilen yerli ve milli sürücüsüz metro aracının raylara indirildiği, ilk yerli ve milli metro sinyaliyazisyon sistemlerinin kullanılmaya başlandığını bir yıl olduğuna dikkati çekti.
 
 
Bakan Uraloğlu ve törene katılanlar açılış töreninin ardından fabrikaya gezerek, yapılan araçların imalat yerlerini inceledi.
UB Group
Bakan Uraloğlu raylı sistem araçları teslim törenine katıldı
UB Group
Bakan Uraloğlu raylı sistem araçları teslim törenine katıldı
Bakan Uraloğlu raylı sistem araçları teslim törenine katıldı
Bakan Uraloğlu raylı sistem araçları teslim törenine katıldı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Sakarya'ya uzanan operasyonda 14 tutuklama
1 / 15
Yakıcı

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

rte sakaryaya geliyor