KURBAN 2024
NETWORKS
İNOĞLU YAPI ÇELİK PREFABRİK YAPILAR
Toprak Turizm

ATSO'da güncellenen Girişimcilik Destek Programı anlatıldı

11-06-2024 15:44:23 - SAKARYA
ATSO'da güncellenen Girişimcilik Destek Programı anlatıldı

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) güncellenen KOSGEB Girişimcilik Destek Programı'na ilişkin üyelerini bilgilendirdi.

Hardal Burger Akyazı
ATSO Genel Sekreteri Harun Bayrak  tarafından kapsamı ve oranları güncellenen KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile ilgili üyelere bilgilendirme yapıldı.
 
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB), ‘Girişimcilik Destek Programı’nda 29 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değişikliğe gittiğini aktaran Harun Bayrak, üyelerinin güncellenen programdan haberdar olması ve desteklerden üst düzey oranda faydalanabilmesi için bilgilendirme yaptıklarını söyledi.
 
YÜZDE 100 DESTEK
 
KOSGEB tarafından girişimcilere yönelik sunulan Girişimcilik Destek Programı’nın İş Kurma Desteği ve İş Geliştirme Desteği olarak iki ayrı destek programına ayrıldığını vurgulayan, Bayrak “İş Kurma Desteği kapsamında girişimcilere yüzde 100 destek oranı ile geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlanıyor. Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10 bin TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 20 bin TL tutarında kuruluş desteği veriliyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda kuruluş desteğine 10 bin TL daha ilave ediliyor. Ayrıca destek kapsamında personel giderlerine de işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin iş verene toplam maliyeti tutarı kadar destek sağlanıyor.
 
İŞ KURMA DESTEĞİ
 
İş kurma desteğine, destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 1 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvuru yapabilecek. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeler iş kurma desteğinden yararlanabilecek.
 
İŞ GELİŞTİRME DESTEĞİ
 
İş Geliştirme Desteği kapsamında ise girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranı ile geri ödemeli olarak destek sağlanıyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave ediliyor. Destek kapsamında işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlanıyor.
 
İŞ GELİŞTİRME DESTEĞİNE KİMLER BAŞVURU YAPIYOR?
 
İş geliştirme desteğine destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 3 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvuru yapabilecek.
 
İş Geliştirme Desteği Hangi Sektörlere Veriliyor bunu inceleyecek olursak;
 
C -İmalat,
 
61-Telekomünikasyon,
 
62-Bilgisayar Programlama, Danışmanlık ve İlgili Faaliyetler,
 
63-Bilgi Hizmet Faaliyetleri, ve Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler iş geliştirme desteğinden yararlanabilecek. İlgili Nace Kodunda faaliyet gösteren işletmelerin 15 Haziran 2021 ve sonrası kurulmuş olması şartı aranmaktadır. Geri ödemeli destekler için herhangi bir faiz ve komisyon uygulanmayacak olup işletmelerin geri ödemeleri 36 aylık program süresi sonunda başlayacak.
 
DESTEK PROGRAMINA BAŞVURU TAKVİMİ
 
Bayrak; İş Kurma Desteğine başvurular sürekli olacak. İş Geliştirme Desteği’ne ise yılda belirli dönemlerde başvuru alınacak. İlk dönem başvurular 10 Mayıs – 28 Haziran 2024 tarihleri arasında olacak. İş geliştirme desteği kapsamında alınan başvurular, kurul ve jüri değerlendirmesi sonucuna göre sıralanacak ve desteklemeye hak kazananlar ilan edilecek” ifadelerinde bulunarak açıklanan destek proğramın üyelere hayırlı olmasını temenni ederim" dedi.
 
Detaylı bilgi için ;
 
UB Group
ATSO'da güncellenen Girişimcilik Destek Programı anlatıldı
Güven Yapı
ATSO'da güncellenen Girişimcilik Destek Programı anlatıldı
ATSO'da güncellenen Girişimcilik Destek Programı anlatıldı
ATSO'da güncellenen Girişimcilik Destek Programı anlatıldı
Sakarya düzce sınırında kaza: 6 yaralı
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

süvari