Beşkardeşler Acelle Alışveriş
ETÇiM
Akyazı Emlak

Yüzyüze eğitim başladı

21-09-2020 09:32:17 - EĞİTİM
1179 OKUNMA | 2182 HİT
Yüzyüze eğitim başladı

Koronavirüs nedeniyle duraksayan 'yüz yüze’ eğitim, ilkokul 1’inci sınıf ve okul öncesi ana sınıfları için bugün başladı.

AKYAZI PANJUR
Salgın sebebiyle duraksayan ‘yüz yüze' eğitim sistemi, ilkokul 1'inci sınıf ve okul öncesi ana sınıfları için bugün başladı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrenciler, öğretmenler ve tüm çalışanların sağlığı için okul bahçelerine ve binalarına kimsenin alınamayacağını açıkladı.
Bakanlığın açıklamasına göre, okullarda, öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek saygı duruşu ve İstiklal Marşı töreni dışında program yapılmayacak.
 
Okul binalarının girişleri ve içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asıldı.
 
COVID-19'dan sorumlu olarak, eğitim kurumları iş sağlığı ve güvenliği kurulları ve kurullardan sorumlu müdür yardımcısı görevlendirildi.
 
Okullarda temassız ateş ölçer, tek kullanımlık veya yıkanabilir bez maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilirken, okulun girişinde ve içinde uygun yerlere maske kullanımını açıklayan posterler yerleştirildi.
 
ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
 
Öte yandan, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde okullarda alınacak önlemler de tek tek anlatıldı.
 
– Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil çapraz oturma şeklinde olacak.
 
– Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak.
 
– Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılacak, birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak.
 
– Okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere COVID-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilecek.
 
– Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak, COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.
 
– Okulda iken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci ve personel evlerine gönderilecek.
 
– Hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda/alan/sınıf havalandırılacak, yüzeyler temizlenip dezenfekte edilecek.
 
– Öğrenciler (2 yaş üzeri), öğretmenler ve diğer çalışanların tümü ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.
 
– Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı olan öğretmen ve diğer çalışanlar tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanacak. Yüz koruyucu yüzde 70'lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilecek.
 
– Kitap, kalem gibi eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacak.
 
– Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacak.
 
– Öğretmen ve çalışanlar dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecek.
Zorlu Pastanesi

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
vatandaş 4 ay önce2020-09-21 14:45:11

sınava 12. sınıflar girecek ve sınav aynı düzeyde olacak çok saçma 12.sınıfların açılmaması

0
-0
Araç kiralamak artık çok kolay
1 / 15
İSTANBUL OUTLET
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama