Ak parti Yeni
Aydın Metal
AKYAZI BELEDİYESİ whatshapp
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun

Yaya ve okul geçitlerine Önce Yaya görselleri çizilecek

05-03-2019 17:20:51 - AKYAZI
611 OKUNMA | 950 HİT
Yaya ve okul geçitlerine Önce Yaya görselleri çizilecek

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle yaya ve okul geçitlerine sürücülerin görebileceği şekilde "Önce Yaya"görselleri çizilecek

Akyazı Aktaş Sürücü Kursu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliği, il emniyet müdürlükleri ve il jandarma komutanlıklarına "Önce Yaya Uygulaması" konulu genelge gönderildi.
 
Genelgede, geçen yıl ekim ayında 298 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı.
 
Buna göre, "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır" hükmünün getirildiği belirtildi.
 
"Önceliğin yayalarda olduğu" uyarısı yapılacak
 
Genelgeyle, trafikte yaya önceliğine dikkat çekilmesine dair hazırlanan "Önce Yaya" görsellerinin, sürücülerin görebileceği şekilde yaya ve okul geçitlerinin önüne çizilmesi istendi. Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne çizilecek bu görsellerle sürücülere "önceliğin yayalarda olduğu" uyarısı yapılacak.
 
Bu kampanyanın yıl boyunca etkisini sürdürmesi için yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretleriyle uyarılarak bu alanlarda yavaşlamaları ve durarak yayalara geçiş hakkı vermeleri sağlanacak.
 
Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne uygun şekilde çizilecek
 
Genelgede, yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla (belediye/karayolları) koordineli yapılması gereken çalışmalar da sıralandı.
 
Buna göre, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda tespit edilen yatay ve dikey işaretleme eksikleri kısa sürede giderilecek.
 
Sürücülerin, yaya ve okul geçidine yaklaşırken güvenle yavaşlayabileceği ve durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılması sağlanacak.
 
Bu kapsamda, "Önce Yaya" görselleri şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne uygun şekilde çizdirilecek.
Ekip İnşaat & Hafriyat
Yaya ve okul geçitlerine Önce Yaya görselleri çizilecek
Emren Bilisim Akyazi
Yaya ve okul geçitlerine Önce Yaya görselleri çizilecek
Yaya ve okul geçitlerine Önce Yaya görselleri çizilecek
Yaya ve okul geçitlerine Önce Yaya görselleri çizilecek

YORUM YAZ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.Üye değilseniz üye olmak için tıklayınız.Giriş yapmak için tıklayınız
Cumhur İttifakı Adayları Yeni Camide kahvehane ziyareti yaptılar
1 / 15
İHLAS TERMAL OTEL
SRC Kursu Akyazı

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama