Efecan Tanzim Satış Akyazı
Aydın Metal
Kuzuluk Emlak

Topağaçta ölümler kontrol altına alınmaya çalışılıyor

10-07-2020 15:06:11 - AKYAZI
2355 OKUNMA | 5639 HİT
Topağaçta ölümler kontrol altına alınmaya çalışılıyor

Akyazı Topağaç'ta şimdiye kadar 14 büyükbaşın ölümüne yol açan hastalığın kontrol altına almak için çalışmalar sürüyor.

YAKICI MOBİLYA
Topağaç Mahallesi'nde görülen büyükbaş hayvan ölümleri tedirginlik oluşturmaya devam ediyor.
 
Yaklaşık 1000 baş büyükbaş hayvanın bulunduğu mahallede kısa sürede 14 büyükbaş hayvan öldü. 18 hayvan hastalık sebebiyle tedavi altında. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hasta ve ölen hayvanlardan örnekler alarak tahlil için Pendik'teki laboratuvara göndermişti.
 
Hastalığın nedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapılmazken ekipler, hastalığın yayılmasını engellemek için radikal önlemler aldı.  Bu kapsamda mera kapatıldı. Mahalleye hayvan giriş ve çıkışları ile satışlar yasaklandı.  
 
Topağaç Muhtarı İsmail Başer, hastalık nedeniyle mahallede şimdiye kadar 14 büyükbaşın öldüğünü kaydederek; "Hastalık sebebiyle meramızı yasakladık. Hastalık devam ediyor. Tarımdan geldiler hayvanlarla ilgileniyorlar. Olumlu sonuç bulamadık. Şuan meramızda hayvan yok.  Herkesin hayvanı ahırlarda. Hastalık devam ediyor. Büyüklerden ricamız bir an evvel bu hastalığın bulunmasını temenni ediyorum. Hasta hayvan sayımız 15- 20 diyorlar" diye konuştu.
 
Kurban üzeri vatandaşların hayvanlarını satmak için hastalığı söylemediğini ileri süren muhtar Başer, sözlerini şöyle sürdürdü; "Hayvan satışı yapan da oluyor. Bunun için anons ettim. Hayvan alım ve satımı yasaklandı. Diğer köylere sıçramasını istemiyoruz. Sonuçların gelmesini bekliyoruz. Sanki Allah göstermesin covid 19 gibi bir hastalık bu."
 
Kısa sürede iki büyükbaş hayvanını kaybeden Mehmet Terzi ise hastalık belirtisinin ishal ile başladığını dile getirerek; "140 kiloluk düve 10 günde kuzu kadar kaldı. "diye konuştu.
Ekip İnşaat & Hafriyat
Topağaçta ölümler kontrol altına alınmaya çalışılıyor
Güven Yapı
Topağaçta ölümler kontrol altına alınmaya çalışılıyor

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Akyazıda aşılama başladı
1 / 15
KARAKTEM HALI YIKAMA AKYAZI
SİNAN USTA

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama