Beşkardeşler Acelle Alışveriş
Aydın Metal
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Sigara yasağında kapsam genişliyor

05-12-2019 16:40:58 - AKYAZI
1854 OKUNMA | 2542 HİT
Sigara yasağında kapsam genişliyor

Açılır Kapanır alanda sigara içme yasağı geldi

AKYAZI PANJUR
Sağlık Bakanı Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık "kapalı alan" olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  uygulamaya geçirilen düz paket uygulamasına ilişkin, Özbekistan temasları kapsamında ziyaret ettiği Semerkand'da basın mensuplarına açıklamada bulundu.
 
Tütünle mücadeleyi kesintisiz devam ettirmek istediklerini vurgulayan Koca, "Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede bugün de gündeme giren tek paket uygulamasıyla markanın yüzde 5’i geçmediği ve cazibenin özellikle devre dışı kaldığı tek paket uygulamasına geçilmiş oldu." dedi.
 
"AÇILIR KAPANIR TAVANLI ALANLAR KAPALI SAYILACAK"
 
Dünyada birçok ülkede düz paket uygulaması olduğuna işaret eden Koca, Türkiye’nin de 7’inci ülke olarak bu uygulamaya geçtiğini ifade etti. Fahrettin Koca, endüstrinin gençleri ve kadınları rol model olarak hedef aldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:  "Bu çerçevede gençlere ve kadınlara yönelik daha etkili bir yaklaşım içinde olacağız. Kapalı ve açık alan tanımı vardı. Bu açık alan tanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalı alan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı 'açılır kapanır' tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70’inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda genelde arka taraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıran açık alanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalı alan olarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak. Bu anlamda ne kadar mücadele edersek sonucun o kadar başarılı olduğunu, bu anlamdaki denetimleri ne kadar gevşetirsek sigara içme oranlarının yükseldiğini biliyoruz. Daha yoğun bir şekilde önümüzdeki dönemde denetimleri, çapraz denetimler özelinde daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Tanımda çok sorun yoktu. Biz bunun sahada istismar edildiğini görüyoruz. Açılır kapanır tavanlı alanların kapalı alan olarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açık alan olarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak."
 
TÜTÜN KULLANIM ORANLARINDAKİ ARTIŞ
Tütün kullanımının erkeklerde yüzde 41’den 44’e yükseldiğinin altını çizen Koca, kadınlarda ise bu oranın yüzde 13’ten yüzde 19’a çıktığını, kadınlardaki artış oranının erkeklerden daha fazla olduğunu bildirdi.
 
Gençlerde tütün kullanımında düşüş yaşandığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti: "Denetimlerin son dönem azalan denetimlerle oranın giderek arttığını da görüyoruz. Açılır, kapanır tavan alanların yeniden tanımlanmasıyla denetimlerimizi daha da yoğunlaştırarak tek tip uygulamayla mücadelemizi daha yoğun bir şekilde devam ettirmek istiyoruz. Yasal çerçevede uygulanan cezai müeyyideler var. Bu cezai müeyyideler ile birlikte aslında sigaranın ne kadar zararlı olduğunu bir şekilde endüstrinin hedef kitle olarak gençleri ve kadınları hedefledikleri biliyoruz. Bu çerçevede sigaranın zararlarını her geçen gün itici, bilinç altında tiksindirici bir yaklaşımı da bir bilinci de geliştirmek istiyoruz."
Emren Bilisim Akyazi

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Lazım değil 10 ay önce2019-12-09 14:59:50

Cok yakında sigara tasiyanlarada ceza keserler cunki oda suc aleti olacak sanırım.. arkadaşın dedigi gibi uzay'dami icecez bunu

0
-0
Bosver 10 ay önce2019-12-08 11:17:38

Ilgılenmesı gereken cok konu var adam akıllı duragımız yok akyazının hıc bır seyı yoooook ! Sırff ceza sırf para için yazık devletee nefret ettık artık

0
-0
Kod 121 11 ay önce2019-12-06 00:20:43

Tütün satıcılar çığ gibi büyüyor buraların da kapatılması gerek.

0
-1
Akyazılı 11 ay önce2019-12-05 18:48:47

Siz önce Adapazarı mavi durak istikametine bakın işiniz gücünüz küçük yerler yerse oralara ceza yazın gösterin inanalım

1
-0
Kamil 11 ay önce2019-12-05 18:38:58

Uzayda mi icelim

1
-0
Recep Tanju 11 ay önce2019-12-05 18:05:11

Ben sigara kullanmıyorum ama çok yanlış bir karar insanlar işletme açıyor para kazanamayacaklar yazık günah bu vatandaşa vergileri sırtına dayadınız cezaları dayadınız bu kadar da özele girmeyin

1
-0
No smoking 11 ay önce2019-12-05 17:14:01

Çok iyi olmuş içmeyen insanları da zehirliyorlar yasak levhaları olduğu halde sigara içmeye izin veren bir sürü cafe park işletmecileri var sorduğumuz da ise cevap olarak bize bişey olmaz gibi sözler söylüyorlar adalet mi bu Akyazı da yasak olsa neolur yine içerler medeniyetin uğramadığı ilçe

2
-1
önemsiz 11 ay önce2019-12-05 16:53:26

evlere de gelin

1
-0
Sabancı Akaryakıtta her gün indirim
1 / 15
Murat Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama