Ramazan Bayramı
Beşkardeşler online alışveriş
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Emlak

Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı

25-04-2020 23:07:17 - AKYAZI
10207 OKUNMA | 19836 HİT
Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı

Akyazı'da vatandaşların gökyüzünde gördüğü cisim büyük merak uyandırdı. Gökyüzündeki cisim bakın ne çıktı?

AKYAZI PANJUR
Akyazı'da akşam saatlerinde görülen cisim vatandaşlar arasında büyük merak uyandırdı. Göktaşı olduğu düşünülen cismin ne olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Cismin, ABD'li girişimci Elon Musk'ın kurduğu SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uyduları olduğu belirlendi.
 
Starlink uyduları, son zamanlarda gece saatlerinde gökyüzünde görülebiliyor. Uyduların Akyazı üzerinden geçişi vatandaşlarca gözlemlendi.
 
Söz konusu uydular, pek çok ülkede UFO olarak yorumlandı. 
 
TÜRKİYE'NİN NERESİNDEN GEÇTİĞİNİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ
 
Aşağıdaki internet sitesini kullanarak Starlink uydularının Türkiye'nin neresinden geçtiğini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Takip için öncelikle Starlink uydularının canlı seyrini gösteren siteyi açmanız gerekiyor. Site yüklendiğinde ve konumunuz algılandığında uyduların görüneceği saat ve gün bilgileri ekranın solunda gözüküyor. Bu saat ve tarihte gökyüzüne bakarak bir çizgi halinde Starlink uydularını görebilirsiniz. Ancak uyduları seyredebilmek için gökyüzünün açık olması gerekiyor. Sitede o sırada gökyüzünün açık ya da kapalı olacağı bilgisi veriliyor. Dilerseniz sağdaki Open Street View butonuna tıklayarak uyduları Google Street View üzerinden görebilirsiniz.
 
NE ZAMAN BAŞLADI?
 
Elon Musk'ın 2015 yılında duyurduğu ve 2019'da lansmanı gerçekleşen projede yaklaşık 360 uydu piyasaya sürüldü. Her biri yaklaşık 225 kilogram ağırlığında olan uyduların üzerinde Güneş paneli bulunuyor. 
 
Uydular 60'lık gruplar halinde piyasaya sürülürken, ayda yaklaşık 2 grubun uzaya gönderilmesi amaçlanıyor. 
 
Yörüngeye yerleştirilen uyduların yüksekliklerini artırmak için iyon motorlar kullanılıyor.
 
SpaceX'in Mars yolculuğunu finanse etmek için Starlink projesini başlattığı ifade ediliyor. Falcon roketinin içerisine sığdırılan uyduların yeniden kullanılabileceği belirtiliyor.
 
Forbes'da yer alan habere göre bu aylarda sıklıkla gökyüzünde gözlemlenebilen uydular bir yandan da endişe yaratıyor. Bugün yaklaşık 2 bin aktif uydu Dünya'nın etrafında dönüyor; SpaceX ise bu rakamı bir hayli artırıyor. Dünya yörüngesinde çarpışan uydular ciddi bir risk oluşturuyor. Çarpışmadan kalan enkaz parçalarının her birinin daha sonra diğer uyduları da etkileyebileceği ifade ediliyor.
Pizza Park
Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı
Güven Yapı
Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı
Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı
Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Akyazılı 1 ay önce2020-04-26 00:16:13

Teşekkürler Akyazı Haber hızlı ve doğru bilgiyi aktardınız

0
-0
İkinci dalga uyarısı
1 / 15
Murat Optik
Kök İş

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama