Elli4 Park Evleri
ETÇiM
Kuzuluk Emlak

Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır

30-11-2019 11:45:13 - AKYAZI
2403 OKUNMA | 3591 HİT
Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır

AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş, tasarruflu ve verimli doğal gaz kullanımı hakkında önemli bilgilendirmede bulundu.

AKYAZI PANJUR
Yapılan açıklamada doğalgazın diğer yakıtlara göre çevre dostu ve konforlu olduğunu bu konforun alınacak basit önlemler daha ekonomik hale getirilebileceği aktarıldı. Alınacak küçük önlemlerle hem doğalgaz faturanızda yüzde 30-35 oranında tasarruf sağlanabileceği hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olunabileceği aktarıldı.
 
Doğalgazı Verimli ve Tasarruflu Kullanmak İçin;
 
1- Pencere ve Kapılara Isı İzolasyonu Yapılmalı
İzolasyon yaprak ısı kaçaklarını engelleyin. Mümkünse çift camlı pencereler tercih edin. Bu şekilde % 5 - 10 arasında tasarruf sağlayabilirsiniz.
2- Cihazlarınızın Periyodik Bakımlarını Düzenli Yaptırılmalı
 
Kombi gibi yakıcı cihazların yıllık periyodik bakımlarının kış mevsimine girmeden yetkili servis tarafından yapılması cihaz verimliliğini artırır ve yakıt tasarrufu sağlar. Ayrıca kombinizin verimli çalışması için su basınç ayarının “1.5-2 bar” arasında olmasına dikkat edilmeli.
 
3- Radyatörlerin Önü Eşya ve Perdelerle Kapatılmamalı
 
Radyatörlerin verimli ısıtabilmesi için radyatörlerde çamaşır kurutulmamalı, önlerine koltuk, masa ve eşya konulmamalı, perdelerin radyatörün üzeri gelmesi engellenmeli örtülmemelidir.
 
4- Kombiler Kapatılmamalı Yerine Düşük Sıcaklığa Ayarlanmalı
 
Kısa süreli evden ayrıldığınızda veya geceleri tasarruf etmek için kombiyi kapatıp sistemi soğutursanız sistem kendini tekrar ısınmak için daha fazla gaz harcar. Bu durumlarda kombinizi kapatmak yerine düşük derecelerde çalıştırarak ısı verimliliğini artırabilirsiniz.
 
5- Perdeler Soğuk Havalarda ve Geceleri Örtülmeli
 
Binanızda ısı yalıtım olsa dahi cam ve kapıların ısı geçirgenliği yüksek olduğundan dolayı perdeler güneşli havalarda açık, soğuk havalarda ve geceleri kapalı tutulmalıdır. 
 
6- Bina İzolasyonu Yaptırılmalı
Isı kaybı çoğunlukla çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Oysa çatı, dış duvar yalıtımı (mantolama) ve çift camlı pencere sistemi ile yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.
7- Isı Yalıtım Levhası Kullanılmalı
Radyatörden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirebilirsiniz.
8- Radyatörlerde Termostatik Vana Kullanılmalı
Termostatik vanalar ile reglaj ayarı yapabilir, evinizdeki radyatörlerin ısınma derecesini eşit şekilde ayarlayarak ısıyı verimli kullanabilirsiniz.
9- Akıllı Oda Termostatı Kullanılmalı
Oda sıcaklığı oturma odaları ve salonlarda 22 derece, yatak odaları, koridor ve mutfaklarda 20 derece olmalıdır. Termostatın 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlanması % 6’ya yakın yakıt tasarrufu sağlar. 
10- Su Derecesini Çok Yüksek Ayarlamayın
Sıcak su termostatınızı 50 dereceye ayarlanmalı.
11- Ortam Nemlendirilmeli
 
Ortamdaki kuru hava ortam sıcaklığının daha az hissedilmesine neden olur. Radyatörlerin üzerine konulacak sıcak su kapları ile ortam nemlendirilirse mevcut sıcaklık olduğundan daha fazla hissedilecektir.
 
Güvenliğiniz İçin Bunları Yapın!
 
- Güvenliğiniz için herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı hava akışını sağlayan havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayın. 
- Doğalgaz tesisatına kendiniz müdahale etmeyin. 
- Acil durumlarda 7/24 hizmet veren Doğal Gaz Acil 187 hattını arayınız.
- Elektrik kesildiğinde kombinizi kapatmanız, elektrikler tekrar geldiğinde cihazınızın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.
Pizza Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Eleman Aranıyor
1 / 15
Servet Usta Akyazı
Şehir Lokantası

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama