Beşkardeşler online alışveriş
Aydın Metal
Whatsapp iletişim
Akyazı Emlak

Akminare Cami İmam Hatibi Fatih Arı açıklama yaptı

21-03-2020 21:30:59 - AKYAZI
7693 OKUNMA | 14433 HİT
Akminare Cami İmam Hatibi Fatih Arı açıklama yaptı

Bir an şöyle düşündüm...

Özgür Adımlar
Akminare Cami İmam Hatibi Fatih Arı yaptığı açıklamada; “Bir an şöyle bir düşündüm: Şu an dünyanın hiçbir yerinde, ne vakit namazı, ne de cuma namazı kılınmıyor. Adeta, Rabbim, bizlere şunu söylüyor: “Kullarım, benim, sizin ibadetinize ihtiyacım yok, ibadete sizin ihtiyacınız var.” Ama insanoğlunun başına bir musibet/bela gelince Allah’a dua eder, musibet/bela gidince, bildiğini okumaya devam eder. (Kur’an’ın üzerinde en çok durduğu husus) Rabbim, Hicr Suresinin son ayetinde buyurduğu gibi “ölüm gelinceye kadar kulluk görevini hakkıyla ifa edebilmeyi” hepimize nasip etsin. Zaten yaratılış gayemiz bu değil mi? “İnsanları ve Cinleri ancak kul olsunlar diye yarattım”(zariyat), “Sizin kulluğunuz olmasa Allah, size ne diye kıymet versin.”(Furkan)
 
Ayet-i Kerimelerde, emredilen “kulluk” sadece ibadet etmek değildir. Ya nedir, kulluk? Kulluk, Allah’ın mülkünde, O’nun koyduğu kurallara göre (Kur’an ve Sünnet) yaşantımızı tanzim etmektir. Her yaptığımız işi, “Mevlam, bu konuda ne emrediyor” diyerek, Allah’ın emrini yerine getirmektir... “Şayet, bir konuda sorun yaşarsanız, Allah’ın Kitabına ve Resulünün Sünnete başvurun.”(Nisa), “Allah ve Resulü herhangi bir konuda, bir hüküm verdiği zaman, mümin erkek ve kadınların tercih yapma hakkı yoktur; yani “emredileni yapacaksın”.(ahzab)
 
Şöyle bir düşünelim! Düşünmek/tefekkür etmek, Rabbimizin emri ya! Niçin son zamanlarda musibetlerin (kuraklık, sel, bulaşıcı hastalıklar ve ahlaksızlık ki en tehlikelisi) sayısında bir artış var? Bu konuda hayat kitabımız Kur’an ne diyor? En başta söylemeliyim ki, Kur’an, bize şu ana mesajı vaz eder. “Allah, hiçbir biçimde insanlara zulm/haksızlık etmez; fakat insanlar yapıp ettikleriyle kendilerine zulmederler.”(Yunus) Demek ki, Allah Teala, bize “yapıp/ettiklerinize dikkat edin” diyor. “Başınıza bir musibet/bela gelirse, o, kendi yaptıklarınızdandır.” (Nisa, Şura) 
 
Özetle, bugün insanlığın yaşadığı sıkıntıların sebebi, Kur’an’a ve Kur’an’ın yaşantıya geçirilmiş hali olan Sünnete sırtımızı dönmüş olmamızdır. “Kim ki, Kur’an’a sırtını dönerse(emrettiği gibi yaşamazsa), o kimseye sıkıntılı bir hayat yaşatırız ve onu mahşer sabahı kör olarak hasrederiz.”(Taha) (benzer ayet için zuhruf süresine bak.)  Gelin hep beraberce, yaşadıklarımızdan dersler çıkarıp, Mevla’nın istediği hayatı yaşamak için gayret ortaya koyalım...” dedi.
Emren Bilisim Akyazi

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Hüseyin 2 ay önce2020-03-22 22:27:12

Allah razı olsun hocam.Rabb'im ilminizi daim kılsın.

0
-0
Beren 2 ay önce2020-03-22 15:02:26

Allah razı olsun ağzınıza sağlık sayın hocam rabbim bu gaflet uykusundan uyandırsın biz müslümanları rabbim hidayete selamete erdirsin inşallah.

0
-0
Vatandaş 2 2 ay önce2020-03-22 14:21:28

Burda da ortaya çıkan iman etmiş kendini alayı illiyyine çıkmış zannetmem zebun olmuşlar topluluğuna dahil olmuş kısa akıllı insanlar zuhur etti fatih hocam elinize emeğinize sağlık ki güzel bı açıklama ve yazı kaleme almışsınız ve Kur'an'ın mesajını alamayan ve anlatılmak isteneni anlayın siyaset y

0
-0
Vatandaş Kemal 2 ay önce2020-03-22 13:50:26

Topluma yönelik bir mesajınızın olması gerekiyor. Devlet yetkilileri toplum sağlığı için çırpınıyor. Maalesef hasta vakalarının ve ölenlerin sayısı da artıyor. Özellikle yaşlılara evden çıkmamaları gerektiği, namazlarını evde kılmaları gerektiği vs.. Bunlardan bahsedin.

0
-0
Bilen 2 ay önce2020-03-22 12:54:19

Hakkı görüp söyleyen hocalarımızdan Allah cc razı ve hoşnut olsun ! Cambazlardan değil !!!

0
-0
Coşkun ketenci 2 ay önce2020-03-22 04:45:55

Bu şekilde muhasebe yapmak güzel. Keşke camilerimiz bu kadar siyasetin içine sokulmasaydı. Bunun için de bir ikaz olabilir mi acaba diye düşünmeden edemiyor insan

0
-0
Vatandas 2 ay önce2020-03-21 22:05:37

Vakit namazi tabiki de kiliniyor. Lütfen yazilarinizi daha anlasilir sekilde yaziniz.

0
-0
Beytullah 2 ay önce2020-03-21 21:54:52

Allah razı olsun hocam....Her zaman insanları İslam'a imana güzel güzel anlatarak teşvik etmenizi takdir ediyorum...Hiç bir zaman pes etmiyorsunuz

0
-0
Xxxxx 2 ay önce2020-03-21 21:37:09

İmam efendi vakit namazı kılınmadığını nereden çıkardın? Cemaatin olmadiginda yoksa sen namaz kılmıyor musun?

2
-1
İşte Akyazı Sağlık Kampüsü'nün görseli
1 / 15
İSTANBUL SPOT 2
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama