BİLAL SOYKAN EKREM YÜCE
AKYAZI BELEDİYESİ whatshapp

Hicaz Yolu

Adres
Ömercikler Mahallesi Adil Atan Sokak Yeni Belediye Dükkanları No:22 Akyazı
Sabit Telefon
0(264) 400 10 54
Cep Telefonu
0(535) 772 66 76
Web Sitesi
Görüntüleme
6984
Kategorideki Özel Üyeler
Hicaz Yolu
Hicaz Yolu
Hicaz Yolu
Hicaz Yolu
Hicaz Yolu
Hicaz Yolu
Hicaz Yolu

HAC ALIŞVERİŞİ SÖZLÜĞÜ

 

İhram: Hacı adaylarının giydikleri pamuklu dikişsiz elbiseye ihram deniyor. İki parçadan oluşan elbiseyi sadece erkek hacı adayları giyiyor. Kadın hacı adayları için böyle bir zorunluluk yok. İhramın saf pamuktan yapılanı tercih edilmeli. Çünkü düşük kaliteli ve polyester ağırlıklı ihramlar sıcak bir iklime sahip olan Suudi Arabistan’da yakıcı bir giysiye dönüşüyor.

 

Dikişsiz terlik: Erkeklerin hac sırasında ihramın altına dikişsiz terlik giymeleri gerekiyor. Hacı adayları için üretilmiş dikişsiz terlikleri Tahtakale’de bulmak mümkün.

 

Terlik çantası: Erkek hacı adaylarının hac ibadetinin en önemli kısımlarından biri olan tavafı çıplak ayakla yapmaları zorunlu. Kadınlar için böyle bir zorunluluk yok. Hacı adayları satın aldıkları terlik çantasına hem özel eşyalarını hem de terliklerini koyuyor.

 

Para kesesi: Hac sırasında olması gereken önemli aksesuvarlardan biri de para kemeri. İhramın içinde para taşımak mümkün değil. O nedenle ihramın altına bağlanan para kemeri sayesinde güvenli bir hac yapmanız mümkün.

 

İhram sabunu: Erkek ve kadın hacı adaylarının ihrama girdikten sonra kokulu sabun kullanmaları yasaktır. İçinde herhangi bir esans barındırmayan doğal sabun kullanılması gerekiyor.

 

HAC ÖNCESİ ALIŞVERİŞ

 

Binlerce hacı adayı kutsal topraklara gitmeden önce alışveriş yapmak için  hac malzemeleri satan dükkânlara gidiyor. Hac ibadeti sırasında gerekli olan ihram ve diğer aksesuarların yanı sıra hediyelik olarak alınan seccade, takke, tespih, esans, yüzük, kolye, zemzem takımı, başörtüsü, kına, misvak ve sürme ürünlerin fiyatı da marka ve kalitesine göre değişiyor.

 

Kutsal yolculuk öncesi hacı adaylarının mutlaka almaları gereken ihtiyaçları şöyle sıralıyor: ‘İhram, terlik çantası, para kesesi, terlik , ihram sabunu (kokusuz sabun), hacı adaylarının tercihine göre hediyelik eşya.

 

Seccade, takke, tespih, esans, yüzük, kolye, zemzem takımı, başörtüsü, kına, misvak ve sürme gibi, hac dönüşü dağıtılacak hediyelik ürünlerin fiyatları marka ve kalitesine göre değişiyor.

 

Hacı adaylarının 200’e yakın çeşit arasından hediyelik olarak aldıkları ürünler arasında  ezanlı saat, cevşen, bilezik, kolye ve gülsuyu gibi hediyelikler de bulunuyor.

 

Hac malzemelerinin ve hediyelik eşyaların yüzde sekseni Türkiye’de üretiliyor ve bu malları Arabistan'da sadece lüks mağazalarda bulmak mümkündür. Ülkemizde rahatlıkla ve daha ucuza ve hatta taşıma, kargo masrafı olmadan temin edecek olan Hacılarımız ülkemizden Arabistan'a giden mallara daha fazla para ödeyerek tekrar Türkiye'ye getirmektedir. Vatansever bir insanın yapmayacağı bir durum söz konusu olmaktadır. Mesela yiyecek olarak Ülker'i arasanız küçük dükkanlarda bulamazsınız. Büyük marketlerde rahatlıkla gıda ürünlerimiz bulunabilmektedir. . Arabistan'da satılan malların büyük bir kısmı Çin’den ithal ediliyor. Ve bunlar kullan at şeklide mallar olmaktadır.Hacılar genellikle gitmeden önce hemen hemen her ihtiyacını Türkiye'den karşılaması gerekmektedir. Ancak bir çok hacımız yine de kutsal topraklara sürünmüş düşüncesiyle Mekke ve Medine'den de eşya almadan yurda dönmüyorlar. Aslında Hacının Suudi Arabistan’dan sadece hurma, zemzem ve misvak getirmesi yeterli olmalıdır. Zira Arabistan'da küçük dükkanlarda ve yolarda satılan ve ağırlığı Çin malı olan eşyalar hem kalitesiz ve hem de Hacı'ya yük olmaktan başa bir işe de yaramıyor. Türkiyede daha kaliteli mal bulabilmesine rağmen ve Haremeyn'de lüks mağazalarda bulabileceği kaliteli malların bir kısmı Türk kökenli olmaktadır. Bunun işçin kutsal yola çıkan hacımızı bu olay net bir şekilde anlatılmalıdır. Ve hacımız yeterinden fazla döviz bıraktığı Arabistan'dan sadece hurma ve zemzem getirmelidir.

 

Bunlara dikkat edin 


Tek mağazadan ürün fiyatı sormayın. Farklı mağazalara giderek aynı ürünün fiyatlarını sorgulayın.

Ürünleri aldıktan sonra listeden mutlaka fiyat ve adet kontrolü yapın.

Özellikle ihram ve seccade alırken fiyata göre değil, kaliteye göre hareket edin.

Hac malzemelerinin satıldığı mağazalar Eminönü’nde Tahtakale ve Süleymaniye’de yoğunlaşıyor. Tahtakale Caddesi ve Fetva Yokuşu’ndaki mağazaların çoğu perakende satış yapan mağazalar. Her iki bölgedeki fiyatları gözden geçirip, sonra alışveriş yapın.

 

HAREMEYN'DE ALIŞ VERİŞ

HAREMEYN'DE HER ŞEY VAR

 

Mekke’de başta Türk hacılar olmak üzere müthiş denilebilecek bir alışveriş hastalığı hâkim. Çoğu hac mevsimindeki üç aylık sezon için açılan dükkânlar her gün hacı adaylarınca dolup dolup boşalıyor. Fiyatların pazarlıkla bazen yarı yarıya indirildiği bu dükkânlarda hemen hemen hepsi Türkiye’de daha ucuza bulunacak türden eşyalar satılıyor. Dükkân sahiplerinin en çok memnun oldukları müşterileri Türkler oluşturuyor. Bu yüzden çoğu anlaşabilecek seviyede Türkçe biliyorlar. Dil bilmeleri daha çok mal satmalarını sağladığı için hacı adaylarımızın kaldıkları yerler her geçen gün artan miktarda eşyalarla doluyor. Öyle ki bazen eşyalar hacıdan daha kıymetli hale geliyor.

 

Hacılarımız döndüklerinde ziyaretçilerine hediye yetiştirmek için ne bulursa alıyorlar. Seccade, takke, parfüm, battaniye, elektrikli sobalar, aklınıza ne geliyorsa. Bundan dolayı hacılar kendi aralarında şakalaşırken tavafı, “Kâbe tavafı ve alışveriş tavafı”, diye ikiye ayırıyorlar: Burada Misvak, Hurma, Zemzemin dışında hemen her şey ithal. Dolayısıyla bunların dışında götürülecek hediyelerin hepsi ülkemizde de var. Bence bunlar tercih edilmemeli.

 

Dünyanın dört bir yanından, hac farizasını yerine getirmek üzere Mekke’ye gelen hacı adayları, ibadetlerinden arta kalan zamanlarında bol bol alışveriş yapıyorlar. Türk hacı adayları, daha çok memleketteki yakınlarına hediye için gümüş yüzük, tespih, seccade, takke, saat, Mekke’ye özgü süs ve hediyelik eşyayı tercih ediyorlar. Bu arada, yerel yemeklere alışık olmayan hacı adayları, daha çok Türkler tarafından işletilen lokantalara ya da daha kaliteli yemek bulabilecekleri fast foodlara gitmektedirler. 2004 ve 2006 yıllarında ne ise 2011 yılında da fiyatların aynı olması yüzünden 18 Riyale tavuk , Ayran 6 Riyal. 2 Riyale muz ,2 riyale bir paket tost ekmeği almanız halen mümkün olup en meşhur tavuk ürünleri satan Medine'deki Al-Baik lokantasında da 6 -8 - 10 -12 -Riyal arasında değişen kaliteli tavuk menüleri bulmanız mümkün , Türk lokantalarında 16 -18 -20 ve daha üstü fiyata kebap yiyebilirsiniz.. Pek çoğu da bakkal ve manavlardan alışveriş yaparak yemeklerini temin ediyorlar. Son yıllarda Diyanetin yaptığı uygulama ile hacıların yemek sorunları da ortadan kalkmış bulunmaktadır. Sabah ve akşam dışında yemek yemek isteyen hacılarımız dışarıda bu sorunu çözebilmektedirler. bazı hacılarımızda biraz daha sabır göstererek otelde verilen yemek saatlerini kendilerine göre ayarlamaktadırlar.

 

Hacı adaylarının kutsal topraklara gelmesiyle nüfusu 2,5 milyonu aşan Mekke sokaklarında adım başı seyyar satıcı görmek mümkün. Sokaklara tezgâh kuran Hindistan, Afganistan, Pakistan, Sudan, Nijerya, Gana ve Somali kökenli seyyar satıcılar, esanstan misvaka, mekanik tespihten penseye, çakıdan saate kadar her türlü alet ve hediyelik eşyayı satıyorlar. Ayrıca, bu tür malzemelerin dışında, yine Afrika kökenli olan satıcılar, sokak aralarında kurdukları tezgahlarda, kına, karanfil tohumu ve baharat gibi ürünler pazarlıyorlar.

 

80 milletten insanın yaşadığı Mekke-i Mükerreme’de bir yandan hac sürerken diğer yandan da çok büyük bir ticari hareketlilik yaşanıyor. Bu ticaret öylesine detaya inmiş ki, Mekke’deki pazar hacminin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Sokaklar ise 24 saat açık seyyar pazarlar gibi. Hayatın hiç yavaşlamadığı Mekke’de gecenin 03.00’ünde istediğiniz tarzda bir restoranda yemek yiyebilir, berberde traş olabilir, marketten alışveriş yapabiliyor. Buralarda Türk ağız tadı yok. Ağır yağlı yemekler var.Artık HACILARA VE UMRECİLERE YEMEKLER VERİLDİĞİNDEN YEMEK SORUNU KALMADI

 

Kargo sorunu da yıllar öncesine göre kalkmış durumdadır. PTT'nin Medine'de kargo acentesi açmasıyla güvenli bir kargo hizmeti alabiliyorsunuz. Umre mevsimi Mekke'de olmayan bu kargo hizmetinin Hac mevsiminde olup olmayacağı konusunda farklı bilgiler vardır. PTT Kargo ile evinizin kapısına kadar eşyalarınızı göndermeniz mümkün olmaktadır. Hacılarımıza 1-2 Riyale götürürüz diyen kargo firmalarına aldanmamalarını makul ücretler taşıyan PTT Kargo'yu tercih etmelerini tavsiye ederiz.. PTT 'ye buradan duyurumuzu yapmak isteriz. Kargo hizmetinizi hem Mekke'de hem Medine'de olmalıdır.

 

Hemen hemen her manavda domatesten salatalığa, patlıcandan sivribibere, patatesten semizotu ve soğana kadar her türlü sebzenin mahalle bakkallarında bile satılıyor olmasına, özellikle yerli malı olmasına oldukça şaşırıyoruz. Tarıma önem veren Suudi Hükümeti’nin teşvikleriyle burada birçok sebze ve meyve üretiliyor. Şehir içi ve çevresi bahçelerle yeşillenmiş durumda.

 

Yoğun Türk nüfusu sebebiyle âdeta bir Türk Mahallesi haline gelen Mekke’nin Mesfele bölgesi Türk kahvehaneleriyle de dikkat çekiyor. Hacı adaylarımızın kadınlı erkekli oturup yorgunluk çayı içtikleri ve derin derin sohbet ettikleri bu mekânlar bilhassa geceleri büyük ilgiye mazhar oluyor.

 

Türk hacı adaylarının yoğun yaşadıkları yerlerde Türk bakkal, Türk berber vs.nin yanı sıra Türk döner kebapçılar da var. Türkiye’de yediklerimizin lezzetinde olmasa bile, damak zevkine hitap ettikleri için hacı adaylarımızdan büyük ilgi görüyorlar. Yalnız pahalı olduklarını söyleyelim.

 

Diğer birçok dükkân gibi mevsimlik açılan dönerciler, özellikle akşamları yaptıkları satışlardan oldukça memnun görünüyorlar.

 

Türk hacılara hizmet amaçlı çalışan Türklere ait iş yerlerinde fiyatlar pahalı.

 

Taksiciler. Zilhicce ayının başlamasıyla fiyatlar her gün tırmanıyor. Bu durum veda tavafıyla beraber yolcular evine dönünceye kadar devam ediyor. Çünkü bu insanlar 3 aylarda kazandıklarıyla bir sene boyu geçinmek zorunda. Özellikle hac mevsiminde tutulan dükkânların kirası ateş pahası olduğundan satıcılar kısa zamanda kâra geçmek zorundalar.

 

Pazarlık yapmadan hiç bir şey alınmamalı, hiç bir taksiye binilmemeli aksi takdirde maceranız on kat fiyatla neticelenebiliyor.

 

ALIŞVERİŞ TAVSİYELERİ

 

Tek mağazada ürün fiyatı sormayın. 
Gerekirse fiyat listesi isteyin. 
Liste fiyatlarını inceledikten sonra alışveriş yapın.
Ürünleri aldıktan sonra mutlaka kalite ve adet kontrolü yapın. 
Özellikle ihram ve seccade alırken fiyata göre değil, kaliteye göre hareket edin.
Hac malzemelerinin satıldığı mağazalar Eminönü’nde Tahtakale ve Süleymaniye’de yoğunlaşıyor. Tahtakale Caddesi ve Fetva Yokuşu’ndaki mağazaların çoğu perakende satış yapan mağazalar. Her iki bölgedeki fiyatları gözden geçirip, sonra alışveriş yapın.


İster Türkiye’de ister Mekke - Medine ‘de olsun her alışverişinizde mutlaka pazarlık yapın. Fiyatları yarı yarıya indirmeniz mümkün. Haremeyn’de taksi tutsanız bile bu şekilde davranın. Yoksa seyahatleriniz tuzluya gelir.

 

Hurma alırken bunu Medine’ye ilk geldiğinizde halletmeye çalışın. Hac sonrası fiyatlar süper bir şekilde artmaktadır. Hiç gereği yokken hurmayı 5–10 kat fazlasına alırsınız hatta kaliteli hurmaya hasret dahi kalabilirsiniz. Hurmayı hurma pazarından almaya bakın. Hurma bahçelerine götürüldüğünüzde oradakilerle yetinmiş olursunuz. Hurma pazarına geldiğinizde daha fazla ve kaliteye sahip olursunuz. pazarlığı asla unutmayın. Paranıza acımayın, kaliteli hurmalardan alın. Hurmayı kolide alacaksanız kolinin altına üstüne bakın. Koliyi ters çevirtin. Sürprizlerle karşılaşmayın

 

Eşyalarınızı Kargo’ya verirken dikkatli olun. Daha önce denemediyseniz tanımadığınız kargo firmalarına rağbet etmeyiniz. Önceki yıllarda memleketlerine döndükten sonra kargolarına ulaşamayan yüzlerce hacıya rastlamak mümkün olmaktadır. İyice emin olmadığınız, araştırmadığınız kimselere güvenmeyin. Bazı kargocuların çok cüzi fiyata mal taşıdıklarını söyleyerek hacıların mallarını gasp ettiğini unutmayın. Medine ya da Mekke'de eşyalarınızı kapıya teslim ediyoruz diye size teklifte bulunanlara karşı çok UYANIK OLUN. Genelde kilo başına 3 riyalden fazla para vermeyin. Kargolarınızı daha önce güven vermiş kargocuları bulun. Döndükten sora eşya yerine hayallerinizi beklemeyin. Yukarıda da değindiğimiz gibi PTT Kargo en güvenli şirket olarak artık hacılara hizmet vermektedir.

 

UNUTMAYIN KAPIYA TESLİM DENİLEN UYGULAMALARDA BİR DE İKİNCİ KARGO FİRMASINA AYRICA ÜCRET ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ

 

Özel firmalarla giderken mutlaka sözleşme yapın. Türkiye’de 4 yıldızlı olan yer Arabistan’da 3 yıldızlı olabilir. Özel firmaların Diyanetten tescilli olmasına dikkat edin. Hizmet alamadığınız firmaları, sizi hayal kırıklığına uğratanları Tursab ve Diyanete şikayet edebilirsiniz.

 

Kolay ve kabul edilmiş bir hac yapmanızı dilerim.

 

Dürüst esnaf söylediklerimizden münezzehtir.