BİLAL SOYKAN EKREM YÜCE
Çarşı Pazar
AKYAZI BELEDİYESİ whatshapp
Kuzuluk Emlak

BU ÖFKEYLE BİZ NASIL YAŞAYACAĞIZ

2018-04-13 17:48:21 - İsmail KUMBUZOĞLU
643 OKUNMA
Sevgili dostlar.Her insan önem sahibidir.İnsanoğlu fıtratı gereği mutlaka münasebetlerinin ölçüsünü düşünür ve yürek felaketine giden davranışlarından er ya da geç pişman olur.”Vicdan” denen bir olguya mağlup olabiliyor.
 
***********
 
Her zaman-her yerde,münasip bir ortam bulduk mu, sözü biz söyleriz;tesirini ancak Allah yaratır.Yani sohbet,en çok ihtiyaç duyulan sosyal bir olgudur.Bir anlık göz göze gelmektir.Bu sanal alemde veya siyaset sahnesinde birbirimizin yüreğine uzanırken,mutlaka “asabiyetten” uzak durmaya gayret göstermeliyiz.Yani üstünlük ölçüsü olarak “takva” dışında bir şeyi esas alırsak eğer;işte o zaman yürek felaketi zuhur eder.
 
***********
 
Farklılığımızı Allah yarattı.Beni tanıma yerine,tanımlamaya kalkarsanız,buna haddini bilmemek denmez mi?Aynı şey benim için de geçerlidir.Yani bir nevi “Empati” yapmak.Bilginin ahlakını arıyorum.Bilginin ahlakı da “Amel”dir.Sanal alemde bu iş de klavye ile,siyasette kürsü ile olmaktadır.
 
***********
 
Bizler hep aynı dinin mensupları değil miyiz?Din denen bu takviye hadisesini mutlaka önemseyip,”müminler sadece kardeştir” ayeti etrafında kümelenmenin hazzını ne zaman yaşamaya başlayacağız.
 
***********
 
İblis, ateş ve toprak gibi maddeleri ileri sürerek Hz.Adem’e karşı üstünlük tasladı.Yani maddeye yönelik bir zihniyetin esiri oldu ve ilk materyalist ve ırkçılık zihniyetlerinin temellerini attı.Ateşten yaratılma farklılığını “üstünlük” kabul ederek ilk asabi çıkışlarını yaptı ve Allah tarafından lanetlendi.
 
**********
 
Demem odur ki,milli menfaatlerimiz ve ontolojik yapımız gereği, yukarıda ifade etmeye çalıştığım temel direkleri yıkmaya matuf hiçbir yorum ve değerlendirmeler, vicdanımıza karşı galip gelemeyecektir.Etrafımızı ve Dünya Müslümanlarını kuşatan bu ateş çemberi karşısında;kalplerimizi kin ve hasetten arındırmak,dilimizi gıybet ve yalandan muhafaza etmek zorundayız.
 
 **********
 
Hatalarımızı ve acziyetlerimizi itiraf ederek, tüm Dünya Müslümanları olarak, mutlaka birlik içinde olmalıyız.Rabbimiz,peygamber ahlakının farkında olarak Allah’ın ipine sımsıkı sarılmayı nasip etsin ve muvaffak eylesin.AMİN.

Diğer Yazıları

Yongalık ve Taşburunda coşkulu karşılama
1 / 15
İHLAS TERMAL OTEL
Kuzuluk Tabiatpark

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama