24 Temmuz 2024 Basın Bayramı
Zada Home
ÇAĞRI OTOMOTİV
Toprak Turizm

Crohn Hastalığı Nedir? Nasıl Beslenmeliyiz? Nelerden Kaçınmalıyız?

14-05-2024 10:58:00 - YAŞAM
Crohn Hastalığı Nedir? Nasıl Beslenmeliyiz? Nelerden Kaçınmalıyız?

Uzman Diyetisyen Elif Bilgin Baş konu hakkında bilgiler verdi.

Hardal Burger Akyazı
Beslenme, kronik bir iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) olan Crohn hastalığının yönetiminde çok önemli bir rol oynar. Crohn hastalığı olan kişiler sıklıkla iltihaplanma, karın ağrısı, ishal ve besin emilim bozukluğu yaşarlar. Doğru beslenme, bu rahatsızlığı olan bireylerde semptomların hafifletilmesine, iyileşmenin desteklenmesine ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olabilir. İşte Crohn hastalığında beslenmeyle ilgili bazı temel hususlar:
Dengeli Beslenin!
 
Tüm besin gruplarından çeşitli gıdalar içeren dengeli bir diyet hedefleyin. Bu, temel besinleri sağlar ve beslenme eksikliklerini önlemeye yardımcı olur. Meyveler, sebzeler, yağsız proteinler, tam tahıllar ve sağlıklı yağları vurgulayın. Crohn hastalığı olan bazı bireyler, belirli diyet değişiklikleri yaparak semptomlardan kurtulabilir. Yaygın yaklaşımlar şunları içerir: Diyet lifinin azaltılması, alevlenmeler sırasında ishal ve karın ağrısının yönetilmesine yardımcı olabilir. Bu diyet fındık, tohumlar, çiğ meyve ve sebzeler gibi sindirimi daha zor olan gıdaları sınırlar. Crohn hastalığı olan birçok kişide laktoz intoleransı gelişir, bu nedenle süt ürünlerinden kaçınmak veya laktoz içermeyen alternatifleri tercih etmek gerekebilir. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve bitki bazlı seçenekler (ör. tofu, baklagiller) gibi kaynaklardan yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun. İshal dehidrasyona yol açabileceğinden iyi hidrate kalın. Bol su için ve gerekirse oral rehidrasyon solüsyonlarını düşünün. Bireysel ihtiyaçlara ve eksikliklere bağlı olarak, sağlık uzmanınız tarafından D vitamini, B12 vitamini, demir ve kalsiyum gibi takviyeler önerilebilir.
Tetikleyici Gıdalardan Kaçının!
 
Crohn hastalığı ailelerde görülme eğilimindedir ve bu da genetik bir yatkınlığa işaret eder. Ailesinde hastalık öyküsü olan kişilerde hastalığın görülme riski daha yüksektir.
Semptomlarınızı kötüleştiren yiyecekleri belirleyin ve bunlardan kaçının. Bu tetikleyici gıdalar kişiden kişiye değişebilir ancak genellikle baharatlı gıdalar, yüksek yağlı gıdalar ve bazı yapay tatlandırıcıları içerir. Hem alkol hem de sigara semptomları şiddetlendirebilir ve Crohn hastalığının seyrini kötüleştirebilir. Sigaranın bırakılması ve alkol tüketiminin azaltılması önerilir. Anormal bir bağışıklık tepkisinin Crohn hastalığında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla sindirim sistemindeki sağlıklı hücrelere saldırarak iltihaplanmaya yol açabilir. Bazı enfeksiyonlar duyarlı bireylerde Crohn hastalığını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Stresin kendisi Crohn hastalığına neden olmasa da, semptomları kötüleştirebilir ve halihazırda hastalığı olan kişilerde alevlenmeleri tetikleyebilir.
 
Crohn hastalığının son derece bireysel olduğunu ve bir kişi için işe yarayanın bir başkası için işe yaramayabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, özel ihtiyaçlarınıza ve semptomlarınıza uygun kişiselleştirilmiş bir beslenme ve tedavi planı geliştirmek için sağlık uzmanlarıyla yakın bir şekilde çalışmak çok önemlidir.
UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Motosiklet kazası 1 yaralı
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Yılgün Turizm