Marmara Göz
YÖNYAP YAPI
Ellidört Park

5 Soruda ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) uyuşmazlıklarında arabuluculuk

18-04-2024 15:16:23 - YAŞAM
5 Soruda ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) uyuşmazlıklarında arabuluculuk

Sakarya Haber köşe yazarı Av. Begüm Gencer Aytaç yazdı

Lonca Doğalgaz
Sevgili Sakarya Haber okurları, sizlere bu 3.yazımla tekrar “Merhaba” diyorum.
Biliyorsunuz ki bizim miras sorunlarımız hiç bitmiyor. Uygulama yasalardan çok farklı. Dede evleri, baba evleri paylaşılmadan yıllarca kullanılıyor ta ki bir mirasçının deyim yerindeyse canına tak edip arabuluculuğa başvurana kadar… Yıllardır gündemden düşmeyen ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ davaları bir süredir arabulucular aracılığıyla çözülüyor. Yaşanan bu uyuşmazlıklar sebebiyle mirasçılara, paydaşlara dava açmak isteyenlerin arabuluculukla ilgili bilmesi gerekenleri 5 soruda cevapladım.
 
1-Ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıkları için arabulucuya başvurmak şart mı?  
Ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk dönemi başladı. Artık yeni düzenleme ile ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarında dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurmak zorunlu hale geldi. Arabuluculukta anlaşma sağlanamazsa dava açılabilecek. 
 
2-Ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarında arabuluculuk başvurusu yapmak ücretli mi? 
Arabulucuya başvuru ÜCRETSİZDİR. Ancak anlaşma sağlanırsa Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Ücret Tarifesine göre belirlenen arabuluculuk ücreti taraflarca aksi kararlaştırmadıkça yarı yarıya ödenir.
 
3- Ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarında arabuluculuk yapılamasının avantajları nelerdir?
Ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarının arabuluculukla çözümünde en önemli avantaj sürecin hızlı yürütülmesi ve sonuçlanmasıdır. Ayrıca arabuluculuk sürecinde dava aşamasından farklı olarak tarafların aile içerisindeki kırgınlıkları, uyuşmazlıkları da çözüme kavuşacaktır. En önemlisi de aile malları yine aile içerisinde kalacaktır. Arabuluculuk sürecinde gizlilik hakimdir. Toplantı esnasında konuşulanlar, paylaşılanlar toplantı ortamında kalacaktır. Böylece “konu komşu ne der?” sorunsalı bitecektir.
 
4-Ortaklığın giderilmesinde arabuluculuğa neler konu edilebilir?
 
Paylı ve elbirliği ile malik olunan menkul ve gayrimenkuller hakkında ortaya çıkan uyuşmazlıklar arabuluculuğa konu edilebilir. Bunlardan yargı kararlarına yansımış olanlar şunlardır: 
 
Menkuller, 
Gayrimenkuller, 
Sicile kayıtlı gemiler (gayrimenkul hükmünde),
Telefonun intifa hakkı,
Tahvil, bono ve markalar, 
Tapusuz taşınmazlar üzerine yapılan inşaatların enkaz bedeli (gecekondu),
Para ve alacaklar,…
 
5-Arabuluculuk başvurusu yapılmadan ortaklığın giderilmesi davası açılırsa ne olur?
 
Dava şartı arabuluculuk, demek uyuşmazlığa ilişkin dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulmuş olması ve arabuluculuk sürecinin tamamlanmış olmasını ifade eder. Dava şartı arabuluculuk demek aslında zorunlu arabuluculuk demektir. Zira; arabuluculuğa başvurulmadan dava açılırsa Mahkeme tarafından açılan davanın usulden reddine karar verilir. Bu da davayı açan kişinin yargılama gideri ve karşı taraf kendisini vekil ile temsil ettirirse vekalet ücreti ödemesine neden olur.
 
Arabulucu 
Av. Begüm GENCER AYTAÇ
UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
SAMEK’in el emeği göz nuru eserleri görücüye çıkıyor
1 / 15
Aytaş Home

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Aytaş Home 1