Marmara Göz
ÖNCÜ DÖNER
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

01-12-2022 12:10:03 - TÜRKİYE
Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

Türkiye genelinde kış lastiği takma zorunluluğu bugün başladı. Kış lastiği taktırmayanlara 2022 yılı için bin 152 lira para cezası uygulanacak.

Özgür Adımlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor.

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 2022 yılı için bin 152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sakarya Valiliği de kış lastiği zorunluluğuna ilişkin yaptığı açıklamada; "Trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik olumsuzluklar dikkate alınarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla; ilimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 2022 - 2023 kış dönemi için 01 Aralık 2022 ile 01 Nisan 2023 tarihleri arasında, kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir" denildi.

DENETİMLER BAŞLADI

Trafik ekipleri, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma mecburiyetinin başlamasıyla denetimlerine başladı.

Trafik ekipleri ticari araçların kış lastiği takıp takmadığını ve kumpas adlı cihazla lastiklerin diş derinliklerini kontrol etti.

Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Kamu borç yapılandırması teklifi, komisyonda kabul edildi
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

NS Bilişim