Aydın Metal
Boss Tavuk

Yargıtay'dan kusurlu sıfır otomobilde emsal karar

20-10-2021 16:03:56 - TÜRKİYE
Yargıtay'dan kusurlu sıfır otomobilde emsal karar

Satın aldığı sıfır arabanın kapı kolu arızalı olan tüketicinin para iadesi veya otomobil değişikliği talebini reddeden mahkeme kararı bozuldu

AKYAZI PANJUR
Yargıtay'dan çok önemli sıfır araç kararı geldi. Satın aldığı sıfır arabanın kapı kolu arızalı olan tüketicinin para iadesi veya otomobil değişikliği talebini reddeden mahkeme kararı bozuldu. Yargıtay, yerel mahkemeye "Araçtaki kusur oranında indirim talebini değerlendir" dedi.
 
Bir kişi, 2016'da 47 bin 750 liraya sıfır kilometre otomobil satın aldı. Aracı bir süre kullanan tüketici, sol arka kapı menteşelerinde sökülme izleri bulunduğunu fark etti. Sol arka kapının menteşe bağlantılarının orijinal olmadığının ve kapının ayarının bozuk olduğunun söylenmesi üzerine tüketici, aracı satın aldığı bayiye giderek "Ayıplı mal" ihbarında bulundu. Ama firma bu ihbarı kabul etmedi. Aracı değiştirmedi. Araç sahibi dava açtı. Yerel mahkeme davayı reddetti. İtirazlar üzerine konu Yargıtay'a taşındı.
 
Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu. Kararın gerekçesinde ayıplı mal olması durumunda ya araç sahibine yeni araç verilmesi ya da ayıp tutarında indirim yapılması gerektiği hatırlatıldı.
 
Yargıtay, davaya konu aracın kapı menteşesindeki hatayı düzeltmenin bedelinin 100 TL olduğu ve araç sahibinin ayıp oranında indirim talebinin mahkemece değerlendirilmediğini ifade etti. Bu gerekçeyle kararı bozan Yargıtay, tüketicinin ayıp oranında indirim talebinin mahkemece değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.
 
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Bebemall Bebek'te Kampanya
1 / 15
İkizler Tarım Fındık Alım Satımına başladı

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama