Beşkardeşler Acelle Alışveriş
Aydın Metal
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun 2

Sosyal medya yasası neleri içeriyor

02-07-2020 09:49:45 - TÜRKİYE
1221 OKUNMA | 2028 HİT
Sosyal medya yasası neleri içeriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya ile ilgili açıklamaları sonrasında beklenen "internet ayarı" geliyor. İşte uygulanacak değişiklikler...

Özgür Adımlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gerçekleştirdiği konuşmada sosyal medya mecralarının bütünüyle kontrol altına alınması gerektiği beyanının ardından gözler siyasetteki çalışmalara çevrildi. AK Parti, sosyal ağların hukuki olarak denetlenebilir hale geleceği yasa için çalışmalara başladı. Yeni düzenlemeye göre sosyal medya platformları Türkiye'de en az 1 temsilci bulundurmak zorunda olacak.
 
Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, değişiklikler şu şekilde olacak:
 
Sosyal medya mecraları ile ilgili olan kanuna "sosyal ağlar" tanımı eklenecek.
 
BTK VERİLERİ YEDEKLEYEBİLECEK
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mecraların yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetleyebilecek. Aynı zamanda BTK, verilerin yedeklenmesi konusunda da yetkili olacak.
 
TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU
 
Sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye'deki adli ve idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirlemek zorunda.
 
Bu temsilciler, BTK'nın tebligatlarına yanıt vermezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği, mahkeme kararıyla bant genişliğinin yüzde 95 oranında daraltılabilecek.
 
100 BİN İLA 1 MİLYON TL ARASINDA DEĞİŞEN CEZA
 
Sosyal ağ sağlayıcıları, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlâl eden içeriklere yönelik başvurulara, en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak. Cevap vermeyene 100 bin ila 1 milyon TL arasında ceza verilecek.
 
Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırmakla yükümlü olacak. Bu iki yükümlülüğü yerine getirmeyenlere 1 ila 5 milyon TL para cezası verilecek.
 
Düzenleme ile Netflix, Amazon Prime, Puhu TV ve Blu TV gibi platformlar da yasal alt yapıya kavuşturulacak.
Ekip İnşaat & Hafriyat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
O saatler arasında yolculuk yapmaları yasaklandı
1 / 15
Servet Usta Akyazı
Şehir Lokantası

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama