Beşkardeşler online alışveriş
Çarşı Pazar
Whatsapp iletişim
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun 2

Sahibinden emlak ilanı verene 25 bin lira ceza geliyor

07-05-2020 22:13:57 - TÜRKİYE
2122 OKUNMA | 3157 HİT
Sahibinden emlak ilanı verene 25 bin lira ceza geliyor

Emlak sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Sahibinden kiralık satılık daire ilanı verenlere ceza geliyor.

Özgür Adımlar
Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin 31 Ağustos 2020’de yürürlüğe girecek olmasıyla birlikte emlak satışı ve kiralamasında bir dönem sona eriyor. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ne sahip olmayan işletmeler sahibinden kiralık satılık daire satışı yapamayacak. Yapmaları durumunda ise cezai işlem uygulanacak. Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Ayrıca vatandaşların da kendi başına daire alım satımı yapması mümkün olmayacak.
 
Birçok kişi gayrimenkul satın alırken ya da kiralarken 'sahibinden' olmasına dikkat ediyor. Böylece arada aracılar olmadığı için ödeme kalemleri de azalıyor. Farkat artık sahibinden ilan verenler cezai yaptırmla karşılaşacak. 31 Ağustos 2020’de yürürlüğe girecek olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi uygulaması ile bu belgeye sahip olmayanlar kiralama ya da satış yapamayacak.
 
Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için çok kez yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyuruldu.
 
Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek.
 
25 BİN TL CEZA ÖDEYECEKLER
 
Emlak365.com'un haberine göre yapılan düzenlemenin ardından sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak.
 
Bundan sona vatandaş kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak. Konu hakkında tüm yetki emlakçılara geçmiş olacak. İnternetten kiralık daire ya da satılık ev gibi sahibinden satılık ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecek. İnternet üzerinden ilan verme yetkisi sadece belgeye sahip olan emlakçılara ait olacak.
Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek. Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları istenecek. Bu sayede emlak sektörüne de yeni bir çeki düzen getirilmiş olacak ve hem sektörün hem de vatandaşların şikayetlerine bir çözüm bulunmuş olacak.
Taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilecek kişiler ve yetki belgesi
 
MADDE 5 – (1) Taşınmaz ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler veya esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılır.
 
(2) Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilir, yenilenir, askıya alınır ve iptal edilir.
 
(3) Yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez. Bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunması durumunda işletme adına yalnızca bir yetki belgesi düzenlenir.
 
(4) Yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır.
 
(5) Yetki belgesi işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılır.
 
Yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar
 
MADDE 6 – (1) İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;
 
a) 12 nci maddede belirtilen şartların taşınması,
 
b) Meslek odasına kayıtlı olunması,
 
c) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,
 
ç) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün;
 
1) On sekiz yaşını doldurmuş olması,
 
2) En az lise mezunu olması,
 
3) İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
 
4) Konkordato ilan etmemiş olması,
 
5) Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,
 
d) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması,gerekir.
 
(2) Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim; Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı veya Bakanlıkça uygun görülen kamu kurumları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.
 
Yetki belgesinin verilmesi
 
MADDE 7 – (1) Yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. İşletmenin 12 nci maddede belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilir.
 
(2) İlgili kurum ve kuruluşların elektronik bilgi sistemlerinden sağlanabilen belgeler, bu sistemlerden temin edilir ve işletme adına açılan dosyada diğer başvuru evrakı ile birlikte saklanır.
 
(3) Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi verilir. Yetki belgesi talebi reddedilen işletmelere durum gerekçesi ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir. 
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Huseyin arslan 3 hafta önce2020-05-09 13:00:33

Bu günkü haberde şahısları kapsamadığını yazıyordu sadece emlakçılar ilgili diye bir haber var bilmem doğru mu

0
-0
Issmail 1 ay önce2020-05-08 11:30:14

Vatandasi emlakciya mahkum etmenin anlami nedir?

1
-0
SON ÇIRPINIŞLAR 1 ay önce2020-05-08 10:51:03

BU NE ŞİMDİ ? KENDİNE AİT OLAN BİR ŞEYİ ARAYA ARACI KOYMADAN NE GÜZEL SATIYORDU İNSANLAR? YA ARKADAŞ BU İKTİDAR İYİCE SAPITTI. SONUMUZ HİÇ HAYIRLI DEĞİL... HER ŞEYE KARIŞIR HER ŞEYDEN PARA BEKLER OLDU. ALLAH HEPİNİZİN CEZASINI VERECEK İNANIYORUM.............................

1
-0
Emlakcıla zengınedın 1 ay önce2020-05-08 03:39:56

Yazıkkk yazık

1
-0
Salih 1 ay önce2020-05-08 03:38:28

Böyle devlet bir devlet yok adım atsan para emlakçımı kazandı ev aldı bize satması onami kaldı devlet artık şunu diyor senin malın yok biz ne dersek o olur skn b... böle bişe yok

1
-0
F.balaban 1 ay önce2020-05-08 01:38:36

Bencede sacmalik ticaret yapilmiyor sonucta ben mecburmuyum emlakciya komisyon vermeye sart getirilseydi bari arac basi gibi

0
-0
Müslüm Anlar 1 ay önce2020-05-07 23:46:42

Ticari amaç gütmeksizin insanın kendine ait taşınmazı kendinin satmasindan kim rahatsız olmuş ? Neden böyle bir düzenlemeye gidildi?

6
-0
NiriSahin 1 ay önce2020-05-07 23:28:56

Beklenen bir seydi. Allah. Razi olsun. Sayin cumhurbaskan imizdan. Yeni emlak birosu. Acmayi düsünüyordum. Nasipse. Pazartesi. Aciyorum. Halkimiza. Milletimize. Duyrulur.

0
-4
Misafir 1 ay önce2020-05-07 23:07:21

'ne alaka ben emlakçıya komisyon vermek zorundamıyım kendi evimi istediğime satarim

6
-0
İşte Akyazı Sağlık Kampüsü'nün görseli
1 / 15
KARAKTEM HALI YIKAMA AKYAZI
Kök İş

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama