Ramazan Bayramı
Beşkardeşler online alışveriş
BALIKÇI HÜSEYİN
Foto Ferit Stüdyo

Pandemi İzolasyon Takip uygulaması başladı

09-04-2020 16:35:22 - TÜRKİYE
3847 OKUNMA | 7984 HİT
Pandemi İzolasyon Takip uygulaması başladı

Koronavirüs salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Pandemi İzolasyon Takip Projesi hayata geçirildi.

AKYAZI PANJUR
Türkiye, koronavirüse karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojiden de yararlanıyor.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın açıklamasında evde karantina altında olanları takip edecekleri bir sistemin yakın zamanda uygulamaya geçeceğini duyurmuştu.
 
Bakanlık, bu kapsamda hastaların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi için Pandemi İzolasyon Takip Projesi'ni başlattı.
 
PROJENİN DETAYLARI
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Pandemi İzolasyon Takip Projesi'nin (İTP) ayrıntılarını paylaştı.
 
Buna göre izolasyona riayet etmeyenler uyarılacak, evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse telefonlarına uyarı mesajı gelecek. Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.
 
KARANTİNA ALTINDAKİLERE ANALİZ
Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak. İTP uygulamasıyla karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek.
 
EMNİYET EKİPLERİ GÖREBİLECEK
Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek. Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak, izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.
 
"AYKIRILIK TEŞKİL ETMİYOR"
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasında ayrıca "Amaç, kamu sağlığının korunması Pandemi İzolasyon Takip Projesi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa kesinlikle aykırılık teşkil etmiyor." ifadesi yer aldı.
 
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
İkinci dalga uyarısı
1 / 15
Murat Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama