NETWORKS
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Milli uçak motoru ilk kez ateşlendi

09-03-2024 21:44:37 - TÜRKİYE
Milli uçak motoru ilk kez ateşlendi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli turbofan motoru TF6000, test sisteminde ilk kez çalıştırıldı..

Hardal Burger Akyazı
TF6000, test sürecinin sonunda Kızıelma ve ANKA-3'e güç katacak..
 
Yerli ve milli savunma sanayiinde son yıllarda atılan tarihi adımlar, Türkiye'yi gururlandırmaya devam ediyor..
 
Türkiye bir hedefine daha ulaştı.
 
Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve TEI sorumluluğunda yürütülen proje kapsamında, Türkiye'nin ilk askeri turbofan motoru TF6000 başarıyla çalıştırıldı.
 
Yerli motor ilk kez çalıştırıldı
 
Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoru TF6000, Milli Muharip Uçak KAAN’ın motoruna giden yolda teknoloji kazanımı, test ve kabiliyet gösterimi için kurgulanarak, gerçek bir askeri turbofan motor özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlandı.
 
Kızılelma ve ANKA-3'e güç katacak
 
İlk çalıştırma safhası başarıyla tamamlayan turbofan motoru TF6000, testlerin ardından Kızıelma ve ANKA-3'ün gücüne güç katacak.
 
"Ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun"
 
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, proje gelişmesi ile ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
 
Vatan evlatlarımızın enerjisi ile güç verdiğimiz Türkiye’nin ilk Millî Turbofan Motoru TF6000 millî motor test sisteminde ilk kez çalıştırıldı! Test sürecinin sonunda KIZILELMA ve ANKA-3 gücünü TF6000’den alacak!
 
Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.
 
Türkiye'nin ilk askeri turbofan uçak motoru
 
TF6000 Projesi ile Türkiye ilk kez askeri bir turbofan uçak motorunu çalıştırmış ve uçak motorları teknolojisini de kazanmış oldu.
 
TF6000/TF10000 motor projeleri ile beraber Türkiye aynı zamanda ilgili aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz, art yakıcı tasarım, geliştirme ve imalat aşamalarını da gerçekleştirerek; kritik teknoloji, yerli yan sanayii firmaları ve tecrübeli insan gücü kazanımını da sağlayacak.
Marmara Göz
Milli uçak motoru ilk kez ateşlendi
UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Kurban Bayramı'nın ikinci gününde 726 kaza yaşandı, 11 kişi hayatını kaybetti
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

MAHMUT