BİLAL SOYKAN EKREM YÜCE
ETÇiM
AKYAZI BELEDİYESİ whatshapp
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun

İNSAN SUDA NEDEN BOĞULUR

06-08-2018 15:42:55 - TÜRKİYE
2644 OKUNMA | 4455 HİT
İNSAN SUDA NEDEN BOĞULUR

15 yıldır ilimiz ve çevre illerde yaşanan 200 ün üzerinde boğulma vakasında görev yaptım. Ve boğulma sebeplerini şöyle gözlemledim.

Akyazu Nuh Halı Yıkama
Normal şartlarda bir karpuzu dahi suya batıramayız. Çünkü karpuzun içerisindeki küçük hava keseleri karpuzun suyun yüzeyinde kalmasını sağlar. Aslında insanlarda suyun üzerinde kalmaları için ciğerlerimizdeki hava keseleri yeterlidir. Kişi suya girer yüzerken veya su içerisinde gezerken sakin bir şekilde nefes al - veri sürdüğü sürece suyun yüzeyindedir. Çünkü sakin nefes alan kişi ciğerlerindeki havanın tamamını dışarıya vermez ve dudak seviyesinde suda nötr kalır. Fakat normal hayatta dahi korkan kişi hızlı hızlı nefes alıp verir. Su içerisindeki kişi kıyıdan uzaklaştığını fark edince veya ayağına suda sarmaşık vs. değdiğinde korkuya kapılır. Örneğin kıyıdan “çok uzaklaştım dönebilecekmiyim ?” veya “ ayağıma değen canlı- bitki neydi ? bana zarar verir mi, ? boğulmama neden olur mu ?” soruları korkuyu tetikler ve suyun yüzeyine tamamen çıkmak için hızlı hızlı hareket ederek çok fala efor sarf edip ciğerlerimizdeki hava keselerini daha fazla doldurmak için dolu dolu nefes alma gayretine girer. Fakat ciğere dolan fazla havanında tekrar nefes al-verin de atılması gerçekleştiğinden nefes verince batmaya başlar. Filmlerde ki gibi öyle abartılı su yutmaz fakat istem dışı nefes borusuna kaçan bir miktar suyu fark
eden gırtlak kası otomatik olarak bu yanlışa bir son vermek için beyinden gelen komutla kendini kapatır ve boğulma gerçekleşir. Boğulurken çok acı çekmez sadece ciğerlerinde yanma olur ve yetişkinler 50 saniyede çocuklar 20 saniyede suya batar. Su içerisinde beyin ölümü suyun sıcaklığına gören değişir ama yetişkinlerde 3-4 dk. bebeklerde 5-6 dk. dır.
 
BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRİYOR İSEK ŞUNLARI YAPMALIYIZ !
 
Öncelikle sakin olup yavaş yavaş nefes almalı, ellerimizi suyun yüzeyinde sakin sakin suyu okşar gibi gezdirmeli, ayaklarımızı bisiklet pedalı çevirir gibi veya dans eder gibi karnımıza çekerek çok yavaş hareket ettirmeliyiz. Böylelikle kendimizi yormayacağımız için ciğerlerimizdeki havayı da kontrolsüz al-ver yapmayacağımızdan belli bir süre sonra suyun yüzeyinde yükseldiğimizi göreceğiz.
 
BOĞULAN KİŞİYE MÜDEHALE !
 
Geçen yıl gittiğim bir boğulma vakasında 4 çocuk birbirini boğmuştu. İstanbul karaburunda boğulma tehlikesi geçiren 8 yaşındaki kız çocuğunun kendisine yardıma gelen amcasının can havliyle bileğini kırması da boğulan kişinin ne kadar tehlikeli olabileceğinin birer örneğidir. Boğulan kişiye cankurtaran eğitimi aşmamış isek suya girmeden sözlü telkinlerde bulunarak bir şeyler uzatmalı, uzak mesafede ise piknik topu, kuru ağaç parçası veya kola şişesi gibi batmayan malzemeler atabiliriz. Çok iyi derecede yüzme biliyorsak yüzerek gidip arkadan yaklaşmalı bayan ise veya uzun saçlı ise saçından çekerek, erkek ise arkasından kol altından sararak kıyıya çekmeliyiz. Su içerisinde kesinlikle bize sarılmasına fırsat vermemeli şayet sarılmış ise kurtulmak için suyun dibine doğru dalmalıyız. Yok bunları yapamıyorsak bırakın boğulsun 1 ölü birkaç ölüden iyidir.
 
ÜLKEMİZDE HER YIL 900 KİŞİ SUDA BOĞULMA SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR..
Ekip İnşaat & Hafriyat
İNSAN SUDA NEDEN BOĞULUR
Emren Bilisim Akyazi

YORUM YAZ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.Üye değilseniz üye olmak için tıklayınız.Giriş yapmak için tıklayınız
Yongalık ve Taşburunda coşkulu karşılama
1 / 15
İHLAS TERMAL OTEL
Kuzuluk Tabiatpark

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama