ANNELER GÜNÜ
Beşkardeşler Acelle Alışveriş 2021
Çarşı Pazar
Akyazı Emlak

Gıda teröristlerine ağır ceza

16-04-2021 11:08:47 - TÜRKİYE
2544 HİT
Gıda teröristlerine ağır ceza

Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara yönelik cezalar yeniden düzenlendi.

YAKICI MOBİLYA
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununda yapılan değişiklikle, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara yönelik cezalar yeniden düzenlendi. Düzenlemeye göre ürünlerde hile yapanlara 54 bin 555 TL ile 545 bin 550 TL arasında idari para cezası uygulanacak.
 
Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara ağır cezalar geldi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre gıdada taklit ve tağşiş yapanlara yönelik cezalar yeniden düzenlendi.
 
İşte o yönetmeliğin detayları:
 
TAKLİT VE TAĞŞİŞ FİİLİ
 
Gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapılamaz. Taklit ve tağşiş yapılmış ürün işleme tabi tutulamaz, piyasaya arz edilemez. Gıda ve yem işletmecileri ürettikleri, ithal ettikleri, kendi adı ve ticari unvanı ile piyasaya arz ettikleri ürünlerin mevzuata uygunluğundan sorumludur. Üretilen, ithal edilen ve piyasaya arz edilen ürünlerin mevzuata uygunluğunun doğrulanması kontrol görevlilerince resmi kontrollerle yapılır.
 
İDARİ PARA CEZASI
 
Taklit veya tağşiş fiilinin;
 
Üreten veya ithal eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde;
 
İlk ihlalde elli dört bin beş yüz elli beş Türk Lirasından az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.
 
Fiili üç yıl içerisinde birinci kez tekrarlaması durumunda yüz dokuz bin yüz on Türk Lirasından az olmamak ve bir milyon doksan bir bin yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.
 
Fiilin üç yıl içerisinde ikinci kez tekrarlaması durumunda Kanunun 40. maddesinin birinci fıkrasının (l) bendi gereği işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.
 
Kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde;
 
İlk ihlalde elli dört bin beş yüz elli beş Türk Lirasından az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.
 
Fiili üç yıl içerisinde birinci kez tekrarlaması durumunda yüz dokuz bin yüz on Türk Lirasından az olmamak ve bir milyon doksan bir bin yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.
 
Fiilin üç yıl içerisinde ikinci kez tekrarlaması durumunda iki yüz on sekiz bin iki yüz yirmi Türk Lirasından az olmamak ve iki milyon yüz seksen iki bin iki yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.
 
İzlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakende gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde beş bin dört yüz elli beş Türk Lirasında az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır. Tekerrür halinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununu hükümleri uygulanır.
 
İdari para cezalarına karşı dava açılmış olması tekerrür hükümlerinin uygulanmasına engel teşkil etmez.
 
Gayri safi gelirin yüzde biri hesaplandığında elde edilen miktarın, Kanunda belirlenen alt sınırların altında kalması halinde Kanunda belirlenen alt sınır, üst sınırların üzerinde kalması halinde üst sınırda belirlenen miktar idari para cezası olarak uygulanır.
 
İdari para cezalarının alt ve üst sınırları her takvim yılı başında 5326 sayılı Kanununun 17. maddesinin yedinci fıkrası gereği yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanır.
 
Faaliyete yeni başlanılması ya da vergiye kayıtlı faaliyetin bulunmaması gibi nedenlerle gayri safi gelirin tespit edilemediği durumlarda idari para cezası fiil için belirlenen alt sınır üzerinden uygulanır.
Akyazı Hafriyat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Hismam 3 hafta önce2021-04-20 20:53:48

İstediğin şekilde zam yap istediğin fiyata sat tek tırnaktan sucuk kirecten peynir her türlü adiligi yap işe yaramaz bakanlık piyasa da yok şimdi akıllarına gelmiş koca kafalar yağ geçen sene 35 TL 5 lt şimdi 100 TL nerdesiniz herşeyde böyle denetleme yapmayın kul hakkına millete yük olmaya devam edin

0
-0
Arifi 3 hafta önce2021-04-17 13:44:39

Büyük isletmeler icin bu cezalar yeterli degil Ayrıca fiyat artışları Ramazanda meyve ve Sebzeden kuru gida dahil artmış...bunu denetleyen yok mu...!?

0
-0
. . . . 3 hafta önce2021-04-17 10:22:16

Ben böyle bir ceza yiyen daha haberlerde görmedim niye kesemezler cunki kendi adamlari oluyor genelde bence olsun 8 lira'lık arabaya 50 lira diyen'ler niye ağlıyorsunuz tek akıllı sizmisiniz bak elin oğlu da ticaret yapıyo en azından yağ tenekesi satmiyo

0
-0
eleman 3 hafta önce2021-04-16 13:16:31

gıda teröristi nedir? adamlar taklit ürün yapıyorlar. yada tereyağ yerine margarin koyuyorlar. buradan terörist çıkarmaya gerek var mı. bildiğin hırsız bunlar. siz hiç oto hırsızına oto teröristi dendiğini duydunuz mu. sinekten yağ çıkarmaya gerek yok

2
-0
Bela 61 3 hafta önce2021-04-16 11:52:18

Aşırı zam yapanlara ceza yokmu

1
-0
Bizde kaleden döndük 3 hafta önce2021-04-16 11:41:28

Aslında bunları ticaretten men

0
-1
Akyazı çarşı 3 hafta önce2021-04-16 11:29:07

Birde marketlere denetim yapılsa fiyatlar uçtu market pazar fiyatları ramazan fırsatçıları doymuyor görevliler nerde

1
-1
Bungalov Ev Almanın Tam Zamanı
1 / 15
Servet Usta Akyazı
Deniz Mobilya

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama