Beşkardeşler Acelle Alışveriş
BALIKÇI HÜSEYİN
Foto Ferit Stüdyo

EPDK dan elektrik ve doğalgaz faturası kararı

03-04-2020 11:03:13 - TÜRKİYE
4379 OKUNMA | 8306 HİT
EPDK dan elektrik ve doğalgaz faturası kararı

3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları için sayaç okuma yapılmayacak. Abonelere geçmiş tüketim ortalamalarına göre fatura gönderilecek.

AKYAZI PANJUR
EPDK’dan yapılan açıklamada, Covid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla bu konuda yetkili uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldığı belirtilerek yapılan düzenlemenin önceliğinin hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerin sağlığının korunması olduğuna dikkat çekildi. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacağı vurgulanarak şöyle denildi:
 
“Elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” bütün vatandaşlarımızın sağlığı için hayata geçirilecek olan ve sınırlı süre için uygulanacak bir düzenlemedir. Vatandaşımızın aleyhine bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir, olamaz ve böyle bir uygulamaya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun izin vermesi de mümkün değildir.
 
Kıyasen Fatura Düzenlemesi sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.”
 
FATURA TUTARI NASIL BELİRLENECEK
Elektrik ve Doğal Gaz faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesi'nin detayları ise şöyle açıklandı:
 
“Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır. Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.
 
Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır.
 
Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.
 
Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır.
 
Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır.
 
Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.
 
Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek, tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir.
 
Tüketicilerimiz kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumumuzun internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden kontrol edebilecektir.
 
Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları (tahakkuk) ertelenecektir.
 
Özellikle vurgulamak isteriz ki mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları kurumumuz tarafından titizlikle değerlendirilecek ve vatandaşlarımızın haksızlığa uğramasına kesinlikle izin verilmeyecektir.
 
Dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında vakit kaybetmeden soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır.”
 
Öte yandan, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkân oluşturmak adına tüketicilerin mobil iletişim bilgilerinin ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletilmesinde fayda görüldüğü de kaydedildi. 
Emren Bilisim Akyazi

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Murat 6 ay önce2020-04-03 15:42:45

Şubat ayında 1498.50krş ödedim Mart ayinda 483tl ödedim gelip okusunlar sonra sayaç okuma parasi almiyolarmi bizden neden gelip okumuyolar

0
-0
Asaf 6 ay önce2020-04-03 15:21:51

Nisan ayıyla şubat mart faturası aynı mi olur bunlarda bizi kazımayıp para kazanıyor 3 ay kesme fatura 3 ay sonra kes ne olcak

0
-0
Ozturk 6 ay önce2020-04-03 14:07:34

Kapalı dükkanımdaki çalışanların maaşlarını ve kirayı nasıl ödeyecez diye düşünürken çıkmış kullanmadıgım elektriğin parasını alacak bizden. 4 ay virüs devam etti 4 ayda bende 10 bin alacan sonra 10 bini 4 ayda geri iade edecen. Allah akıl fikir versin yönetenlere ve milletimize.

1
-0
Ozturk 6 ay önce2020-04-03 14:02:21

Şakamı arkadaş. Dükkanlarım kapalı evimde boş 15 gündür dahada ne kadar kapalı duracak belli degil. Normalde 2500tl ödedigim her ayki elektriği kapalı olan dukkanlarım ıcın neden ödeyecem. Yardım toplayan koca devletten biride cıkıp demiyor 3 ay sonra oku ertele diye. Vatandası düşünen yok uyanın.

1
-0
rumuz 6 ay önce2020-04-03 13:11:11

benim geçen sene doğalgaz ve elektrik aboneliklerim yoktu.şimdi 1 tane doğalgaz 1 tane elektrik faturası geldi bana. benim ortalamamı nasıl alıp fatura çıkartılacak merak ediyorum.

1
-0
Akyazı Osmanbey 6 ay önce2020-04-03 13:06:19

31.03.2020 tarihinde elektrik sayaç okumasını yaptılar.Bize nasıl bir fayda sağlayacak bu durum.

0
-0
Abdurrahim Tan 6 ay önce2020-04-03 12:33:34

Ben ortalama 120 TL fatura ödüyorum. Geçmiş 3 ayda 450 - 400 - 350 TL ödedim. Bu 3 ay üzerinden ortalama alırlarsa ne dememi istersiniz....

0
-0
İkizler Etçim Restaurant hizmete devam ediyor
1 / 15
Murat Optik
Şehir Lokantası

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama