Aydın Metal
Kuzuluk Emlak

Emniyetten uyarı geldi

16-12-2019 12:19:04 - TÜRKİYE
4583 OKUNMA | 7925 HİT
Emniyetten uyarı geldi

Boyu 1.65'ten kısa olan yolculara Emniyet'ten uyarı geldi

AKYAZI PANJUR
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, yaptığı gerçek bir kaza deneyi sonrası sürücülere uyarılarda bulundu. Boyu 1.65'ten kısa olan yolcular emniyet kemeri konusunda uyarıldı.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, yolculuk edilen araçta hava yastığı olup olmadığına bakılmaksızın, arka koltukta oturan çocukların yüzde 29 daha güvende olduğunu duyurdu. Boyu 1.65 metreden daha düşük olan sürücülerin ise ön koltukta geriye çekilerek oturmaları gerektiğini bildirdi.
 
Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından gerçek bir çarpışma deneyi yapıldı. Deney sonrası açıklama yapan Trafik Hizmetleri Başkanlığı, emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanımının yaralanmaları ciddi oranda engellediğini belirtti. Kafa çarpmalarının yüzde 75'ini, ciddi göğüs yaralanmalarının yüzde 66'sını önlemede etkili olduğu hatırlatıldı.
 
ÇOCUKLARI ARKA KOLTUKTA OTURUN
Yapılan açıklamada, "Ancak bu donanım aracın ön koltuğunda seyahat etmekte olan küçük çocuklar için bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bir otomobilde maksimum güvenlik için şu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir" denildi.
 
BOYU KISA OLAN SÜRÜCÜLER UYARILDI
Boyu kısa olan sürücülerin de emniyet kemeri konusunda uyarıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Sürücü ve tüm yetişkin yolcular, özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir. Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır. Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler. Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru getiriniz."
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Ayse özer 1 ay önce2019-12-17 18:30:40

Ayaktakiler çare bulun yolcuları olmasın

1
-0
Kamil Tan 1 ay önce2019-12-17 11:43:03

Güzel bir uygulama inşaallah kontrolleri yapılır eş geçilmez. Belki ulaşıma katkısı olursma bizim Sakarya'da oturandan çok ayakta insan ölüyor ornekmi Akyazı, Söğütlü , Arifiye, Hendek araclari

1
-0
Engin KALAYCI 1 ay önce2019-12-16 14:04:22

Bu adapazari otobusune hic uyari yapmasinlar ulan adamlar ayakta gidiyor bunlar hala emniyet kemerinden bahsediyor yolcu otobuslerine neden bir uyari yasaklama yok bir kaza olsa onca ayaktaki insan telef olmayacak mi cok degil daha iki ay oncemi ne kuzuluk servisinde kaza olmuştu hatirlatayim

5
-0
Akyazıda Grip Salgını
1 / 15
Ala Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama