Yasin Emlak
ETÇiM
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Cuma hutbesinde yeni yıl kutlamaları ve piyango vurgusu

23-12-2022 09:06:58 - TÜRKİYE
Cuma hutbesinde yeni yıl kutlamaları ve piyango vurgusu

Diyanet İşleri Başkanlığının bu haftaki hutbe konusu, "Bizi Biz Yapan Değerlere Sahip Çıkalım” başlığı oldu.

Hardal Burger Akyazı

 Hutbede, yeni yıl kutlamaların ve piyangonun haram olduğu belirtildi.

Yeni yıla sayılı günler kala çeşitli hazırlıklar hız kazandı.

Eğlence planlarının yanı sıra milli piyango 2023 yılbaşı çekilişi için de heyecan yaşanmaya başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından camilerde okunması için dağıtılan hutbenin bu haftaki konusu da yeni yıl kutlamaları ve piyango çekilişi oldu.

Diyanet, hutbe konu başlığını ise "Bizi Biz Yapan Değerlere Sahip Çıkalım" olarak duyurdu.

Cuma hutbesinde şu ifadelere yer verildi:

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam’ın hedefi, Kur’an ve sünnet çerçevesinde bir Müslüman kimliği inşa etmektir. Bu kimliği inşa ederken de İslam’ın temel ölçüsü, Allah Resûlü (sas) ile hayat bulan ahlaki ilkelerdir. Bu ilkelerle vücut bulan İslam kültür ve medeniyetidir. Varlığımızı anlamlı kılan âdâb-ı muaşeret kurallarıdır. Dinimiz, bizi biz yapan bu evrensel değerlere sahip çıkmayı, öz benliğimizden uzaklaştıracak her türlü söz ve davranıştan kaçınmayı emreder.

Aziz Müminler!

Müslüman kimliğini oluşturan en yüce değer, yaratılış gayemizi hatırlatan, sorumluluklarımızı öğreten ve bizlere şahsiyet kazandıran imandır. Rabbimizin rızasını kazandıran ibadetler, huzur ve mutluluğun kaynağı güzel ahlaktır. Müslümanlar, kulluktan sosyal hayata, giyim kuşamdan yeme içmeye kadar her alanda bu değerlere sahip çıktığında inançlarını ve kültürlerini muhafaza etmişlerdir. Çağ kapatıp çağ açan medeniyetler kurmuşlar, ilim ve bilimde, kültür, sanat ve edebiyatta bütün insanlara önder ve örnek olmuşlardır. Ancak Müslümanlar, ne zaman kendi inanç ve değerlerinden uzaklaşıp yabancı kültürlerin etkisi altına girmişler, işte o zaman kimlik ve aidiyetlerini kaybetmişlerdir.

Kıymetli Müslümanlar!

Kimliğini muhafaza eden Müslüman’dan beklenen, İslam’ın şiarına, yani İslam’ın sembol ve nişanelerine saygı duyması ve onları korumasıdır. Tevhidin sembolü Kâbe, ümmet olma bilincinin tazelendiği hac, teslimiyetin simgesi kurban, birlik ve beraberliğimizin nişanesi camiler, şehadetleri dinin temeli ezân-ı Muhammedî, kulluğun zirvesi namaz bizi biz yapan İslam’ın şiarlarındandır. Cenabıhak Kim Allah' ait nişanelere saygılı davranırsa, bu kalplerin takvalı olmasındandır." (1) buyurmuş, bu sembol ve nişaneleri muhafaza etmenin takvamızın bir gereği olduğunu haber vermiştir.

Değerli Müminler!
Ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin bozulmaya başladığı, kültürel yabancılaşmanın hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu kültürel yozlaşmalardan birisi de yılbaşı kutlamalarıdır. Oysaki yılbaşı adı altında yapılan eğlencelerin, bu eğlencelerde yer alan sembolik figürlerin, çam ağaçlarının kesilmesinin tarihimizle, kültürümüzle hiçbir alakası yoktur. Yüce dinimiz İslam, bütün kötülüklerin anası olan alkolü, ocakları söndüren, cinayetlerin işlenmesine sebep olan kumarı haram kılmıştır. Kumarın farklı bir çeşidi olan piyango, toto, loto ve bütün şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır.

Kıymetli Müslümanlar!

Toplumlar değerleriyle bilinir, onlarla anılırlar. Değerleriyle yaşar, onlarla ayakta dururlar. Peygamber Efendimiz (sas) bu hususta ümmetini şöyle uyarmaktadır: "Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.” (2) Öyleyse, bizi biz yapan, bizi ayakta tutan ve en güçlü sığınağımız olan değerlerimize sımsıkı sarılalım. İnancımız, tarihimiz ve kültürümüzle bağdaşmayan batıl örf, adet ve gelenekleri hayatımıza yansıtmayalım. İnancımızın ve karakterimizin şekillendiği ailemizi, göz aydınlığı çocuklarımızı, milletimizin umudu gençlerimizi milli ve manevi değerlerimizle buluşturalım. Yabancı kültürlerin esiri olmamaları için hep birlikte gayret gösterelim. Unutmayalım ki hiçbir millet bir başka toplumun değerleriyle yükselemez. Kültürüne yabancılaşan bir toplum, medeniyet inşa edemez. Tarihini bilmeyenler geleceklerini sağlam bir zemine oturtamaz. Hutbemi Yüce Rabbimizin şu ayetiyle bitiriyorum: “Sizin dostunuz ancak Allah’tır, Resûlüdür ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekâtı veren müminlerdir."

Afrika Eli

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Vatandaş 10 ay önce2022-12-25 10:09:44

Devletin milli piyangodan yasal bahislerden alkol den konaklamadan aldığı vergide haram değilmi ey diyanet yiyicisi. Siz haram ile helali çoktan karıştırdınız.

0
-0
Vatandaş 10 ay önce2022-12-24 22:13:34

Bazıları çok rahatsız oldu yorumlara baksanıza.

0
-0
Vatandaş Kemal 10 ay önce2022-12-24 15:47:11

Timurtaş Uçar'ın oğlu Bekir Yunus Uçar'ın Milli Piyango Genel Müdürlüğü görevi yaptığını biliyor musunuz? İşte haber değeri taşıyan bir bilgi. Yaşı 40 ve üstünde olanlar bilirler bir zamanların meşhur hocalarından Timurtaş Hoca vaazlarında bu tür oyunların cehennemlik olduğunu haykırırdı. Ne mi oldu? Oğlu Milli Piyango Genel Müdürü oldu. Güler misin ağlar mısın?

0
-0
Vatandaş Kemal 10 ay önce2022-12-24 01:04:31

Ayet bulamayıp uydurma hadislerle fetva veren makam hadi oradan!

0
-0
Akyazili 10 ay önce2022-12-23 23:54:33

Kur korumali mevduat adı altında faiz haram deyilmi

0
-0
İsmail 10 ay önce2022-12-23 21:35:01

Sayın diyanet kutlama ve milli piyango haram açıklaması yaparken NEDEN FAİZİ DESTEKLEYEN ACİMLAMALİ OLAN HUKUMETİ UYARMİYOR FAİZ haram değil mi işlerine nasıl geliyorsa öyle açıklama yaparlar.

0
-0
Ziyaa 10 ay önce2022-12-23 20:35:32

Ormanlari keserken ses cikarmayan diyanet yilbasi icin agac kesme olayina girmis saka gibi :) mesela devlet arazilerine çökmekte haram hatta cocugunu torpille işe sokmakta haram deseydiniz

0
-0
Beynevitliye cevap 10 ay önce2022-12-23 16:06:58

Yorumuna bakinca direk 2002 oncesi geldi aklima, eksik bile yazmışsın. Yeni yetmeler bilmez o zamanlar neler çektiğimizi, internete girin ve arastirin.

0
-0
Sakaryalı54 10 ay önce2022-12-23 15:13:25

Koca koca topluma hitap eden adamlar Hristiyan Bayramı olan Crismes yani Noel ile eski Türk geleneğinde de mevcut olan Yeni bir yıl yeni bir başlangıçı günah diyor valla pes

0
-0
Sadece Vatandaş 10 ay önce2022-12-23 09:56:08

Hoca artık millet çam ağacı filan kesmiyor. Hepsi yapay ağarlar. Keşke bu ağaç kesim olayına karşıtlığınızı yılın her döneminde hutbelerden belirtseniz. Ayrıca yılın geri kalanında gavurun bütün imkanlarından faydalanıp (teknolojisinden, sosyal ağlarına kadar) sonra vay efendim yılbaşı kutlamak onlara benzemektir. Merak buyurmayın efendiler! insanların yılbaşı kutlayacak ne enerjisi ne de ekonomisi var. Tv'lerde gördüğünüz görüntüler sanki tüm ülkede mevcutmuş gibi davranmayın.

2
-0
Muhalif 10 ay önce2022-12-23 09:51:39

Emek olmadan, üretmeden kazanmak doğru değil. Duzeni saglayamayiz aksi takdirde. Haram işini bilemem. Turkiyede AKP den önce haftada 1 gün at yarışı oynaniyordu şimdi günde 2 defa. Buda ülkemiz adına bir gelişmişlik. Yılbaşı eğlencesi neden yanlış. Kimseyi rahatsız etmeden eğlen arkadaşım. Hangi çağdayiz

1
-0
BEYNEVİTLİ 10 ay önce2022-12-23 09:50:50

DEVLETİ SOYMAK ADAM KAYIRMAK DEVLETİN MALINI ÖZEL ZEVKİNDE KULLANMAK YÜKSEK PUAN ALANLARI MÜLAKATTA ELEMEK BUNLARDA HARAM VE GÜNAHMI AÇIKLARSANIZ MEMNUN OLURUM TABİ CESARETİNİZ VARSA

1
-0
Servis şoförünü öldürmüştü, Gürcistan'da yakalanıp iade edildi
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Çarşı Pazar