Marmara Göz
YÖNYAP YAPI
Ellidört Park

Cevdet Yılmaz: Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu

17-04-2024 11:51:28 - TÜRKİYE
Cevdet Yılmaz: Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu

Cevdet Yılmaz, 3 ana başlıkta kamuda tasarruf konusuna değinerek, 'önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma' vurgusu yaptı.

Özgür Adımlar
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ekonomiye değinerek merak edilen soruları yanıtladı.
 
"Yol haritamız belli"
 
Seçimden önce, başta döviz piyasası olmak üzere ekonomide veriye dayalı olmayan bir sürü haberle spekülasyon yapıldığını, milletin yanıltıldığını söyleyen Yılmaz, "Seçim sonrası dediklerinin tam aksi oldu. Bakın işte normal programımız devam ediyor daha kararlı, güçlü bir şekilde. Yol haritamız belli. Merkez Bankası epey bir rezerv biriktirdi bu süreçte." dedi.
 
"Tasarrufun özü önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma"
 
Kamuda tasarruf konusunda bir taraftan Hazine Maliye Bakanlığının bir çalışma yaptığını bir taraftan da Strateji Bütçe Başkanlığının ciddi bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Yılmaz, "15 değil çok daha fazla bir madde sayısı. Bütün bunları bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu. Ama tasarrufun özü de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma. Yani tasarruf derken harcamaların azaltılmasının yanı sıra mevcut harcamaları daha verimli hale getirme, önceliklendirme, ekonominin rekabet gücüne, verimliliğine, sosyal refaha daha fazla katkı sunar hale getirme boyutları da var." diye konuştu.
 
"Bir araya gelip sonuçlandıracağız"
 
Çalışmayla ilgili epey mesafe kaydedildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Mehmet Bey'in yurt dışı programı var, bu dönüşünde ilgili diğer kurumlarımızla birlikte bir araya gelip sonuçlandıracağız." dedi.
 
"Yasayla olan kısımlar da olabilir"
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tasarruf için yasaya ihtiyaç duyulan konular olduğu gibi ihtiyaç duyulmadan yapılacaklar da olduğunu belirterek, "Konusuna göre, yani genelgeyle yapılacak iş var, idari kararla yapılacak iş var. Uygulamayla olacak işler var. Yasayla olan kısımlar da olabilir tabii." değerlendirmesini yaptı.
 
"Yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz"
 
Seçimsiz bir döneme girildiğinin altını çizen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bu hakikaten büyük bir fırsat penceresi. Seçimsiz 4 küsur yılımız var. Bu ortam orta, uzun vadeli konulara yoğunlaşmamız açısından bir imkan sunuyor. Türkiye de bir eşikte; üst orta gelir grubunda bir ülkeyiz, yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz. Bu da yapısal bazı dönüşümlerle; sanayide verimliliği artırma, rekabet gücünü artırma, dijitalleşme, yeşil dönüşümle olabilecek bir şey. Bir taraftan da çok daha verimli işleyen bir kamu yönetimi sistemi, bürokrasinin daha da sadeleştirilmesi, etkinleştirilmesi gibi birçok boyutu var işin. Orta Vadeli Program'da aslında bu çerçeve var. Dolayısıyla bunu uygun bir zamanlamayla, çalışmalar olgunlaştıkça, peyderpey hayata geçireceğiz."
Akgün Restoran Çorba
Cevdet Yılmaz: Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu
Akgün Restoran Çorba
Cevdet Yılmaz: Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Utanmazlar sürüsü! 1 ay önce2024-04-22 17:45:16

Yazıp yazıp siliyorum mevlama havale ettim sizi. 4 yașındaki oğlumun göz yașlarında boğulursunuz inșallah!!

0
-0
ercan 1 ay önce2024-04-21 10:08:40

22 yildir yapilmatan kamu tasarrufu ne oldu da bir anda kamuda tasarrufa karar verildi goz boyamadan baska bisey degil

0
-0
Akyazılı 1 ay önce2024-04-17 23:03:59

Sen bu tedbirleri Saray’a anlat inşallah uygularlar Allah ıslah etsin sizi

0
-0
Tuncay gümüş 1 ay önce2024-04-17 21:50:20

Desene yeni vergiler yolda.bir bakan geliyor peşinde 10 tane eskort arabası arabalar da maşallah 3000 motordan aşağı değil ye kürküm ye.

1
-0
Akyzılı 1 ay önce2024-04-17 21:27:26

Yalancı bu arkadaş, tasarrufu kendileri yapması lazım toplasın Akp milletvekili ve yiyici ekiplerini yancılarını tasarruf tedbirlerini açıklasın güzelce uygulasınlar. Vatandaş olarak biz 2 senedir tasarruf ediyoruz. Biz sizin yediğiniz Sefa’sını sürdüğünüz borcu neden ödüyoruz. Benim payıma düşen vergi haram zıkkım olsun

0
-0
Yılmaz 1 ay önce2024-04-17 15:22:51

Tasarufmu komik 10 meliyonluk Mercedes binenler diyor bunu

1
-0
Hastahane Mahalleli 1 ay önce2024-04-17 12:26:55

Nasıl yani ? Artık itibardan tasarruf mu edeceğiz ?

1
-0
Kocaali'deki kazada 1 kişi hayatını kaybetti
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Aytaş Home 2