Marmara Göz
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Panjur

Bu yılki hac ibadeti için 60 bin kişi kabul edecek

24-05-2021 09:18:27 - TÜRKİYE
Bu yılki hac ibadeti için 60 bin kişi kabul edecek

Suudi Arabistan, bu yılki hac ibadeti için yerli ve yabancı hacıları da içeren sadece 60 bin kişilik kontenjan açılacağını duyurdu.

Özgür Adımlar
Geçtiğimiz sene, koronavirüs salgını nedeniyle hac ibadeti için sadece Suudi Arabistan içindeki ve sınırlı sayıdaki hacı adayı kabul edilmişti.
 
Suudi Arabistan bu yılki hac ziyareti hakkında bir genelge yayınladı.
 
KURALLAR BELLİ OLDU
 
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, bu yıl yapılacak olan hac ibadetinin koronavirüs salgını nedeni ile özel koşullar altında düzenleneceği duyurmuştu.
 
Açıklamada, hac vazifesinin hacı adaylarının sağlık ve güvenliğini koruyacak özel önlemler altında düzenleneceği ve hac vazifesinin güvenli bir ortamda gerçekleştirileceği ifade edilmişti.
 
Suudi Arabistan tarafından yayınlanan 9 sayfalık genelge ile hac ibadeti ve hacı adayları ile ilgili kurallar belli oldu.
 
KONTENJAN 60 BİN KİŞİ
 
Genelge ile bu yıl yapılacak olan hac ibadeti için yerli ve yabancı hacıları da içeren sadece 60 bin kişilik kontenjan planlandığı aktarılarak, 45 bin hacı adayının yurt dışından, 15 bin hacı adayının ise yurt içinden kabul edileceği belirtildi.
 
Hacı adaylarının 18-60 yaş arasında olacağı ifade edilen genelgede, hacı adaylarının sağlıklı kişiler olmaları gerektiği belirtildi.
 
HACI ADAYLARI, AŞI OLDUĞUNU KANITLAMALI
 
Hacı adaylarının hac ziyareti öncesi son 6 ay içinde herhangi bir hastalık nedeni ile hastanede yatmamış olmamaları ve bunu kanıtlanmasının gerektiği ifade edilen genelgede, adayların resmi kurumlar tarafından sağlanan aşı kartı ile aşı yaptırdıklarını kanıtlamalarının zorunlu olduğu aktarıldı.
 
Genelgede, hacı adayının yaptırmış olduğu aşının Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından tanınan ve onaylanan aşılardan olması gerektiği belirtildi.
Aşının 1’inci dozunun 13 Mayıs tarihine kadar yapılmış olması gerektiği ifade edilen genelgede, aşının 2’nci dozunun ise Suudi Arabistan’a gelmeden son 14 gün kala olunması gerektiği belirtildi.
 
YABANCI HACI ADAYLARINA 3 GÜN KARANTİNA
 
Genelgede, Suudi Arabistan’a hac ibadeti için yurt dışından gelen hacı adaylarının 3 gün karantina zorunluluğu bulunduğu aktarılırken, hacı adaylarının sosyal mesafe kuralı ve maske takma gibi ihtiyadi tedbirler ile korunmaya devam edeceği ifade edildi.
 
Yurt dışından gelen hacı adaylarına ayrıca, ikamet ettikleri yerde PCR testleri yapılacağı açıklandı.
 
GÜNCELLEMELER HACI ADAYLARINA ÇEŞİTLİ KANALLARDAN İLETİLECEK
 
Genelgede, hac kuralları ile ilgili güncel bilgilerin sosyal medya, tur acenteleri ve kısa mesaj gibi kanallar aracılığıyla bilgilendirileceği ifade edilirken, grupların toplanacağı yerlere ise özel ulaşım noktaları düzenleneceği aktarıldı.
 
HACI ADAYLARININ ODALARINA YEMEK HİZMETİ
 
Otellerde ve odalarda kalabalıklaşmayı önlemek için ihtiyati tedbirler uygulanacağı belirtilen genelgede, her hacı adayının odalarına yemek hizmeti verileceği aktarıldı. Bu tedbir ile yemekhanelerdeki ve açık büfelerdeki toplanmanın önüne geçilmesi amaçlandığı ifade edildi.
 
TÜM BAGAJLAR DEZENFEKTE EDİLECEK
Genelgede, hacı adaylarının beraberinde getirdiği tüm bagajların dezenfekte edileceği ve bunun için personel görevlendirileceği belirtildi.
 
ARAFAT
 
Tüm yolculuk boyunca her hacı adayına bir koltuk numarası tahsis edileceği aktarılan genelgede, yolculuk sırasında ise hacı adaylarının ayakta durmasına izin verilmeyeceği belirtildi.
 
Ailelerin birlikte oturmasına izin verileceği aktarılan genelgede, otobüslerdeki yolcu sayısının toplam kapasitenin yüzde 50’sini geçmeyeceği belirtildi. Otobüslerde her bir hacı adayı arasında bir koltuğun boş bırakılacağı ifade edilen genelgede, yiyeceklerin ise yalnızca önceden paketlenmiş bir şekilde hacı adaylarına ikram edileceği belirtildi.
 
ŞEYTAN TAŞLAMA İÇİN PAKETLENMİŞ STERİL POŞETLERDE TAŞ VERİLECEK
 
Hacı adaylarına şeytan taşlama için organizatörler tarafından paketlenmiş steril poşetlerde taşlar verileceği ifade edilen genelgede, hacı adaylarının şeytan taşlama bölgesine gidiş ve dönüşlerinde toplam sayının 50’yi geçmeyeceği ve her katta eşit sayıda hacı adayı olacağı aktarıldı.
 
MESCİD-İ HARAM’DAKİ HALILAR KALDIRILACAK
 
Covid-19 salgını nedeni ile Mescid-i Haram’daki halıların kaldırılacağı belirtilen genelgede, sosyal mesafenin korunmasının sağlamak amacıyla 2 metrelik aralıklarla yerlere etiketler yapıştırılacağı aktarıldı.
UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Vatandaş Kemal 3 yıl önce2021-05-25 16:07:02

Şeytan taşlamaya bayılıyorum.. Şeytana taş atarken istediğimiz cümleleri kurabilir miyiz?

0
-0
Karasu, Kocaali ve Kaynarca'da denize girişler 3 gün yasaklandı
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

10 K Grup